Deska sedesowa jest elementem, którego nie może zabraknąć na żadnej misie WC, aby jej użytkowanie było komfortowe. Zanim jednak podejmiesz jakąkolwiek decyzję zakupową, musisz zastanowić się, jaką wybrać. Jaka deska sedesowa najlepsza: zwykła czy wolnoopadająca? Poniżej rozważymy za i przeciw obu tych rozwiązań. Sprawdź koniecznie!
Deska klasyczna: wady i zalety
Urządzając przestrzeń toalety, bardzo często nie zastanawiamy się nad różnorodnością dostępnych aktualnie modeli desek sedesowych i sięgamy po proste, klasyczne modele. Czy to dobry wybór? Wiele zależy od tego, jakie są Twoje przyzwyczajenia, ale i oczekiwania względem danego produktu.
Zalety prostych desek sedesowych
Największą zaletą klasycznej deski sedesowej z pewnością jest niewygórowana cena. I wcale nie odbywa się to kosztem jej jakości — wręcz przeciwnie. Dostępne aktualnie w sprzedaży klasyczne deski cechuje spora wytrzymałość, dzięki której nie ulegają one szybkiemu zniszczeniu. Proste deski istnieją na rynku od wielu lat, dlatego też ich kolejną zaletą jest duża różnorodność, zarówno pod kątem wymiarów czy kształtów, jak i materiałów, z których są wykonane.
Wady desek klasycznych
Największą wadą każdej deski bez mechanizmu wolnego opadania jest głośny hałas, jaki powodują w momencie przypadkowego upuszczenia. Jest on uciążliwy szczególnie w nocy, gdy pozostali domownicy już śpią. Nie jest to jednak jedyny minus. Szybko opadająca deska jest również niebezpieczna, gdyż może przyciąć palce, co bardzo często zdarza się, gdy w domu są małe dzieci. A co więcej, takie uderzenia mogą powodować zarysowania i pęknięcia, które doprowadzą do szybszego zniszczenia produktu.
Deska wolnoopadająca: wady i zalety
Nowoczesnym rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób, jest deska sedesowa wolnoopadająca. Podobnie jak klasyczna, ma ona swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed zakupem konkretnego modelu.
Plusy posiadania deski wolnoopadającej
Mechanizm wolnego opadania deski jest wybawieniem dla tych, którzy chcą uniknąć huku powodowanego przez klasyczne modele. Zakup takiego modelu staje się więc bezpieczniejszym wyborem w obecności dzieci, a także mniej podatnym na uszkodzenia mechaniczne spowodowane nagłymi uderzeniami. Taka deska jest też mniej dotykana, co przekłada się na jej czystość — wystarczy bowiem lekkie popchnięcie, by sama opadła.
Wiele desek wolnoopadających wyposażonych jest w szybkozłącze, które ułatwia szybki demontaż deski w celu jej dokładniejszego umycia. Po wyczyszczeniu pozwala ono także na sprawny montaż. Takie rozwiązanie to sposób na zachowanie odpowiedniej czystości w toalecie nie tylko raz na bardzo długi czas, ale systematycznie.
Minusy wolnoopadającej deski
Wolnoopadająca deska ma niewielkie minusy. Dla wielu osób wyższa cena niż tych prostych jest jednym z nich. Do minusów zaliczyć można także konieczność nauki cierpliwości. Taka deska nie może być „przyspieszana” – musi zamknąć się sama. Jeśli będziemy na nią naciskać, aby szybciej się opuściła, szybko zepsujemy cały mechanizm.
Jak kupić deskę sedesową dopasowaną do potrzeb przyszłych użytkowników?
Aby podjąć słuszną decyzję i nie żałować dokonanego wyboru, warto rozważyć jeszcze kilka innych kwestii. Jeśli budżet nie stanowi dla Ciebie większego problemu, postaw na wybór deski sedesowej wolnoopadającej. Zapewni ona znacznie większy komfort użytkowania dla członków rodziny w każdym wieku. Dzieci nie przytną sobie palców, a dorośli zyskają prosty i szybki sposób na sprzątanie.
Kolejne pytanie to: deska sedesowa slim czy zwykła? Tu wiele zależy od misy WC, jaką posiadasz, oraz własnych upodobań. A z jakiego materiału najlepsza deska sedesowa? Co lepsze polipropylen czy duroplast? Polipropylen utrzymuje temperaturę pokojową, co przekłada się na wygodę korzystania. Deski wolnoopadające wykonane z duroplastu są zaś bardziej odporne na zarysowania, a także bardziej higieniczne, gdyż wykazuje właściwości antybakteryjne.
Prosta czy wolnoopadająca — na którą postawisz? Zastanów się, rozważając powyższe plusy i minusy, która z nich będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem i podejmij świadomą decyzję. Powodzenia!