Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Rybik cukrowy łazienkowy – jak skutecznie i na dobre wyprosić nieproszonego gościa z łazienki?

Nawet najpiękniej urządzona, najczyściej utrzymana łazienka może stać się siedliskiem dla gościa, którego raczej nikt nie chciałby gościć w swojej łazience – rybika cukrowego łazienkowego. Ten insekt jest całkowicie niegroźny, całkowicie niepożądany i łatwy do skutecznego wyproszenia. Jak się go pozbyć z własnej łazienki? Wystarczy kilka prostych czynności, by już do niej nie wrócił!

Rybik cukrowy łazienkowy – jak go rozpoznać?

Należałoby zacząć od tego, żeby nie panikować, gdy się go już w łazience spotka. Jest zupełnie niegroźny, nieszkodliwy (dla człowieka – bo nie gryzie i nie przenosi chorób, nie dla jego książek czy ubrań – bo je zjada!), ale jest… no cóż, insektem. Ich nikt w łazience nie potrzebuje, mogą przerażać, straszyć, odrzucać i kompletnie burzyć piękną estetykę doskonale utrzymanej pod innymi względami łazienki.

Jak wytępić rybiki srebrzyki (inna, zwyczajowa nazwa rybików cukrowych)? Najpierw trzeba je rozpoznać, ale nie jest to zbyt trudne. Pomijając ich długie (równe długości odwłoka) czułki i nieco krótsze odnóża w jaśniejszym kolorze, można zauważyć, że ciemniejszy, srebrny korpus tego insekta kształtem przypomina małą rybkę. Również zygzakowatym, szybkim sposobem poruszania się. Nazywany jest też srebrzykiem, ponieważ mieni się (srebrzy) w świetle, którego zresztą namiętnie unika. Raczej niespotykany za dnia, pojawia się nocą i… zazwyczaj przeraża.

Wiele osób zastanawia się: „rybiki – skąd się biorą i dlaczego akurat w mojej łazience?”. Uwielbiają mrok, ciepło i wilgoć, a więc prawie każda łazienka staje się dla nich siedliskiem idealnym, zwłaszcza okolice wanien i brodzików. Spotykane są także w piekarniach, cukierniach, w kuchennych szafkach, bo żywi się głównie cukrami złożonymi, na przykład skrobią ziemniaczaną, ale zje prawie wszystko. Od suszonego mięsa, przez kleje (te, którymi klejone są książki!), papier, aż po materiały naturalne, z których robi się ubrania – len, wełnę, bawełnę, jedwab.

Jak pozbyć się rybików z pokoju czy łazienki?

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się rybików z łazienki i uniemożliwić im dalszy powrót. Wyproszenie rybików z własnej łazienki jest stosunkowo proste. Warto jednak też zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się (lub pojawieniu w ogóle!), wykonując kilka prostych i skutecznie odstraszających rybiki czynności w swojej łazience lub pokoju, w którym zamieszkały.

Po pierwsze: należy dokładnie i często wietrzyć łazienkę. Nie tylko po to, by dokładnie ją osuszyć (rybiki uwielbiają wilgoć!), ale także po to, by utrzymywać prawidłową cyrkulację powietrza w całym domu/mieszkaniu i innych jego pomieszczeniach. Szczególnie po kąpieli czy wzięciu prysznica warto otworzyć drzwi łazienki, jeśli nie ma w niej okna. Dobrze też zainstalować w łazience wentylator czy rozstawić pochłaniacze wilgoci.

Po drugie: należy łazienkę regularnie sprzątać ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudnodostępnych. Tam mogą bytować nie tylko rybiki, ale również bardziej niebezpieczne dla człowieka i mniej zauważalne mikroorganizmy w postaci grzybów czy bakterii. Dokładne czyszczenia skutecznie niweluje ryzyko pojawienia się rybików. Warto także wypełnić silikonem drobne szczeliny pojawiające się w łazience w różnych miejscach. W tych szczelinach mogą zamieszkać właśnie rybiki.

Tyle, jeśli chodzi o zapobieganie? Jak leczyć i wypędzić rybiki ze swojej łazienki lub innych pomieszczeń? Przydatny może okazać się sok z cytryny bądź zapach lawendy, którego wiele insektów, w tym rybiki, nie znosi. Wystarczy przetrzeć płytki łazienki rozkrojoną i nieco naciśniętą cytryną bądź zostawić w łazience kule odstraszające mole. Rybiki nie przepadają także za mocnym zapachem rozmarynu, goździków, wonią cynamonu – te sposoby warto jednak zachować na inne miejsca niż łazienka.

Bardzo skutecznym, dostępnym w aptece bez recepty środkiem jest kwas borowy. Należy wymieszać go z cukrem pudrem i przetrzeć płytki w łazience. Cukier zwabi rybiki, natomiast kwast borowy, gdy zostanie spożyty, powoduje zatrucie i śmierć. W kontakcie z pancerzem rybikiem rozpuszcza go i uszkadza, nierzadko śmiertelnie, organizm insekta.

Ostatecznie można zrobić pułapki na rybiki w postaci dużych słoików, które okleja się chropowatym materiałem, by umożliwić insektom wejście do ich wnętrza. Do środka należy wsypać łyżkę cukru (brązowego lub białego), zostawić w kącie łazienki i gotowe. Rybiki wejdą po chropowatej powierzchni do wnętrza słoika zwabione zapachem cukru. Nie będą mogły jednak wyjść, bo powierzchnia słoika od wewnątrz będzie zbyt gładka dla ich czułek! Rybiki można później wypuścić na wolność na świeżym powietrzu bądź dokonać eksterminacji poprzez spalenie lub zalanie wrzątkiem.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!