Aby zaprojektować estetyczną i w pełni funkcjonalną łazienkę, trzeba przeanalizować wiele kwestii. Przestrzeń jest jedną z najważniejszych, ponieważ powierzchnia do wykorzystania określa możliwości aranżacyjne i sprzętowe każdej łazienki. Jak więc przeprowadzić montaż stelaża WC w łazience, aby zrobić to w sposób nie tylko prawidłowy, ale również elegancki? Dowiesz się tego, czytając poniższy tekst!
Zabudowa stelaża podtynkowego – co trzeba wiedzieć?
Stelażem podtynkowym nazywa się w gruncie rzeczy metalowe ramy, które następnie służą właśnie jako stelaż dla płytek ceramicznych. Dzięki stelażowi można obudować nie tylko WC, ale także umywalkę, a nawet bidet. Stelaże tego typu spełniają przede wszystkim funkcję estetyczną, jednak dobry stelaż podtynkowy WC nierzadko służy także jako półeczka. Pod warunkiem że projekt stelażu będzie na to pozwalał.
Obudowa stelaża WC pozwala zamaskować wszelkie elementy łazienki, które mogą negatywnie wpływać na ogólną estetykę wnętrza. Mało istnieje osób, którym nie przeszkadzają wystające rury czy spłuczka muszli klozetowej. Warto je schować i użyć do tego celu stelaża. Jak zabudować stelaż WC?
Zabudowa WC podtynkowego musi przebiegać fazowo. Kolejność wykonywania działań ma znaczenie w prawidłowym montażu stelaża i jego późniejszej eksploatacji (jeśli będzie również służył jako półeczka).
Jak zabudować WC podtynkowe – wybór stelaża
Na rynku dają się wyodrębnić dwie podstawowe grupy stelaży podtynkowych. Pierwszą z nich są zestawy do tak zwanej zabudowy mokrej. Używane są do ścian murowanych i również potrzebują obmurowania, dlatego ich montaż jest zdecydowanie bardziej czasochłonny od montażu zestawów do tak zwanej suchej zabudowy.
Te drugie montuje się zdecydowanie szybciej. Warto zaznaczyć, że stelaże tego typu mogą funkcjonować zarówno w przypadku ścian murowanych, jak i tych wykonanych z karton-gipsu. Zestawy stelaży podtynkowych dzielą się jednak dalej na bardziej szczegółowe kategorie.
Można więc wyróżnić stelaże do zabudowy niskiej, wysokiej, a także stelaże samonośne. Niski stelaż sprawdzi się przede wszystkim w przypadku WC, wysokie są częściej spotykane do obudowywania umywalek, ale często obudowują także muszle klozetowe. Ostatni rodzaj sprawdza się w przypadku nietypowych płytek ceramicznych, które są większe i więcej ważą, dlatego potrzebują wzmocnionego profilu ramy odpornej na ich wagę.
Warto mieć w pamięci fakt, że stelaże podtynkowe charakteryzują się także dodatkowymi, nie mniej ważnymi parametrami. Przed ich wyborem należy więc określić, jaką pojemność spłuczki wody powinny mieć (zazwyczaj jest to sześć litrów, istnieją jednak systemy podwójne, a także oszczędne), dopasować przycisk spłuczki do designu stelażu (przyciski rzadko znajdują się w zestawie podtynkowym, trzeba je więc wybierać samodzielnie), a także określić głębokość stelaża.
Stelaż podtynkowy – montaż
Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wybór miejsca instalacji stelażu. Zestaw stelażowy do zabudowy mokrej są używane już na samym początku nie tyle aranżacji łazienki, ile jej budowy w nowo powstających domach bądź mieszkaniach. Rama stelażu i spłuczka powinny zostać przykręcone do ściany śrubami, natomiast zbiornik z wodą do instalacji z wodą. Rama i miska WC są łączone specjalnymi śrubami i zabezpieczane nakrętkami do stabilizacji konstrukcji. Ostatni etap to obmurowanie stelażu.
Stelaż do zabudowy suchej sprawdzi się lepiej w mniejszej łazience, a do ściany jest mocowany nie tylko śrubami, ale także kołkami rozporowymi. Z kolei misę wiszącą umieszcza się na śrubach, ale zabezpieczenie wygląda podobnie jak w przypadku zestawów do zabudowy mokrej. Różnica polega na zabudowywaniu stelażu płytami kartonowo-gipsowymi bez obmurowywania.
Ustalenie wysokości montażu stelaża także jest bardzo ważne, bo zestaw pozbawiony regulacji przyłączy uniemożliwia późniejsze poprawki. Dużą wagę trzeba przyłożyć do prawidłowego podłączenia spłuczki do instalacji wodnej. W tym celu wykorzystuje się rury metalowe bądź z wykonane z tworzyw sztucznych. Wężyki z gumy w otoczce metalowej są niedopuszczalne.
Ostatni etap to zapewnienie drożności odpływu. Kanalizacja WC musi być optymalna. W innym wypadku mogą wystąpić problemy z prawidłowym odprowadzaniem nieczystości. Montaż stelażu WC nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza zestawów mokrych. Masz doświadczenie i wiedzę, by wykonać to zadanie samemu? Zrób to! W innym wypadku zaufaj fachowcom.