Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Wanna czy prysznic? Podpowiadamy, co wybrać

Odwieczny dylemat przy projektowaniu łazienki — co lepsze? Wanna czy prysznic? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja ta podyktowana jest zarówno preferencjami domowników, jak i możliwościami przestrzennymi. Podpowiemy jednak, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich urządzeń sanitarnych do mieszkania.

Co zużywa więcej wody? Wanna czy prysznic?

To jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby urządzające łazienkę: co jest bardziej ekonomiczne: prysznic czy wanna? Wybór preferowanego urządzenia sanitarnego może wpłynąć na rachunki za wodę w dłuższej perspektywie czasu, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię. Szacunkowe wyliczania podają, że słuchawka prysznicowa przepuszcza około 5-10 l wody na minutę w zależności od ustawionego ciśnienia. W przypadku deszczownicy ten wynik jest już większy, bo wynosi około 8-12 l. Zatem 10-minutowy prysznic wiąże się ze zużyciem od 50 do 120 l wody. Z kolei przeciętna wanna ma pojemność 120-150 l., a duże modele dochodzą nawet do 400 litrów. Bardziej ekonomicznym wyborem wydaje się zatem montaż natrysku, jednak jest to zależne od tego, jak dużo czasu pod nim spędzamy. Miłośnicy relaksujących kąpieli nadal mogą otrzymać niższe rachunki, niż amatorzy długich wycieczek pod prysznic.

Jak ograniczyć zużycie wody?

Jeśli nadal martwią Cię wysokie koszty eksploatacji, poznaj kilka praktycznych wskazówek jak zmniejszyć rachunki za wodę i ogrzewanie:
- skróć czas trwania prysznicu;
- jeśli korzystasz z wanny, nie dolewaj wody w trakcie kąpieli;
- zakręcaj wodę, gdy namydlasz ciało;
- nie wykorzystuj pełnego ciśnienia wody, jeśli nie jest to konieczne;
- jeśli dni są ciepłe, zmniejsz temperaturę wody;
- nie montuj słuchawki prysznica zbyt wysoko — prowadzi to do – ochładzania strumienia, co z kolei jest przyczyną zwiększania temperatury wody w kranie.

Wanna czy prysznic? Co tańsze?

Biorąc pod uwagę jednorazowy wydatek, wanna jest relatywnie droższa niż kompletna kabina prysznicowa z brodzikiem. Jednak ze względu na opływowe kształty, pozbawione zagięć, spojeń i zakamarków, łatwiej zachowuje się jej czystość. Z tego też powodu posłuży dłużej niż prysznic, na którym szybciej zbiera się kamień, i który w krótszym czasie będzie wymagał wymiany.

Wanna czy prysznic dla osób starszych — co lepsze?

Projektując łazienkę dla seniorów, należy mieć na uwadze, że dla osób o obniżonej sprawności ruchowej niektóre rozwiązania mogą być bardzo kłopotliwe. Ze względu na niższe progi brodzików, osobom starszym zaleca się wybór prysznica, zamiast wanny. Kabiny montowane pod ścianą zwykle pozwalają na umocowanie dodatkowych uchwytów przy wejściu, a nawet w środku kabiny. Dzięki temu są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe zarówno dla seniorów, jak i dla inwalidów. Co więcej, w przypadku płaskich brodzików możliwe jest nawet ustawienie dodatkowego siedziska, które ułatwia czynności higieniczne.

Wanna czy kabina prysznicowa bloku — na co się zdecydować?

Ostatnią z poruszanych kwestii jest sprawa ilości dostępnego metrażu. Bez wątpienia wybór kabiny prysznicowej może pomóc w zaoszczędzeniu nawet kilku metrów kwadratowych. Jednak współczesne projekty wanien starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom miłośników długich, aromatycznych kąpieli. Model o długości 160 cm z powodzeniem sprawdzi się w nowym budownictwie i pozwoli domownikom cieszyć się z posiadania prywatnego miejsca do relaksu.
Podsumowując, przy wyborze urządzeń sanitarnych do łazienki trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje domowników. Jeśli znajdują się wśród nich osoby starsze, lepiej postawić na kabinę prysznicową. To rozwiązanie docenią również zwolennicy ekologii i oszczędzania. Młodzi rodzice dostrzegą niewątpliwe zalety wanien, szczególnie w trakcie kąpieli swoich pociech. Podobnie jak entuzjaści aromaterapii i pluskania się w wodzie. Osoby niezdecydowane, dysponujące dużą ilością przestrzeni mogą postawić na zakup obu sprzętów i korzystać ze wszystkich ich zalet. Niezależnie od Twojego wyboru, zapraszamy po zakup najwyższej jakości aparatury dostępnej w naszym sklepie Łazienka Rea.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!