Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Cieknąca wylewka baterii kuchennej – jak ją naprawić?

Cieknący kran kuchenny to nie tylko problem logistyczny, techniczny czy drobna niedogodność. To denerwujące i irytujące uszkodzenie, które nie tylko negatywnie wpływa na nastrój, ale również na funkcjonowanie kuchni i całego mieszkania bądź domu. Dlaczego tak drobna usterka ma tak duży wpływ na życie domowników i jak skutecznie naprawić cieknącą wylewkę? Odpowiedzi znajdują się w tym tekście! Sprawdź, a już nie będzie trzeba zamawiać kosztownej naprawy u specjalisty!

Niesprawna bateria kuchenna i jej skutki

Należy zacząć od argumentu, który przekona niemal każdą dbają o swoje mieszkanie bądź dom osobę, mianowicie – argumentu finansowego. Uszczelka wylewki baterii kuchennej, która jest nieszczelna, sprawia, że ilość wykorzystywanej wody w kuchni rośnie. To przekłada się na wyższe rachunki za wodę. Nie dość jednak na tym. Usterka tego typu pozostawiona sama sobie może doprowadzić (i zazwyczaj prowadzi) do poważnej awarii samej wylewki. Jej wymiana będzie na pewno zdecydowanie bardziej kosztowna niż kupno zwykłej uszczelki i samodzielne jej założenie.

Innym istotnym (niezmiernie!) argumentem jest… święty spokój. Brzmi śmiesznie? Nie powinno, bo sytuacja, w której domownicy słyszą nieustannie kapiącą z kranu wodę, jest sytuacją psychicznej tortury. Skupienie, relaks przy wspólnym gotowaniu, herbata bądź kawa w kuchni? Nic z tego, kiedy kran wciąż kapie, a bateria kuchenna powoli, acz nieubłaganie zaczyna się psuć! Niemal nikt nie chce zgadzać się na taki stan rzeczy.

Ostatecznym argumentem niech będzie połączenie wszystkich poprzednich: sprawny kran, to sprawna kuchnia, dom i zadowoleni domownicy. Warto więc wiedzieć, jak wymienić uszczelkę w kranie. Sama wymiana uszczelki w baterii kuchennej nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jak to zrobić dobrze, by później nie trzeba było poprawiać i tracić cennego czasu i równie cennych nerwów?

Wylewka do baterii i jej uszczelnienie – czym są?

Kran składa się z wielu elementów, a jednym z nich jest wylewka. To część, z której woda wylewa się do umywalki/zlewu/misy (w zależności od modelu baterii kuchennej, które zazwyczaj mają jednak standardowy design).

Uszczelka do mocowania wylewki, gdy uszkodzona, będzie miała na swojej powierzchni pęknięcia bądź przetarcia. Jest ona niewielkim akcesorium, które uszczelnia korpus baterii kuchennej i właśnie wylewkę.

Uszkodzona uszczelka grozi także uszkodzeniem samej wylewki, dlatego tak ważne jest naprawianie tak drobnych usterek na bieżąco. W innym wypadku usterka zmieni się w poważną i nie tylko trudną, ale zdecydowanie bardziej kosztowną do naprawy awarię.

Wymiana uszczelki wylewki baterii kuchennej

Aby wymienić uszczelkę do wylewki, należy kupować takie uszczelki do kranu, które pasują do danego modelu baterii kuchennej. W tym celu należy sprawdzić, kto jest producentem urządzenia. W innym wypadku uszczelki często okazują się niedopasowane, co jest kolejną stratą pieniędzy.

Wymiana uszczelki wylewki baterii kuchennej nie należy do najtrudniejszych czynności serwisowych związanych z naprawianiem cieknących kranów. Aby to zrobić, konieczne jest oddzielenie wylewki od korpusu baterii kuchennej. Odkręcenie wylewki śrubokrętem musi być jednak poprzedzone zamknięciem dopływu wody przez zakręcenie zaworu grzybkowego.

Wtedy samą uszczelkę wystarczy zdjąć (znajduje się na styku wylewki i korpusu baterii) i oczyścić miejsce, w którym spoczywała. Oczyszczanie powinno odbywać się z wykorzystaniem środków z alkoholem lub innych substancji odtłuszczających. Etap ten jest ważny z tego powodu, że nieoczyszczone miejsce na uszczelkę przyczyni się do jej przedwczesnego zużycia.

Po oczyszczeniu miejsca styku wylewki z korpusem należy zabezpieczyć wszystko poprzez nałożenie nowej uszczelki, ponowne zamontowanie wylewki i odkręcenie zaworu grzybkowego. Zadanie nie jest, jak widać, zbyt trudne i nawet niedoświadczona osoba powinna poradzić sobie z jego wykonaniem. Zostawianie uszkodzonych uszczelek jest złym pomysłem i należy wymieniać je w momencie dostrzeżenia wycieku wody. Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!