Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Planujesz demontaż kabiny prysznicowej? Najpierw poznaj kilka wskazówek

Przychodzi czas, gdy wysłużone sprzęty należałoby zastąpić. Planujesz wymianę starej kabiny prysznicowej na nową, ale nie jesteś pewien czy poradzisz sobie sam z takim zadaniem? Poznaj kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Dlaczego kabiny prysznicowe to nadal dobry wybór?

Natrysk z brodzikiem to rozwiązanie wciąż bardzo popularne w polskich domach. Nie tylko oszczędza przestrzeń, ale sprawdza się też w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo, dla których wejście do wanny mogłoby stanowić nie lada kłopot. Za wyborem tego typu armatury sanitarnej przemawia również rosnąca popularność małych mieszkań. Dzięki temu, że kabiny prysznicowe nie zajmują wiele miejsca, możesz pozwolić sobie na wybór większej pralki czy wyposażenie się w dodatkową suszarkę bębnową.

W jakich przypadkach przeprowadza się demontaż kabiny prysznicowej?

Istnieje kilka powodów, dla których podjęcie decyzji o rozbiórce kabiny prysznicowej może okazać się konieczne. Na przykład wtedy, gdy chcesz zagospodarować starą łazienkę w inny sposób, marzy Ci wymiana starych urządzeń lub zdecydowałeś się na wstawienie luksusowej wanny.
Zdarza się też, że naprawa poważnej awarii będzie wymagała rozebrania brodzika. Ignorowanie przecieków w rurach może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia podłogi czy też zalania sąsiadów. Bez względu na przyczyny, demontaż prysznica powinien być przeprowadzony w sposób przemyślany i ostrożny.

Jak rozebrać kabinę prysznicową?

Niezależnie od tego, czy chcesz wymienić stary prysznic na nowy ze względów estetycznych, czy użytkowych, przed wzięciem się za to zadanie przygotuj kilka podstawowych narzędzi oraz robocze rękawice. Jak zdjąć drzwi od kabiny prysznicowej? Pełny demontaż nie jest tak trudny, jak może się wydawać i zajmuje najwyżej kilka godzin.
Rozbiórkę należy zacząć od usunięcia wszelkich elementów ruchomych oraz silikonu zabezpieczającego. Następne kroki mogą prezentować się nieco inaczej, w zależności od danego modelu kabiny.
W większości przypadków na tym etapie należy wykręcić ograniczniki systemów jezdniowych i prowadnice (lub zawiasy) najlepiej za pomocą wkrętarki oraz usunąć uszczelki. W tym momencie demontaż ścianek ruchomych powinien być już bezproblemowy.
Kolejnym krokiem jest rozszczepienie łączników, które spajają ścianki stałe z górnym i dolnym profilem kabiny. Ramę odłącz od listew przyściennych, które następnie wraz z kołkami montażowymi usuń ze ścian. I gotowe!

Wymiana szyby w kabinie prysznicowej

Nie chcesz przeprowadzać całego demontażu kabiny prysznicowej z brodzikiem, a zależy Ci jedynie na wymianie starych lub uszkodzonych szyb? Aby dokonać tego samodzielnie, wystarczy, że wyposażysz się w dopasowane części wymiennie, zamontujesz w nich systemy jezdne oraz wykręcisz ograniczniki. Po usunięciu starych drzwi prysznicowych powinieneś umieścić na prowadnicach nowe.
Jeżeli chcesz wymienić też ścianki stałe, rozszczep łączniki mocujące je do listew przyściennych, umieść nowe szyby i złóż kabinę z powrotem. Pamiętaj o wymianie uszczelek i zabezpieczeniu ewentualnych nieszczelności silikonem.
Zastanawiasz się, czym zastąpić szybę w kabinie prysznicowej, aby w przyszłości nie ulegała częstym uszkodzeniom? Aby ustrzec się przed częstymi wymianami, możesz postawić na niedrogie ścianki z plexi lub hartowanego szkła.

Demontaż brodzika prysznicowego

Podobnie jak w przypadku demontażu kabiny prysznicowej, rozbiórkę brodzika należy rozpocząć od usunięcia uszczelnień silikonowych. Możesz to zrobić za pomocą specjalnej szpachelki.
Następnym krokiem jest usunięcie maskownicy i odkręcenie elementów hydraulicznych, w tym syfonu brodzikowego. Jeżeli demontaż dotyczy klasycznego brodzika na nóżkach, te również należy odkręcić. Po zdjęciu brodzika delikatnie zdrap resztki silikonu z glazury. Jeżeli istnieje taka konieczność, wezwij fachowca do uszczelnienia rur.
Jak widzisz, demontaż prysznica to nie czarna magia. Samodzielna rozbiórka to dobry wybór, jeżeli chcesz zaoszczędzić na fachowcach.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!