Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Regulacja drzwi kabiny prysznicowej – skuteczny poradnik

Jak regulować drzwi w kabinie prysznicowej i kiedy bezwzględnie należy to robić? To czynność, która bez wątpienia wymaga precyzji. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób wykonać te czynności w taki sposób, aby drzwi kabiny prysznicowej działały bez zarzutu. A powody? Jest ich wiele. Przeczytasz o nich w tym artykule!

Regulacja drzwi kabiny prysznicowej – wskazania

Pierwsze regulowanie pracy drzwi kabiny prysznicowej odbywa się już na etapie samej instalacji całej kabiny prysznicowej. Prysznic musi zostać bardzo dokładnie wypoziomowany. W innym wypadku nie będzie ustawiony w odpowiedniej pozycji, więc kabiny prysznicowe i ich drzwi siłą rzeczy będą działać nieprawidłowo i wymagać nieustannych regulacji. Jeśli jest tak w istocie, to prysznic wymaga regulacji, nie same drzwi.

W przypadku idealnego wypoziomowania wszystkich elementów kabiny wskazaniami do regulacji ich drzwi są następujące przypadki:

- trudności w otwieraniu/zamykaniu drzwi;
- zwiększony opór drzwi;
- zahaczanie drzwi o powierzchnię brodzika;
- rolki, które opuszczają prowadnice;
- przerwa między zamkniętymi drzwiami kabiny;
- niedomknięcie drzwi u góry lub w dole kabiny.

Każdy z powyższych przykładów to powód, dla którego ponowna regulacja drzwi kabiny prysznicowej. Drzwi, które działają prawidłowo, nie powinny wyskakiwać z prowadnic, nie domykać się czy sprawiać problemów w zwykłym ich codziennym użytkowaniu.

Jak regulować drzwi w kabinie prysznicowej?

Instalacja kabiny prysznicowej, odpowiednie wypoziomowanie wszystkich elementów i zharmonizowanie ich z drzwiami kabiny wymaga wprawy, doświadczenia i precyzji. Czasem warto skorzystać z pomocy fachowca, jednak każdy, kto chce samodzielnie wyregulować drzwi kabiny prysznicowej, powinien wykonywać każdą czynność dokładnie i powoli.

Przeważnie za nieprawidłowości odpowiadają rolki, które odpowiadają za płynne przesuwanie drzwi, jeżdżąc w prowadnicy. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia, konieczna będzie ich wymiana. Wtedy należy udać się do sklepu i kupić odpowiedni model rolek, montując go później zgodnie z instrukcją. W innym wypadku rolki będą wyskakiwać z prowadnicy, co może skończyć się uszkodzeniem całego skrzydła drzwi.

Jednak w przypadku, w którym są one jedynie zbyt mocno lub zbyt luźno przykręcone, należy je wyregulować za pomocą śrubokręta i odpowiedniego klucza imbusowego (sześciokątnego). Nie jest to zbyt trudne, ale czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, bez pośpiechu, by osiągnąć pożądany rezultat.

Niedomykające się drzwi – co robić?

Drzwi, które się nie domykają, czy to po bokach, czy z góry lub z dołu, są nierzadko przyczyną zachlapanej podłogi w łazience. Nieszczelności wynikają z różnych przyczyn, ale trzy wybijają się na pierwszy plan:

- nieoczyszczona prowadnica dla rolek drzwi;
- osad z kamienia zmniejszający płynność ruchu;
- niesprawne uszczelki.

Drzwi, które stają się nieszczelne u dołu lub u góry, wyglądają tak za sprawą nierównych profili drzwiowych. Nie jest to ostateczna przyczyna, niemniej bardzo powszechna. Każda z wcześniej wspomnianych usterek wymaga naprawy od razu po jej wykryciu. W innym wypadku woda będzie wydostawać się poza kabinę, co ma nieprzyjemne konsekwencje.

Woda zalegająca na podłodze łazienki staje się nierzadko przyczyną domowych wypadków. Ktoś, kto po skończonym prysznicu wychodzi z brodzika, może poślizgnąć się w bardzo niefortunny sposób, nawet wtedy, gdy na podłodze leży ręcznik czy mata. Nie wygląda to też estetycznie, a woda, która znajdzie się na podłodze, będzie musiała zostać z niej usunięta. Strata czasu, strata pieniędzy, nerwów i dobrego samopoczucia nie jest warta tego, by absolutnie nic z tym nie zrobić, a lepiej nie będzie!

Warto na bieżąco regulować drzwi i usuwać usterki, które prowadzą do ich nieprawidłowej pracy lub ustawienia. Przegląd rolek i prowadnic, poziomowanie, sprawdzenie jakości profili czy stanu zakamienienia wielu elementów drzwi to absolutna podstawa. Warto to robić regularnie, raz na kilka miesięcy, a nawet raz w miesiącu. Wtedy zarówno kabina prysznicowa, jej drzwi, jak i cała łazienka będą działać sprawniej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!