Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Jak usunąć pleśń z silikonu w kabinie prysznicowej?

Kiedy słyszysz o pleśnie na ścianach, prawdopodobnie wyobrażasz sobie stary dom lub zawilgoconą piwnicę. Prawda jest jednak taka, że grzyb może pojawić się też w świeżych, nowoczesnych mieszkaniach, zwłaszcza jeżeli w Twojej łazience znajdują się nieszczelne urządzenia sanitarne lub występuje problem z wentylacją. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujesz, możesz pozbyć się pleśni z domu, nie powodując trwałych uszkodzeń sprzętów czy płytek. W tym artykule zebraliśmy kilka sprawdzonych porad na temat walki z grzybem w pomieszczeniach.

Czym jest czarna pleśń i dlaczego powstaje?

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnych i ciepłych warunkach otoczenia. W mieszkaniach najczęściej pojawia się w pomieszczeniach takich łazienka, kuchnia lub pralnia, gdy ze względu na słabą wentylację przepływ powietrza w pomieszczeniu jest bardzo mały.
Rozwój czarnej pleśni na ścianach i sufitach w łazience rozpoczyna się zwykle wraz z gromadzeniem się pary wodnej po gorących prysznicach lub kąpielach. Jej powstawaniu sprzyja suszenie ubrań w łazience, zarówno na sznurku do bielizny, jak i z użyciem suszarki bębnowej – urządzenie rozgrzewa bowiem otoczenie w trakcie pracy.
Innymi przyczynami rozwoju drobnoustrojów mogą być nieszczelne rury, słaba izolacja lub intensywne stosowanie nawilżaczy powietrza.

Czy pleśń jest groźna dla zdrowia?

Zagrożenia dla zdrowia związane z pleśnią obejmują reakcje alergiczne, takie jak kichanie, katar, zaczerwienienie oczu i wysypka skórna. Szczególnie niebezpieczne jest dotykanie grzyba, które powoduje wejście w kontakt z jego zarodnikami. Na skutki uboczne obcowania z pleśnią najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na problemy skórne i choroby układu oddechowego.
Co więcej, alergicy odczuwający objawy zapalne w kontakcie pleśnią zwiększają szansę na rozwinięcie astmy. Według WHO większość przypadków tej choroby u najmłodszych wynika właśnie z kontaktu z grzybem.

Jak znaleźć i rozpoznać pleśń w łazience?

W zależności od skali i umiejscowienia pleśni możesz ją usunąć samodzielnie. Zanim weźmiesz się za plan usunięcia grzyba z domu, zidentyfikuj jego źródło. Typowe obszary, w których tworzy się pleśń to ściany, sufit, kafelki łazienkowe, fugi, umywalki, wanny, odpływy oraz ukryte miejsca w okolicach rur.
Upewnij się, że masz do czynienia z pleśnią, a nie zwyczajnym nawarstwieniem brudu. W łazience, w której znajdują się grzyby, unosi się charakterystyczny zapach wilgoci, nawet gdy pomieszczenie zdaje się zupełnie suche. Obecność pleśni potwierdzi też jej charakterystyczny wygląd – ciemny, błotnisty osad, niekiedy połyskujący od wilgoci. Zwróć też uwagę na takie zjawiska jak kruszący się tynk, odbarwione ściany, spękana farba, uszkodzone płytki czy zmniejszona twardość powierzchni. Mogą świadczyć o zalaniu łazienki, co zwykle prowadzi do powstawania i rozprzestrzeniania się grzyba.

Pleśń pod prysznicem? Jak usunąć grzyba z użyciem środków chemicznych

Grzyb na silikonie możesz potraktować wybielaczem. Zawarty w nim chlor jest skutecznym środkiem do usuwania pleśni. Musisz jednak pamiętać, że w trakcie przemywania płytek z jego użyciem konieczne jest stałe wietrzenie łazienki oraz zabezpieczenie oczu i dróg oddechowych.
Co więcej, wybielacza nigdy nie można stosować wraz z innymi środkami czyszczącymi, takimi jak płyn do mycia naczyń czy odkamieniacz. Chlor wchodzi w reakcje z wieloma substancjami i może bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Jednym z bardzo skutecznych sposobów na pleśń jest czyszczenie za pomocą amoniaku, który sprawdza się również w usuwaniu nalotów z mydła czy tłuszczu. Ze względów bezpieczeństwa możesz kupić gotowy produkt do zwalczania grzyba z zawartością amoniaku zamiast substancji w czystej postaci.
Jeżeli sytuacja w Twojej łazience wymknęła się spod kontroli, najlepiej będzie zgłosić się do specjalistów. W odgrzybianiu specjalizuje się wiele firm sprzątających i remontowych. W skrajnych przypadkach konieczny może być też remont całego pomieszczenia oraz zakup nowej armatury.

Jak usunąć grzyba z łazienki domowymi sposobami?

Jak usunąć czarną pleśń z silikonu za pomocą tego, co znajdziesz w domu? W pierwszej kolejności wypróbuj roztworu wody i octu (2:1). Mieszankę nanieś na płytki za pomocą butelki z dyfuzorem. Środek należy zmyć po 15 minutach. Jeżeli niezbędne jest szorowanie, warto zrobić to za pomocą szczoteczki do zębów lub innej szorstkiej szczotki z włosiem.
Innym sposobem jest zastosowanie wody utlenionej. Z niewielkimi osadami pleśniowymi możesz walczyć też z użyciem roztworu wody z sodą oczyszczoną. Pomocny okazuje się też olejek z drzewa herbacianego, należy jednak mieć na względzie, że jego aromat pozostaje w łazience na dłużej.
Domowe sposoby na pleśń na silikonie nie są skuteczne w przypadku mocno rozrośniętych grzybów. Sprawdzają się jednak doskonale w profilaktycznym sprzątaniu.
Wiesz już, czym usunąć pleśń z silikonu oraz gdzie szukać ognisk jej powstawania? Pamiętaj, aby stale kontrolować trudnodostępne miejsca w Twojej łazience i nie zwlekać z działaniem, jeżeli w pomieszczeniu pojawi się grzyb.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!