Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Regulacja drzwi kabiny prysznicowej – skuteczny poradnik

Jak regulować drzwi w kabinie prysznicowej i kiedy bezwzględnie należy to robić? To czynność, która bez wątpienia wymaga precyzji. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób wykonać te czynności w taki sposób, aby drzwi kabiny prysznicowej działały bez zarzutu. A powody? Jest ich wiele. Przeczytasz o nich w tym artykule!

Regulacja drzwi kabiny prysznicowej – wskazania

Pierwsze regulowanie pracy drzwi kabiny prysznicowej odbywa się już na etapie samej instalacji całej kabiny prysznicowej. Prysznic musi zostać bardzo dokładnie wypoziomowany. W innym wypadku nie będzie ustawiony w odpowiedniej pozycji, więc kabiny prysznicowe i ich drzwi siłą rzeczy będą działać nieprawidłowo i wymagać nieustannych regulacji. Jeśli jest tak w istocie, to prysznic wymaga regulacji, nie same drzwi.

W przypadku idealnego wypoziomowania wszystkich elementów kabiny wskazaniami do regulacji ich drzwi są następujące przypadki:

- trudności w otwieraniu/zamykaniu drzwi;
- zwiększony opór drzwi;
- zahaczanie drzwi o powierzchnię brodzika;
- rolki, które opuszczają prowadnice;
- przerwa między zamkniętymi drzwiami kabiny;
- niedomknięcie drzwi u góry lub w dole kabiny.

Każdy z powyższych przykładów to powód, dla którego ponowna regulacja drzwi kabiny prysznicowej. Drzwi, które działają prawidłowo, nie powinny wyskakiwać z prowadnic, nie domykać się czy sprawiać problemów w zwykłym ich codziennym użytkowaniu.

Jak regulować drzwi w kabinie prysznicowej?

Instalacja kabiny prysznicowej, odpowiednie wypoziomowanie wszystkich elementów i zharmonizowanie ich z drzwiami kabiny wymaga wprawy, doświadczenia i precyzji. Czasem warto skorzystać z pomocy fachowca, jednak każdy, kto chce samodzielnie wyregulować drzwi kabiny prysznicowej, powinien wykonywać każdą czynność dokładnie i powoli.

Przeważnie za nieprawidłowości odpowiadają rolki, które odpowiadają za płynne przesuwanie drzwi, jeżdżąc w prowadnicy. Jeśli ich stan pozostawia wiele do życzenia, konieczna będzie ich wymiana. Wtedy należy udać się do sklepu i kupić odpowiedni model rolek, montując go później zgodnie z instrukcją. W innym wypadku rolki będą wyskakiwać z prowadnicy, co może skończyć się uszkodzeniem całego skrzydła drzwi.

Jednak w przypadku, w którym są one jedynie zbyt mocno lub zbyt luźno przykręcone, należy je wyregulować za pomocą śrubokręta i odpowiedniego klucza imbusowego (sześciokątnego). Nie jest to zbyt trudne, ale czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, bez pośpiechu, by osiągnąć pożądany rezultat.

Niedomykające się drzwi – co robić?

Drzwi, które się nie domykają, czy to po bokach, czy z góry lub z dołu, są nierzadko przyczyną zachlapanej podłogi w łazience. Nieszczelności wynikają z różnych przyczyn, ale trzy wybijają się na pierwszy plan:

- nieoczyszczona prowadnica dla rolek drzwi;
- osad z kamienia zmniejszający płynność ruchu;
- niesprawne uszczelki.

Drzwi, które stają się nieszczelne u dołu lub u góry, wyglądają tak za sprawą nierównych profili drzwiowych. Nie jest to ostateczna przyczyna, niemniej bardzo powszechna. Każda z wcześniej wspomnianych usterek wymaga naprawy od razu po jej wykryciu. W innym wypadku woda będzie wydostawać się poza kabinę, co ma nieprzyjemne konsekwencje.

Woda zalegająca na podłodze łazienki staje się nierzadko przyczyną domowych wypadków. Ktoś, kto po skończonym prysznicu wychodzi z brodzika, może poślizgnąć się w bardzo niefortunny sposób, nawet wtedy, gdy na podłodze leży ręcznik czy mata. Nie wygląda to też estetycznie, a woda, która znajdzie się na podłodze, będzie musiała zostać z niej usunięta. Strata czasu, strata pieniędzy, nerwów i dobrego samopoczucia nie jest warta tego, by absolutnie nic z tym nie zrobić, a lepiej nie będzie!

Warto na bieżąco regulować drzwi i usuwać usterki, które prowadzą do ich nieprawidłowej pracy lub ustawienia. Przegląd rolek i prowadnic, poziomowanie, sprawdzenie jakości profili czy stanu zakamienienia wielu elementów drzwi to absolutna podstawa. Warto to robić regularnie, raz na kilka miesięcy, a nawet raz w miesiącu. Wtedy zarówno kabina prysznicowa, jej drzwi, jak i cała łazienka będą działać sprawniej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!