Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Baterie podtynkowe czy natynkowe - które wybrać?

Bateria prysznicowa to nie tylko element praktyczny, ale również istotny szczegół w aranżacji całej łazienki. W wystroju stawiasz na minimalizm, czy preferujesz tradycyjne rozwiązania? Kluczowym kryterium, które obierasz przy zakupach jest cena, czy design? Czynników, które wpływają na decyzje zakupowe dotyczące baterii prysznicowej, jest wiele. Poznaj plusy i minusy zarówno baterii podtynkowych, jak i natynkowych, aby wybrać właściwie!

Baterie podtynkowe i natynkowe – różnice

Baterie natynkowe są na chwilę obecną bardziej popularne od ich podtynkowych odpowiedników. To wersja bardziej klasyczna, która charakteryzuje się montażem wykonywanym bezpośrednio na ścianie. Bateria natynkowa jest podłączana do gotowych wyjść wody. To znacznie ułatwia proces montażu.

Na baterię podtynkową składają się 2 główne elementy. Jest to część zewnętrzna i element podtynkowy. Montaż baterii tego rodzaju także jest dwuetapowy. Instalację należy rozpocząć od umieszczenia elementu podtynkowego we wcześniej przygotowanym otworze w ścianie. Następnym krokiem jest przyłączenie do niego elementu zewnętrznego. Nazwa tej baterii wzięła się właśnie stąd, że jej znaczna część jest umiejscowiona pod tynkiem.

Baterie natynkowe i podtynkowe – wady i zalety

Zestaw podtynkowy czy natynkowy, który wybrać? Jeśli stoisz przed podobnym dylematem, przyjrzyj się wadom i zaletom obu wersji baterii.

Co sprawia, że baterie natynkowe są tak popularne?

- Cechują się łatwym montażem. Instalacja polega na połączeniu przyłącza baterii z wyjściem wody.
- Są łatwe w wymianie. Jedyne co musisz zrobić to odłączyć starą baterię i zastąpić ją nową, instalując do tych samych przyłączy.
- Duża dostępność i szeroki wybór modeli. Ze względu na popularność baterii natynkowych, na rynku znajdziesz setki wariantów tego urządzenia.

Jednak baterie natynkowe nie są całkowicie pozbawione minusów. Bez wątpienia można do nich zaliczyć m.in.:

- Tylko 2 fabryczne wyjścia wody, z możliwością rozszerzenia jedynie do trzech. Co to oznacza? Jeśli chcesz zamontować dodatkowe opcje, takie jak chociażby prysznice dolne, czy boczne, będziesz zmuszony wybrać armaturę podtynkową.
- Są mniej estetyczne niż ich podtynkowe odpowiedniki, gdyż przez cały pozostają wyeksponowane na zewnątrz.
- Zajmują więcej miejsca, co szczególnie w przypadku małych łazienek ma duże znaczenie.

Sprzedaż armatury podtynkowej na polskim rynku systematycznie rośnie. Nic dziwnego, w końcu baterie podtynkowe są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne. Jakie są główne zalety tych urządzeń?

- Dają pełną swobodę aranżacyjną. Baterie podtynkowe możesz zamontować w dowolnym układzie i lokalizacji. Jeśli przykładowo chcesz zamontować baterię i deszczownicę na dwóch odrębnych ścianach, nie ma najmniejszego problemu.
- Zajmują bardzo mało przestrzeni, gdyż większość elementów baterii podtynkowej jest schowana w ścianie.
- Przepustowość wody w bateriach podtynkowych jest większy niż w ich natynkowych odpowiednikach.

Największą wadą baterii natynkowych jest proces montażu armatury. Wiąże się z koniecznością kucia ścian, co skutecznie zniechęca wiele osób przed wyborem tego wariantu. Ponadto do każdego wyjścia wody należy doprowadzić odrębną instalację. Problem pojawia się także w przypadku dysfunkcji, któregoś z elementów armatury. Ze względu na to, że znajdują się w ścianie, trudno jest się do nich dostać. Należy jednak podkreślić, że baterie podtynkowe są testowane pod kątem potencjalnych usterek. Baterie natynkowe charakteryzują się wysokim stopniem niezawodności.

Zestaw podtynkowy czy natynkowy, który wybrać?

Znasz już główne wady i zalety zarówno baterii podtynkowych, jak i natynkowych. Mimo tego, w dalszym ciągu nie możesz się zdecydować, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia?

Jeśli jesteś na etapie gruntownego remontu lub dopiero wykańczasz mieszkanie, najlepszym wyborem będzie nowoczesna i estetyczna bateria podtynkowa. W przypadku, gdy w Twojej łazience są już położone płytki i glazura, optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja baterii natynkowej. Tym sposobem unikniesz uciążliwego i kosztownego kucia ścian.

Szeroki wybór baterii podtynkowych i natynkowych znajdziesz w sklepie łazienka-rea.com.pl. Sam zdecyduj, który wariant znajdzie się w Twojej łazience!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!