Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Czyszczenie, odkamienianie spłuczki podtynkowej – jak robić skutecznie?

Każda osoba, która wybiera instalację spłuczki typu podtynkowego zamiast tradycyjnej, musi wiedzieć, że wymaga ona specjalnego traktowania. Nie podczas samego używania, a podczas konserwacji. Czyszczenie spłuczki i jej odkamienianie jest kluczowe do utrzymania urządzenia w dobrej kondycji przez lata. Jak więc czyścić spłuczkę, do której nie ma fizycznego dostępu? Czy to trudne? Jak to zrobić skutecznie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Czyszczenie spłuczki podtynkowej – metody domowe

Wnętrze niewielkiej łazienki jest nierzadko trudne do zagospodarowania. Jednym ze sposobów maksymalnego wykorzystania ograniczonej przestrzeni jest instalacja spłuczki typu podtynkowego. Dlaczego to właśnie stelaż podtynkowy WC okazuje się najlepszym pomysłem? Pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza łazienkowego, nie zabiera dużo miejsca i jest stosunkowo łatwy w czyszczeniu.

Aby prawidłowo wyczyścić spłuczkę podtynkową, wystarczy stworzyć roztwór z octu i wody w proporcjach 1:2 (jedna część octu, dwie wody). Efektywność czyszczenia spłuczki zwiększy się wtedy, gdy ocet zostanie wlany do wody gorącej. Tak przygotowana substancja powinna zostać wlana do spłuczki podtynkowej. Po kilku godzinach spłuczka będzie wymagała intensywnego szorowania i gotowe!

Zamiast octu sprawdza się również kwasek cytrynowy. W tych samych proporcjach warto zmieszać go z wodą i wykonać czynności opisane powyżej. Różnica w stosowaniu kwasku polega na tym, że posiada on właściwości odkamieniające. Nie są być może spektakularne, nie mniej istnieją i warto o tym pamiętać. Późniejszy proces odkamieniania za pomocą nieco bardziej agresywnych środków będzie zdecydowanie konieczny. Nie jest jednak wymagana obecność kwasku podczas czyszczenia spłuczki podtynkowej.

Domowe sposoby są naprawdę skuteczne, a czyszczenie spłuczki podtynkowej banalnie proste. Ta osoba, która jednak nie ma octu lub kwasku albo po prostu woli kupić odpowiedni preparat w sklepie, nie popełni strasznego wydatku. Preparaty i substancje w nich zawarte powinny z równą skutecznością poradzić sobie z czyszczeniem spłuczki podtynkowej. Kosztują jednak nieco więcej niż domowe sposoby.

Jak usunąć kamień ze spłuczki podtynkowej?

Kwestia usuwania kamienia nie jest bardziej skomplikowana od samego czyszczenia. Jak odkamienić spłuczkę podtynkową? Ocet, kwasek cytrynowy i przeróżne preparaty, takie jak odkamieniacz do spłuczki, będą w tym momencie niezwykle przydatne. Warto pamiętać jednak, że odkamienianie różni się nieco od czyszczenia.
Osoba używająca kwasku nie musi rozpuszczać go w wodzie. Wystarczy zmienić sposób aplikacji i używać kwasku bezpośrednio na spłuczkę, zostawiając go tam na kilka godzin. Potem wystarczy spłukać kwasek odrobiną wody i gotowe. W przypadku pozostawania kamienia proces należy powtarzać kilkukrotnie. Ocet działa w podobny sposób. Tak jak odkamieniacz do spłuczki. W jego składzie znajdują się podobnie działające substancje (lub nawet te same, a więc kwasek cytrynowy i wzmacniające działanie tej substancji dodatki).

Odkamienianie jest niezwykle prostym procesem i będzie skuteczne przy wykorzystaniu nawet podstawowych produktów spożywczych z własnej kuchni. Trzeba zaznaczyć, że kamień zbiera się stosunkowo szybko w miejscach, które mają nieustanny kontakt z wodą. W przypadku wody twardej i silnie zakamienionej, spłuczka będzie szybciej w ów kamień obrastać. Fachowcy zalecają odkamienianie spłuczki przynajmniej raz na trzydzieści dni. Gdy kamień osiada szybciej ze względu na charakter wody, wtedy odkamienianie należy przeprowadzać częściej, dostosowując jego regularność do poziomu twardości wody używanej w danym mieszkaniu czy domu.

Domowe sposoby czy specjalistyczne preparaty – oto jest pytanie. Doradzamy wybierać sposób, który jest bardziej wygodny, bo o skuteczności trudno wyrokować. Obydwa sposoby (ocet/kwasek i woda lub preparaty specjalistyczne) są równie efektywne. Czasem warto przekonać się do obydwu, by sprawdzić, który sprawdza się lepiej w przypadku konkretnej spłuczki. Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!