Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Co należy wiedzieć o odpływie liniowym?

Mimo że żyjemy w XXI wieku, wielu z nas nadal nie wie, co to jest odpływ liniowy, kiedy warto go zastosować oraz jakie są różnice między nim a zwyczajnym brodzikiem. W celu poszerzenia wiedzy na ten temat, przygotowany został niniejszy artykuł. Dowiesz się z niego między innymi tego, kiedy warto zdecydować się na brodzik, a kiedy na odpływ liniowy, jak zaprojektować i zamontować prysznic bezbrodzikowy oraz w jaki sposób go czyścić, aby był czysty i funkcjonalny, czyli by nie stała w nim woda. Życzymy miłego czytania!

Co lepsze – brodzik czy odpływ liniowy?

Od kilku lat wśród osób remontujących łazienki lub projektujących je od podstaw, trwa nieustanna walka pomiędzy wyborem systemu do kabiny prysznicowej. Brodzik kontra odpływ liniowy ? Oto jest pytanie.

Tradycyjny brodzik – podsumowanie

Omawiając poszczególne rozwiązania, skupmy się na ich wadach i zaletach. W przypadku tradycyjnego brodzika plasują się one następująco:

Plusy:

- przetestowany system przez miliony ludzi na całym świecie,
- niezwykle bogata oferta produktowa współczesnego rynku,
- realizacja pod konkretny wymiar,
- model głęboki – kompromis pomiędzy wanną a prysznicem,
- model płaski – kompromis między brodzikiem a odpływem liniowym,
- ekonomiczne, dużo tańsze rozwiązanie.

Minusy:

- większy kłopot z dokładnym wyczyszczeniem miejsca stawania,
- mniejsza ilość miejsca wewnątrz kabiny,
- niska efektowność wizualna rozwiązania.

Opływ liniowy – podsumowanie

Nieco inaczej przedstawiają się wady i zalety prysznica bez brodzika. Oto one.

Plusy:

- nowoczesne rozwiązanie, zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi,
- możliwość umieszczenia prysznica w dowolnym miejscu w łazience,
- bezpieczeństwo wykonywania czynności higienicznych przez seniorów oraz przez osoby niepełnosprawne,
- ukryta elegancja i niepowtarzalny design,
- łatwość zachowania czystości,
- możliwość instalacji ogrzewania podłogowego.

Minusy:

- zdecydowanie większa trudność montażu,
- konieczność zaplanowania systemu na etapie projektowania domu,
- zdecydowanie większe koszty niż w przypadku tradycyjnego brodzika.

Jak zrobić prysznic bezbrodzikowy?

Zgodnie z powszechnie panującą opinią, zamontowanie prysznica bezbrodzikowego nie jest tak intuicyjne, jak w przypadku tradycyjnego brodzika. Prawdopodobnie w tym przypadku pomoc fachowca jest niezbędna nie tylko w fazie wykonywania projektu, ale również na etapie montażu.

Jak zamontować odpływ liniowy?

Zastanawiasz się, jak montować odpływ liniowy, aby w jak największym stopniu spełniał swoją rolę? Przede wszystkim dokładnie, z uwzględnieniem wszelkich aspektów. Na samym początku należy wykuć otwór w odpowiednim miejscu w stropie, w którym schowane zostanie całe podejście kanalizacyjne. Następnie niezbędne jest przyłączenie go do pionu z zachowaniem około 2-procentowego spadku. Po podłączeniu rury kanalizacyjnej konieczne jest wyliczenie różnicy między powierzchnią odpływu, a tzw. jastrychem. Obliczona wartość to grubość wylewki wlanej do otworu, po uprzednim wyjęciu odpływu. Po jej wyschnięciu niezbędne jest dokładne zaznaczenia miejsca, w którym znajdować się będzie odpływ na nóżkach oraz jego przewiercenie. W ostatnim kroku należy włożyć odpływ, podłączyć go do rury kanalizacyjnej, solidnie zamocować oraz sprawdzić brak awaryjności instalacji.

Jak wyczyścić i odetkać odpływ liniowy w prysznicu?

Ostatnią część poświęciliśmy aspektowi funkcjonalności i czystości. Z tego akapitu dowiesz się, jak czyścić ten rodzaj systemu sanitarnego oraz czy w odpływie liniowym powinna stać woda. Przechodząc do konkretów… Podłogę pod prysznicem można zmyć za pomocą tradycyjnego mopa. Ze względu na mniejszy osad z mydła niż w przypadku tradycyjnego brodzika, syfon w odpływie liniowym również jest bardzo łatwy do czyszczenia. Na początku niezbędne jest jedynie zdjęcie specjalnej osłonki osłaniającej rynienkę. Później wszystko idzie z górki. Bez problemu można wyjąć włosy oraz inne zanieczyszczenia, dzięki czemu nie będziemy mieć problemu z zalegającą na powierzchni wodą.

Jak z pewnością udało Ci się wywnioskować, zarówno zwyczajny prysznic z brodzikiem, jak i model z odpływem liniowym, ma swoje zalety i wady. To, czy dany system sprawdzi się w Twoim domu, jest ściśle uzależnione od preferencji wszystkich użytkowników oraz stopnia ich sprawności.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!