Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Czyścimy syfon brodzika – jak rozebrać i udrożnić odpływ?

Woda wolniej spływa z brodzika, czasem z odpływu wydobywają się pęcherze powietrza, a po wyschnięciu armatury pojawia się nieprzyjemny zapach – pierwsze objawy zatkania syfonu bywają niepozorne, a w codziennym biegu łatwo je przeoczyć. Jak sobie radzić, gdy wydarzy się najgorszy scenariusz? W tym artykule przybliżymy Ci kilka najważniejszych kwestii na temat udrożniania odpływu brodzikowego.

Jak działa syfon do brodzika? Budowa i zastosowanie

Syfon to zamknięcie instalacji kanalizacyjnej umieszczone pod brodzikiem, które odprowadza zużytą wodę i zapobiega wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z odpływu. Użytkowane jest w domach już od wieków – prototyp współczesnego modelu powstał w 1825 roku. Modułowa konstrukcja nowoczesnych zestawów odpływowych sprawia, że w prosty sposób można je dostosować do ograniczeń przestrzennych w łazience.
Na syfon składają się dwie komory powietrzne. Spłukiwana przez odpływ woda dostaje się do kanalizacji poprzez odprowadzanie grawitacyjne. Wówczas jej niewielka ilość pozostaje w najniższym punkcie syfonu i staje się barierą pomiędzy powietrzem z łazienki a gazami kanalizacyjnymi.
Każdy syfon ma swoje ograniczenia przepustowe. Ponadto, przy wyborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na jego kształt, zastosowanie, materiał, z którego został wykonany oraz system filtracji. Aby ułatwić sobie wybór odpowiedniego syfonu, możesz kupić gotowy zestaw z odpływem brodzikowym lub liniowym.
Co więcej, warto pamiętać, że dla prawidłowego działania syfon musi być od czasu do czasu zalewany. Jeśli zgromadzona w nim woda odparuje, bariera przestanie istnieć, a w powietrzu zacznie być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Dlatego, nawet w niezamieszkiwanym lokalu warto czasami odkręcić na chwilę kran lub prysznic.

Zatkany brodzik – jak sobie radzić?

Chociaż prosta zasada działania syfonu sprawdza się od lat, nie jest to rozwiązanie idealne. Zamknięcie dosyć często ulega przytkaniu. Obserwujemy wówczas wzbierającą w brodziku wodę, a to może doprowadzić nawet do zalania całej łazienki.
Istnieje kilka popularnych sposobów na udrożnienie syfonu. Najprostszym z nim jest wpuszczenie do rur odpowiedniego środka chemicznego, który rozpuszcza zalegające w hydraulice nieczystości. Warto jednak pamiętać, że substancje tego typu są wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe oraz są groźne dla środowiska. Z kolei domowe mikstury z octu i sody okazują się zwyczajnie nieskuteczne. Dlatego czasami, lepszą alternatywą jest czyszczenie manualne.

Jak wyczyścić odpływ liniowy?

Syfon odpływu liniowego ma nieco inny kształt niż klasyczny model brodzikowy. W takim przypadku zwykle należy:
- Usunąć maskownicę (będziesz potrzebować specjalnego drucika do podważenia elementu maskującego odpływ).
- Oczyścić korytko odpływu z zabrudzeń, na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe.
- Podnieść siateczkę zatrzymującą zanieczyszczenia oraz ją oczyścić.
Jeśli powierzchowne sprzątnięcie okaże się niewystarczające, może to oznaczać, że w syfonie znajduje się coś, co blokuje ujście wody. Wówczas lepiej sięgnąć po środki chemiczne lub po gumowy przepychacz i przystawić go do ujścia syfonu. Ciśnienie spowodowane działaniem przyssawki powinno wydobyć z rur zalegające nieczystości. Jeśli budowa brodzika uniemożliwia czyszczenie odpływu liniowego w opisany sposób, wizyta hydraulika może okazać się niezbędna.
h3. Czyszczenie syfonu brodzika klasycznego

Jak odkręcić syfon w brodziku z korkiem? Procedura polega na zdjęciu pokrywy i wyjęciu czyszczaka – element ten należy dokładnie oczyścić z brudu oraz pozostałości mydła. Warto pamiętać też o usunięciu zanieczyszczeń z dostępnego odcinka rury kanalizacyjnej. Jeśli nieczystości ulokowane są głębiej, możesz użyć gumowego przepychacza do rur, specjalnego chwytaka do udrożniania lub środków chemicznych. Nie wciskaj do kanalizacji ostrych i twardych drutów, gdyż mogą one uszkodzić odpływ i doprowadzić do wycieków.

Wymiana syfonu bez demontażu brodzika – czy to możliwe?

Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od budowy brodzika i aranżacji łazienki. W wielu przypadkach wymiana syfonu w brodziku będzie wymagała również demontażu kabiny prysznicowej. Jeśli masz obawy przed samodzielnym wykonaniem zdania, możesz wezwać odpowiedniego fachowca.
O drożność syfonu warto dbać regularnie. Tylko systematyczne czyszczenie pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w najmniej spodziewanym momencie. Zadbaj o higieniczność Twojej łazienki, wybierając nowoczesne syfony z dodatkowymi sitkami i wygodnymi korkami klik-klak!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!