Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej?

Kiedy słyszysz o pleśnie na ścianach, prawdopodobnie wyobrażasz sobie stary dom lub zawilgoconą piwnicę. Prawda jest jednak taka, że grzyb może pojawić się też w świeżych, nowoczesnych mieszkaniach, zwłaszcza jeżeli w Twojej łazience znajdują się nieszczelne urządzenia sanitarne lub występuje problem z wentylacją. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujesz, możesz pozbyć się pleśni z domu, nie powodując trwałych uszkodzeń sprzętów czy płytek. W tym artykule zebraliśmy kilka sprawdzonych porad na temat walki z grzybem w pomieszczeniach.

Czym jest czarna pleśń i dlaczego powstaje?

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnych i ciepłych warunkach otoczenia. W mieszkaniach najczęściej pojawia się w pomieszczeniach takich łazienka, kuchnia lub pralnia, gdy ze względu na słabą wentylację przepływ powietrza w pomieszczeniu jest bardzo mały.
Rozwój czarnej pleśni na ścianach i sufitach w łazience rozpoczyna się zwykle wraz z gromadzeniem się pary wodnej po gorących prysznicach lub kąpielach. Jej powstawaniu sprzyja suszenie ubrań w łazience, zarówno na sznurku do bielizny, jak i z użyciem suszarki bębnowej – urządzenie rozgrzewa bowiem otoczenie w trakcie pracy.
Innymi przyczynami rozwoju drobnoustrojów mogą być nieszczelne rury, słaba izolacja lub intensywne stosowanie nawilżaczy powietrza.

Czy pleśń jest groźna dla zdrowia?

Zagrożenia dla zdrowia związane z pleśnią obejmują reakcje alergiczne, takie jak kichanie, katar, zaczerwienienie oczu i wysypka skórna. Szczególnie niebezpieczne jest dotykanie grzyba, które powoduje wejście w kontakt z jego zarodnikami. Na skutki uboczne obcowania z pleśnią najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na problemy skórne i choroby układu oddechowego.
Co więcej, alergicy odczuwający objawy zapalne w kontakcie pleśnią zwiększają szansę na rozwinięcie astmy. Według WHO większość przypadków tej choroby u najmłodszych wynika właśnie z kontaktu z grzybem.

Jak znaleźć i rozpoznać pleśń w łazience?

W zależności od skali i umiejscowienia pleśni możesz ją usunąć samodzielnie. Zanim weźmiesz się za plan usunięcia grzyba z domu, zidentyfikuj jego źródło. Typowe obszary, w których tworzy się pleśń to ściany, sufit, kafelki łazienkowe, fugi, umywalki, wanny, odpływy oraz ukryte miejsca w okolicach rur.
Upewnij się, że masz do czynienia z pleśnią, a nie zwyczajnym nawarstwieniem brudu. W łazience, w której znajdują się grzyby, unosi się charakterystyczny zapach wilgoci, nawet gdy pomieszczenie zdaje się zupełnie suche. Obecność pleśni potwierdzi też jej charakterystyczny wygląd – ciemny, błotnisty osad, niekiedy połyskujący od wilgoci. Zwróć też uwagę na takie zjawiska jak kruszący się tynk, odbarwione ściany, spękana farba, uszkodzone płytki czy zmniejszona twardość powierzchni. Mogą świadczyć o zalaniu łazienki, co zwykle prowadzi do powstawania i rozprzestrzeniania się grzyba.

Pleśń pod prysznicem? Jak usunąć grzyba z użyciem środków chemicznych

Grzyb na silikonie możesz potraktować wybielaczem. Zawarty w nim chlor jest skutecznym środkiem do usuwania pleśni. Musisz jednak pamiętać, że w trakcie przemywania płytek z jego użyciem konieczne jest stałe wietrzenie łazienki oraz zabezpieczenie oczu i dróg oddechowych.
Co więcej, wybielacza nigdy nie można stosować wraz z innymi środkami czyszczącymi, takimi jak płyn do mycia naczyń czy odkamieniacz. Chlor wchodzi w reakcje z wieloma substancjami i może bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Jednym z bardzo skutecznych sposobów na pleśń jest czyszczenie za pomocą amoniaku, który sprawdza się również w usuwaniu nalotów z mydła czy tłuszczu. Ze względów bezpieczeństwa możesz kupić gotowy produkt do zwalczania grzyba z zawartością amoniaku zamiast substancji w czystej postaci.
Jeżeli sytuacja w Twojej łazience wymknęła się spod kontroli, najlepiej będzie zgłosić się do specjalistów. W odgrzybianiu specjalizuje się wiele firm sprzątających i remontowych. W skrajnych przypadkach konieczny może być też remont całego pomieszczenia oraz zakup nowej armatury.

Jak usunąć grzyba z łazienki domowymi sposobami?

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu za pomocą tego, co znajdziesz w domu? W pierwszej kolejności wypróbuj roztworu wody i octu (2:1). Mieszankę nanieś na płytki za pomocą butelki z dyfuzorem. Środek należy zmyć po 15 minutach. Jeżeli niezbędne jest szorowanie, warto zrobić to za pomocą szczoteczki do zębów lub innej szorstkiej szczotki z włosiem.
Innym sposobem jest zastosowanie wody utlenionej. Z niewielkimi osadami pleśniowymi możesz walczyć też z użyciem roztworu wody z sodą oczyszczoną. Pomocny okazuje się też olejek z drzewa herbacianego, należy jednak mieć na względzie, że jego aromat pozostaje w łazience na dłużej.
Domowe sposoby na pleśń na silikonie nie są skuteczne w przypadku mocno rozrośniętych grzybów. Sprawdzają się jednak doskonale w profilaktycznym sprzątaniu.
Wiesz już, czym usunąć pleśń z silikonu oraz gdzie szukać ognisk jej powstawania? Pamiętaj, aby stale kontrolować trudnodostępne miejsca w Twojej łazience i nie zwlekać z działaniem, jeżeli w pomieszczeniu pojawi się grzyb.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!