Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Montaż i rozbiórka baterii umywalkowej

Bateria umywalkowa, prysznicowa oraz wannowa to jeden z najważniejszych elementów urządzeń sanitarnych. Dzięki niej możliwe jest tak naprawdę korzystanie ze sprzętów umożliwiających wykonywanie codziennych czynności higienicznych przy użyciu wody. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jej budowie oraz nauczmy się odpowiednio ją montować, rozbierać oraz wymieniać jej najistotniejsze części. Jeśli jesteś gotów, by poznać tajniki sanitarnych rozwiązań, zapraszamy do lektury.

Kiedy i jak rozebrać baterię umywalkową?

Wbrew pozorom bateria umywalkowa jest łatwa do rozbiórki. Demontaż jej poszczególnych członów powinien nastąpić głównie w dwóch przypadkach. Pierwszy – kiedy chcemy wymienić jakąś część na nową np. z powodu awarii. Drugi – gdy zależy nam na dokładnym wyczyszczeniu konkretnego elementu armatury z nagromadzonego na jego wewnętrznych ściankach lub na tzw. sitku osadu wapiennego, czyli kamienia powstałego na skutek twardej wody.

Przed rozebraniem baterii umywalkowej w pierwszej kolejności należy odciąć dopływ wody do budynku. Pozwoli to uniknąć zalania własnej łazienki lub w przypadku mieszkania w bloku – sąsiada. Ponadto dobrze jest przygotować miskę oraz szmatki, dzięki którym możliwe będzie zabezpieczenie zlewu przed wpadnięciem do odpływu małych elementów oraz ekspresowe zebranie wody ze zdemontowanej za pomocą specjalnych kluczy (ampulowego, nastawnego oraz płaskiego) baterii umywalkowej. W przypadku elementów dekoracyjnych niezwykle ważne jest również nałożenie na wyżej wymienione narzędzia gumowych nakładek, które ochronią armaturę przed zarysowaniami i innego rodzaju zniszczeniem.

Jak wymienić głowicę w baterii umywalkowej?

W niektórych przypadkach tj. skrzypienie, cieknąca bateria, kapanie, wyciek na styku korpusu lub zaburzenie płynności w pracy uchwytu niezbędna jest wymiana głowicy w kranie na nową. Aby to zrobić, należy użyć klucza ampulowego do odkręcenia śrubki wewnętrznej umieszczonej bezpośrednio pod zaślepką z przodu baterii. Po wyjęciu osłonki głowicy w kolejnym kroku wykręca się płaskim kluczem nakrętkę dociskową. Po wykonaniu tych czynności możliwa jest wymiana głowicy na nową, pochodzącą od tego samego producenta i dedykowaną do konkretnego modelu.

Jaki zawór i gwint należy wybrać do baterii w umywalce?

Rozmiar zaworu od umywalki oraz wielkość gwintu na nakrętkach przyłączeniowych w wężykach jest ściśle od siebie zależna. Niezależnie od modelu, wyżej wymieniony gwint powinien być identyczny jak ten, umieszczony na zaworach kątowych, których najważniejsze zadanie to odcięcie dopływu wody do baterii. Zazwyczaj spotykany rozmiar gwintu wynosi ⅜ cala. Dokonując zakupu, należy zadbać o to, aby wszystkie elementy były kompatybilne zarówno ze sobą, jak i z określoną baterią umywalkową. Dlatego niezwykle pomocne może okazać się zakupienie nowej części u tego samego producenta.

Jak zamontować kran?

Przed montażem kranu w umywalce łazienkowej należy sprawdzić stan instalacji wodnej. W przypadku wystąpienia przecieków konieczna jest ich wcześniejsza naprawa. Po dokładnych oględzinach niezbędne jest również określenie wysokości rur. Dokonuje się tego w celu dopasowania właściwego modelu baterii umywalkowej. Po wykonaniu tych kroków można przejść do montażu kranu. W tym celu, na samym początku przykręca się baterie wężyków wody zimnej oraz ciepłej do korpusu armatury, śrubę mocującą i nasadki. Następnie umieszcza się baterię w wyznaczonym do tego miejscu, a od spodu na śrubę montażową nakładane są uszczelki wraz ze specjalnymi nakładkami mocującymi. Po dokręceniu nakładek oraz wężyków do rur odprowadzających wodę ciepłą i zimną warto zweryfikować ostatecznie szczelność układu.

Na jakiej wysokości powinna znajdować się bateria umywalkowa?

Ze względu na model – ścienny lub stojący, montaż oraz wysokość baterii umywalkowej będzie od siebie różna. Zależne jest to w głównej mierze nie tyle od indywidualnych preferencji użytkownika, co od umieszczenia rur. Gdy te zlokalizowane są nad umywalką, model ścienny sprawdzi się doskonale. Natomiast w przeciwnym przypadku, warto zaopatrzyć się w fason stojący. Co ważne – umywalka nablatowa musi posiadać baterię tego rodzaju nieco wyżej, aby umożliwić bezproblemowe dostanie się strumienia wody do misy.

Jak pewnie zauważyłeś montaż, wymiana oraz rozbiórka każdej baterii umywalkowej nie jest skomplikowana. Można to zrobić osobiście. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i przybory oraz właściwie dopasować gwint do zaworu i konkretnego modelu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!