Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Czyścimy syfon brodzika – jak rozebrać i udrożnić odpływ?

Woda wolniej spływa z brodzika, czasem z odpływu wydobywają się pęcherze powietrza, a po wyschnięciu armatury pojawia się nieprzyjemny zapach – pierwsze objawy zatkania syfonu bywają niepozorne, a w codziennym biegu łatwo je przeoczyć. Jak sobie radzić, gdy wydarzy się najgorszy scenariusz? W tym artykule przybliżymy Ci kilka najważniejszych kwestii na temat udrożniania odpływu brodzikowego.

Jak działa syfon do brodzika? Budowa i zastosowanie

Syfon to zamknięcie instalacji kanalizacyjnej umieszczone pod brodzikiem, które odprowadza zużytą wodę i zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z odpływu. Użytkowane jest w domach już od wieków – prototyp współczesnego modelu powstał w 1825 roku. Modułowa konstrukcja nowoczesnych zestawów odpływowych sprawia, że w prosty sposób można je dostosować do ograniczeń przestrzennych w łazience.
Na syfon składają się dwie komory powietrzne. Spłukiwana przez odpływ woda dostaje się do kanalizacji poprzez odprowadzanie grawitacyjne. Wówczas jej niewielka ilość pozostaje w najniższym punkcie syfonu i staje się barierą pomiędzy powietrzem z łazienki a gazami kanalizacyjnymi.
Każdy syfon ma swoje ograniczenia przepustowe. Ponadto, przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na jego kształt, zastosowanie, materiał, z którego został wykonany oraz system filtracji. Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego syfonu, możesz kupić gotowy zestaw z odpływem brodzikowym lub liniowym.
Co więcej, warto pamiętać, że dla prawidłowego działania syfon musi być od czasu do czasu zalewany. Jeśli zgromadzona w nim woda odparuje, bariera przestanie istnieć, a w powietrzu zacznie być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Dlatego, nawet w niezamieszkiwanym lokalu warto czasami odkręcić na chwilę kran lub prysznic.

Zatkany brodzik – jak sobie radzić?

Chociaż prosta zasada działania syfonu sprawdza się od lat, nie jest to rozwiązanie idealne. Zamknięcie dosyć często ulega przytkaniu. Obserwujemy wówczas wzbierającą w brodziku wodę, a to może doprowadzić nawet do zalania całej łazienki.
Istnieje kilka popularnych sposobów na udrożnienie syfonu. Najprostszym z nim jest wpuszczenie do rur odpowiedniego środka chemicznego, który rozpuszcza zalegające w hydraulice nieczystości. Warto jednak pamiętać, że substancje tego typu są wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe oraz są groźne dla środowiska. Z kolei domowe mikstury z octu i sody okazują się zwyczajnie nieskuteczne. Dlatego czasami, lepszą alternatywą jest czyszczenie manualne.

Jak wyczyścić odpływ liniowy?

Syfon odpływu liniowego ma nieco inny kształt niż klasyczny model brodzikowy. W takim przypadku zwykle należy:
- Usunąć maskownicę (będziesz potrzebować specjalnego drucika do podważenia elementu maskującego odpływ).
- Oczyścić korytko odpływu z zabrudzeń, na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe.
- Podnieść siateczkę zatrzymującą zanieczyszczenia oraz ją oczyścić.
Jeśli powierzchowne sprzątnięcie okaże się niewystarczające, może to oznaczać, że w syfonie znajduje się coś, co blokuje ujście wody. Wówczas lepiej sięgnąć po środki chemiczne lub po gumowy przepychacz i przystawić go do ujścia syfonu. Ciśnienie spowodowane działaniem przyssawki powinno wydobyć z rur zalegające nieczystości. Jeśli budowa brodzika uniemożliwia czyszczenie odpływu liniowego w opisany sposób, wizyta hydraulika może okazać się niezbędna.
h3. Czyszczenie syfonu brodzika klasycznego

Jak odkręcić syfon w brodziku z korkiem? Procedura polega na zdjęciu pokrywy i wyjęciu czyszczaka – element ten należy dokładnie oczyścić z brudu oraz pozostałości mydła. Warto pamiętać też o usunięciu zanieczyszczeń z dostępnego odcinka rury kanalizacyjnej. Jeśli nieczystości ulokowane są głębiej, możesz użyć gumowego przepychacza do rur, specjalnego chwytaka do udrożniania lub środków chemicznych. Nie wciskaj do kanalizacji ostrych i twardych drutów, gdyż mogą one uszkodzić odpływ i doprowadzić do wycieków.

Wymiana syfonu bez demontażu brodzika – czy to możliwe?

Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od budowy brodzika i aranżacji łazienki. W wielu przypadkach wymiana syfonu w brodziku będzie wymagała również demontażu kabiny prysznicowej. Jeśli masz obawy przed samodzielnym wykonaniem zdania, możesz wezwać odpowiedniego fachowca.
O drożność syfonu warto dbać regularnie. Tylko systematyczne czyszczenie pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w najmniej spodziewanym momencie. Zadbaj o higieniczność Twojej łazienki, wybierając nowoczesne syfony z dodatkowymi sitkami i wygodnymi korkami klik-klak!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!