Decydując się na remont łazienki, warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie wizualne, ale również wszelkie aspekty techniczne. Wśród nich kluczową rolę odgrywają wymiary urządzeń sanitarnych. Odpowiednio dobrane zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i do osób z nich korzystających mogą zwiększyć nie tylko atrakcyjność przestrzeni, ale również przyczynić się do podniesienia komfortu użytkowników. W tym artykule dowiesz się, jaka jest optymalna wysokość muszli ustępowej WC oraz czym kierować się przy jej wyborze. Zapraszamy do lektury!
Udogodnienie w postaci misy WC
Ze względu na zróżnicowanie wzrostu użytkowników korzystających z tych samych urządzeń sanitarnych, coraz więcej osób decyduje się na zakup optymalnego rozwiązania. Są nim produkty łazienkowe z możliwością regulacji wysokości. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach wielopokoleniowych, ale także w placówkach tj. ośrodki pomocy społecznej, szpitale czy hotele. Wśród tego rodzaju urządzeń można znaleźć między innymi misy WC. Regulowana wysokość toalety zapewnia komfort i wygodę podczas wykonywania czynności higienicznych, zarówno przez osoby niższe, niepełnosprawne, dzieci, jak i przez bardziej postawnych użytkowników.
Jednak nie zawsze wysokość miski ustępowej da się regulować. Wtedy z pomocą przychodzą uniwersalne stelaże służące zamocowaniu mis podwieszanych od dowolnych producentów. Skomponowanie zestawów według własnych upodobań pozwala na urządzenie komfortowej toalety w estetycznym stylu. Niewątpliwą zaletę podwieszanych mis WC stanowi brak widocznej instalacji. Podobnie jak spłuczka jest ona ukryta pod okładziną ścienną.
Rodzaje muszli klozetowych
Biorąc pod uwagę toalety, można podzielić je na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą z nich, znaną dla większości populacji od wielu lat stanowią tradycyjne urządzenia, stawiane bezpośrednio na podłodze. Natomiast drugi rodzaj, znacznie bardziej nowoczesny to wisząca miska ustępowa WC.
Różnicą między nimi nie jest jedynie wygląd i estetyka, ale również wcześniej wspomniana możliwość regulacji odległości misy od podłoża. Wysokość odpływu bidetu w opcji pierwszej nie ulega zmianie. Toaleta jest przytwierdzona na stałe do posadzki. Natomiast w przypadku wersji podwieszanej, wysokość można dopasować pod konkretnego użytkownika, dzięki specjalnemu stelażowi, które zwykle przykręca się do ściany, rzadzej – do podłogi. Specjalne śruby używane do montażu pozwalają odsunąć stelaż od powierzchni ściany.
Wysokość montażu miski ustępowej WC
Montaż misy ustępowej WC wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest skomplikowany. Wymaga przede wszystkim właściwej instalacji stelaża, do którego jest przytwierdzona. Wysokość miski WC w niektórych modelach można regulować. Jednak mimo to, rozsądnym zabiegiem jest ulokowanie jej według standardów, czyli na średniej wysokości od posadzki wynoszącej 45-50 cm.
Inną opcją jest montaż około 21-23 cm od osi rury odpływowej do posadzki, co bezpośrednio przyczynia się do tego, że górna krawędź misy ustępowej powinna wisieć około 40-42 m nad ziemią. To, na jakiej wysokości umieszczona zostanie miska WC podwieszana, powinno zależeć głównie od indywidualnych preferencji użytkowników.
Jeśli z łazienki korzystają również osoby starsze lub niepełnosprawne, warto zadbać o to, by wysokość geberitu od posadzki znajdowała się nieco wyżej, bo około 46-47 cm nad powierzchnią płytek. Przyczyniłoby się to do zwiększenia komfortu i wygody korzystania przez nich z toalety.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku pisuaru oraz bidetu. Pierwszy z nich powinien być umieszczony około 65 cm od ziemi, zaś drugi 42 cm od jego górnej krawędzi.
Jak widzisz, komfort korzystania z toalety jest ściśle zależny od wysokości zamontowania miski ustępowej WC oraz innych urządzeń sanitarnych. Dlatego, przed wyborem ostatecznego produktu omów szczegółowo tę kwestię z innymi domownikami, a także skonsultuj wybór misy ze sprzedawcą, aby wykluczyć jej niekompatybilność z posiadanym stelażem. Dzięki temu ominą Cię zbędne wydatki, a Ty będziesz cieszył się podwieszaną muszlą, będącą hitem ostatnich lat.