Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Remont łazienki od podstaw - montaż i wysokość umywalki

Planujesz remont łazienki, lub jesteś w jego trakcie? Zastanawiasz się, jak zaprojektować przestrzeń tego miejsca, aby była nie tylko efektowna, ale również funkcjonalna? Zacznij więc od podstaw. Skup się na wyborze, zakupie oraz montażu najważniejszych urządzeń sanitarnych takich jak umywalka łazienkowa, wanna bądź prysznic. W tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące odpowiedniego zamocowania oraz dopasowania wysokości zlewu w łazience. Gotów na sporą dawką wiedzy? Zatem zaczynajmy!

Dlaczego ważna jest odpowiednia wysokość umywalki?

Jaka wysokość umywalki będzie najlepsza? To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Niestety, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, kto będzie korzystał z nowo wyremontowanej łazienki. Czy będą to jedynie zdrowe, dorosłe osoby, małe dzieci oraz starsi i niepełnosprawni użytkownicy, czy może osoby o ponadprzeciętnym wzroście? Kluczem do sukcesu oraz zadowolenia siebie i swoich bliskich jest wzięcie pod uwagę wszystkich możliwych kryteriów.

Dopasowując najważniejsze parametry łazienkowego zlewu, warto skupić się nie tylko na materiale, z jakiego został wykonany, kolorze, ale również na jego szerokości oraz wysokości. Tylko dzięki uwzględnieniu postury oraz sprawności osób korzystających z łazienki, umywalki łazienkowe mogą zostać zamontowane na odpowiedniej wysokości. Właściwa odległość ich od podłogi umożliwia swobodne umycie się, zarówno osobom pełnym sił witalnych, jak i małym dzieciom oraz ludziom mającym trudności z poruszaniem się i wykonywaniem przy sobie wielu czynności higienicznych. Przejdźmy więc do konkretów…

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę w łazience?

Decydując się na wymianę umywalki lub innego sprzętu sanitarnego można zainspirować się publikacją powstałą prawie pół wieku temu. Nosi ona nazwę Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe. Według niej zlewy powinny znajdować się około 75-80 cm nad podłogą. Jednak warto, nanieść na powyższe wymiary drobne – kilkucentymetrowe poprawki, uwzględniając między innymi obecny, zdecydowanie wyższy wzrost ludzi. Dzięki tym niewielkim zmianom korzystanie ze zlewu stanie się dla większości z nas niezwykle komfortowe. Aktualnie, optymalna wysokość od ziemi dla modelu wiszącego wynosi około 85 cm. Podobnie jest w przypadku drugiej wersji. Umywalka nablatowa powinna mieć górną krawędź swojego blatu około 85-90 cm od posadzki. Analogicznie, jej blat musi wtedy znajdować się odpowiednio niżej. Właściwym zabiegiem jest obliczenie różnicy pomiędzy górną krawędzią a+ pełną wysokością umywalki. Na tej podstawie łatwo jest podać wszystkie pozostałe parametry.

Jak montuje się umywalki łazienkowe?

Wbrew pozorom montaż umywalki łazienkowej nie jest taki skomplikowany, jak się wydaje. Można to zrobić samodzielnie. Wystarczy odpowiednia wiedza, przygotowanie oraz zebranie wszystkich niezbędnych materiałów. W tym celu warto dokładnie sprawdzić wszystkie rurki, doprowadzające wodę zimną oraz ciepłą do kranu. Należy zaopatrzyć się również w silikon sanitarny. W przypadku, gdy boimy się, że zrobimy coś źle, nie przystępujmy do pracy samodzielnie. Aby mieć pewność, że wszytko zostało zrobione właściwie, o pomoc można poprosić specjalną ekipę specjalizującą się w tego typu zadaniach.

Urządzając łazienkę w swoim domu, w którym są również małe dzieci, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup specjalistycznego podestu, który w dużym stopniu ułatwi młodemu człowiekowi korzystanie ze zlewu. W przypadku seniorów oraz osób niepełnosprawnych rozsądną decyzją jest zapewnienie im wysuwanej misy wraz z krawędziami blatu, dzięki czemu nie zaistnieje potrzeba odstawienia sprzętu ułatwiającego poruszanie się np. na wózku.

Podsumowując, decydując się na zakup jakichkolwiek urządzeń sanitarnych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby swoje i bliskich oraz dopasować do nich wysokość sprzętu. Dzięki właściwemu doborowi, zapewniony zostanie najwyższy stopień bezpieczeństwa oraz wygody użytkowników.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!