Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski Austriacki layouts.bn Bułgarski Chorwacki layouts.me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński Serbski Słowacki layouts.si Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Dlaczego prawidłowa wentylacja łazienki jest taka ważna? Odpowiadamy!

Dobrze zaprojektowana łazienka to nie tylko właściwe ustawienie poszczególnej ceramiki, ale także odpowiednio zaprojektowana wentylacja pomieszczenia. Do czego ona służy? Czy faktycznie jej obecność jest taka ważna? Czym skutkuje brak wentylacji w łazience? O tym wszystkim przeczytasz poniżej. Sprawdź!

Wentylacja w łazience: czy to konieczność?

Zanim przejdziemy do tego, czy wentylacja łazienkowa to konieczność, warto wytłumaczyć, czym dokładnie ona jest. Tym mianem określa się system umożliwiający odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia i dostarczania w jego miejsce świeżego. W łazience odgrywa on niezwykle ważną rolę — pozwala usunąć z niej także nadmiar pary, jaka wytwarza się w czasie kąpieli każdego domownika.
Czy jej obecność faktycznie jest konieczna? Zdecydowanie tak! Wentylacja w łazienkach przepisy ma ściśle określone dla każdego typu budynku, zarówno prywatnego, jak i publicznego. Jednak nie tylko ze względu na odpowiedzialność karną każda łazienka powinna ją posiadać.

Czym skutkuje brak wentylacji w łazience?

Poprawnie działająca wentylacja ma duże znaczenie dla prawidłowego krążenia powietrza w całym mieszkaniu, gdyż to właśnie tą drogą w znacznej części wyciągane jest zanieczyszczone powietrze z innych pokoi.
W głównej mierze odpowiada ona jednak za stan samej łazienki. Brak wentylacji w łazience to mnogość problemów, skutkujących nie tylko niszczeniem budynku, ale i mających wpływ na zdrowie domowników. Osadzająca się na ścianach, suficie czy nawet szafkach wilgoć będzie w nie wnikać, co przełoży się na powstanie środowiska idealnego do rozwoju grzybów i bakterii, a nawet groźnej pleśni.
Nieskuteczna wentylacja sprawi, że w łazience będzie panował zaduch, co znacznie obniży komfort korzystania z niej. Niestety nie jest to największy problem — znacznie poważniejsze mogą okazać się choroby, jakie niejednokrotnie wywołują u domowników takie warunki mieszkalne. Będzie to przede wszystkim złe samopoczucie, ale nie tylko. Bardzo często są to alergie, ale także poważniejsze schorzenia układu oddechowego.

Po czym poznać, że wentylacja w łazience jest niewystarczająca?

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem wentylacji łazienkowej możesz w bardzo prosty sposób zauważyć. Jak? Wystarczy, że po kąpieli w wannie czy pod prysznicem rozejrzysz się po jej wnętrzu. Na co zwrócić uwagę?
Jednym z objawów niewydolności wentylacji jest skraplanie się pary wodnej na płytkach ściennych, podłodze, lustrze czy oknie, jeśli jest ono w łazience. Jeśli problem jest duży, krople zaobserwujesz także na suficie. Warto rozejrzeć się także po ścianach i suficie, by przekonać się, czy nie pojawiła się na nich pleśń. Jej obecność będzie znaczyła o dużym zaawansowaniu problemu.
O niewystarczającym działaniu wentylacji mogą świadczyć również wciąż wilgotne ręczniki czy mokra powierzchnia mebli, a nawet kosmetyków, które stoją w łazience. Jeśli masz w łazience dywaniki, one także będą wilgotne.

Jak poprawić wentylację łazienki?

Jednym z podstawowych systemów jest wentylacja grawitacyjna. Co zrobić, jeśli nie przynosi ona oczekiwanych efektów? Pierwszym punktem do sprawdzenia jest kratka wentylacyjna nad prysznicem bądź wanną (przeważnie to w tych miejscach jest ona montowana, lecz to nie konieczność). Wystarczy, że przyłożysz do niej rękę — odczuwalny powinien być ruch powietrza.
Jego brak może świadczyć o zablokowaniu szybu na którymś z jego poziomów, skąd bierze się niewydolność wentylacji. W takich sytuacjach należy poddać wentylację czyszczeniu, zgłaszając potrzebę do administracji, jeśli mieszkasz w bloku, lub zamawiając usługę u specjalistów, jeżeli posiadasz dom jednorodzinny.
Jeśli problem jest bardziej zaawansowany, dobrym rozwiązaniem może być wentylacja mechaniczna. Montaż małego elektrycznego wentylatora pozwoli na sprawne odprowadzenie wilgoci. Warto pamiętać też o tym, że łazienka z oknem bez wentylacji nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczelnie zamknięte okno (np. ze względu na pogodę czy poczucie bezpieczeństwa) nie odprowadza wilgoci, powodując jej kumulację w pomieszczeniu. Nawet w łazienkach z oknem warto więc zadbać o obecność innego systemu wentylacyjnego.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!