Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak oszczędzać wodę? Sprawdzone sposoby, które Ci to ułatwią!

Rachunki za wodę wprawiają Cię w osłupienie? A może po prostu czujesz, że zbyt wiele litrów marnujesz? Jest to problem nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny. Jak oszczędzać wodę w domu? Wbrew pozorom nie jest to trudne — wystarczy, że wprowadzisz w swoje życie kilka nawyków. Jakich? Poznaj 8 sposobów na oszczędzanie wody!

1. Sprawdź szczelność kranów i toalet

Nawet mała kropla, która co chwilę spada z kranu, może w ciągu dnia zamienić się w litry zmarnowanej wody. Ta ledwo zauważalna usterka może Cię w skali miesiąca sporo kosztować! Naprawa cieknących kranów i toalet to więc prosty, a do tego efektywny sposób na oszczędność. Regularnie sprawdzaj instalacje wodne w domu i w razie potrzeby — postaw na wymianę uszczelki czy innych przepuszczających wodę elementów.

2. Używaj urządzeń oszczędzających wodę

Efektywne sposoby oszczędzania wody to także wysokojakościowe urządzenia domowe. Wystarczy, że postawisz np. na:

- perlator – jest to specjalna nakładka o kształcie pierścienia, która miesza wodę z powietrzem, a dzięki temu zmniejsza jej zużycie przy jednoczesnym zachowaniu właściwego ciśnienia. Może to być np. prysznic z perlatorem lub bateria z perlatorem.
- ekologiczne toalety – nowoczesne modele toalet mają funkcję spłukiwania wody w dwóch trybach: pełnym i oszczędnym, dzięki czemu możesz ograniczyć jej zużycie, gdy nie jest to konieczne.
- zmywarki i pralki o wysokiej klasie energetycznej – zużywają mniej wody i energii niż starsze modele, tym samym przynosząc Ci sporą oszczędność.

3. Skracaj czas kąpieli

Długie, relaksujące kąpiele są przyjemne, ale wymagają wielu litrów wody. Jak można oszczędzać wodę? Zamiast wanny wypełnionej po brzegi, wybieraj krótkie prysznice lub chociaż zminimalizuj ilość wody wlewanej do wanny. A jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z tego typu przyjemności, postaraj się ograniczyć jej częstotliwość.

4. Zbieraj deszczówkę

Mieszkasz w domu jednorodzinnym? Zbieraj deszczówkę! Jest ona doskonałym źródłem wody, które można wykorzystać do podlewania kwiatów lub warzyw w ogrodzie, mycia auta, a nawet spłukiwania toalet. Wystarczy, że zainstalujesz specjalne zbiorniki na deszczówkę i odpowiednio je wykorzystasz!

5. Zmień codzienne nawyki

Myjesz naczynia pod bieżącą wodą? W czasie mycia zębów nie zakręcasz kranu? To błędy, które zwiększają Twój rachunek za wodę! Talerze czy kubki zmywaj w zlewie wypełnionym wodą lub w zmywarce w trybie eko, a szybko zauważysz, że zużycie wody się zmniejsza. Zakręcaj też wodę wtedy, gdy jej nie potrzebujesz, nie tylko w czasie mycia zębów, ale i nakładania szamponu na włosy czy namydlania ciała.

6. Myj naczynia i pranie w pełnych załadunkach

Sposoby na oszczędzanie wody to także zmiana podejścia do sposobu wykonywania domowych obowiązków. Pamiętaj, że zmywarki i pralki zużywają niemal tyle samo wody niezależnie od stopnia wypełnienia naczyniami czy praniem. Nie uruchamiaj ich więc, jeśli nie są do końca załadowane. Dzięki temu zmniejszymy liczbę cykli prania i mycia, oszczędzając wodę.

7. Zainwestuj w rośliny odporne na suszę

Posiadasz ogród? Jeśli planujesz jego aranżację, wybieraj rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Postaw również na systematyczne mulczowanie, które pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Zwróć uwagę też na to, że podlewanie ogrodu wcześnie rano lub późnym wieczorem zmniejsza straty wody wynikające z parowania.

8. Używaj wody ponownie

Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, jak wiele wody marnujemy, mimo że możemy wykorzystać ją ponownie. Na przykład woda użyta do mycia warzyw czy ta, którą wylewamy z suszarki do ubrań, może być ponownie wykorzystana do podlewania roślin. Warto pamiętać o tym, że każda kropla się liczy i starać się wykorzystywać wodę tam, gdzie to możliwe.

Oszczędzanie wody to kwestia nawyków i odpowiedzialnego podejścia do codziennych czynności. Te kilka prostych zmian może przynieść znaczące korzyści. Odciąż swój portfel, a przy tym zadbaj o środowisko. Pamiętaj, że dbając o wodę, dbasz o przyszłość naszej planety!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!