Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Wysokość umywalki łazienki - najistotniejsze i najbardziej przydatne informacje

Remont przestrzeni łazienkowej bardzo często związany jest nie tylko ze zmianą aranżacji ściennych, ale również z zakupem i montażem sprzętów sanitarnych. Wybierając je, należy mieć na uwadze wiele czynników. Do jednych z najważniejszych należy wysokość szafki pod umywalkę, odpływu oraz baterii prysznicowej, wannowej oraz umywalkowej. Dlaczego jest ona tak istotna? Czy każdy model montuje się tak samo? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Montaż umywalki – wysokość

Decydując się na zakup umywalki, trzeba mieć na uwadze fakt, że jej wysokość będzie w dużej mierze zależna od wybranego rodzaju. Istotne różnice wynikają przede wszystkim z jej przeznaczenia. Inaczej wygląda montaż sprzętu sanitarnego dedykowanego dzieciom, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Dosyć duże znaczenie ma też forma umocowania. Umywalka nablatowa docelowo powinna znaleźć się na nieco innej wysokości niż wisząca. Jej zamontowanie w dosyć sporym stopniu wpływa na nie tylko na wygląd przestrzeni łazienkowej, ale także na komfort i wygodę wykonywania codziennych czynności.

Dużym, często popełnianym błędem jest zwracanie uwagi wyłącznie na obowiązujące normy oraz zalecenia specjalistów, a pomijanie indywidualnych potrzeb domowników. A przecież to, na jakiej wysokości umywalka zostanie przytwierdzona do ściany, ma największe znaczenie dla jej użytkowników. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy czuł się w łazience jak najbardziej komfortowo. Mając małe dzieci, można zdecydować się na dodatek w postaci podestu, natomiast wysokość szafek łazienkowych ze zlewem dopasować do osób dorosłych.

Jaka jest optymalna wysokość umywalki?

Obecnie nie istnieje żaden prawny przepis, który w sposób jednoznaczny określałby, jaka powinna być docelowa wysokość montażu umywalki. Dawniej kierowano się zasadą określoną w publikacji z 1974 roku pt. Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami sprzęty sanitarne tj. umywalki powinny zostać zamocowane około 75-80 cm od podłogi. Jednak biorąc pod uwagę wzrost współczesnych kobiet i mężczyzn, dane te nie są aktualne. Ze względu na wyższą średnią wzrostu (płeć żeńska o 14 cm, natomiast męska o około 13,6 cm) na przestrzeni blisko stu lat, korzystanie ze zlewu ulokowanego na tym poziomie byłoby mało komfortowe.

Po uwzględnieniu powyższych kryteriów umywalki są aktualnie najczęściej montowane 85 cm od ziemi. Parametry te od jakiegoś czasu zostały uznane za optymalne. Mimo przyjętego standardu podczas montażu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość odpływu umywalki z szafką, zwykle ulokowanego 50-65 cm od podłogi. Kluczową kwestią jest jego połączenie z otworem kanalizacyjnym za pomocą syfonu lub półsyfonu. Powinno odbywać się ono w sposób naturalny, bez niepotrzebnych kombinacji. Drugą istotną kwestię stanowi podłączenie specjalnych wężyków baterii do przyłączy wody ciepłej i zimnej, zlokalizowanych zazwyczaj maksymalnie 10 cm wyżej. Decydując się na nowy sprzęt sanitarny, należy uwzględnić powyższe aspekty.

Wysokość umywalki nablatowej powinna być taka sama jak w modelu wiszącym, czyli w przypadku braku przeciwwskazań jej górna krawędź znajdowałaby się 85-90 cm od posadzki. Natomiast blat zostałby umieszczony odpowiednio niżej, czyli o odjęcie od tej wartości wysokości umywalki.

Montaż umywalek dla dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych

Organizując przestrzeń łazienkową we własnym domu, należy wziąć pod uwagę wszystkich użytkowników sprzętu sanitarnego. Jednak zakup dwóch umywalek nie jest rozsądnym pomysłem. Warto zatem zdecydować się na kompromis. W przypadku posiadania dzieci, zamiast stawiania obok wersji miniaturowej zlewu, warto pokusić się o zakup specjalnego podestu, ułatwiającego korzystanie z modelu standardowego. Inaczej jest w przypadku placówek tj. żłobki czy przedszkola, które ze względu na pełnione przez nie funkcje powinny być wyposażone w dwa rodzaje łazienek, dostosowanych w pełni do potrzeb najmłodszych, a także dorosłych. Powszechnie przyjętą normą jest montaż umywalek dla najmniejszych dzieci (do 3 lat) na wysokości 55-60 cm. W przypadku starszych odległość ta powinna być odpowiednio zwiększana – średnio co 2 lata o 5 cm.

Decydując się na wymianę urządzeń sanitarnych, należy mieć na uwadze także komfort wykonywania wszelkich czynności higienicznych przez osoby niepełnosprawne i starsze. Ze względu na poziom samodzielności i stopień bezpieczeństwa wysokość umywalki łazienkowej waha się zazwyczaj pomiędzy 80, a 85 cm od posadzki. Mimo braku szczegółowych wytycznych taka odległość zlewu od podłoża powinna zapewnić swobodę korzystania z niego. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, bądź za pomocą tzw. balkonika wymagają indywidualnego podejścia do tematu montowania umywalek i pozostałych sprzętów sanitarnych. Istotna jest tutaj specjalna strefa, z wysuwaną misą oraz krawędziami blatu, dzięki której senior ma możliwość nieodstawiania sprzętu wspierającego codzienne poruszanie się i wykonywanie podstawowych czynności.

Wybór i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych powinien uwzględniać przede wszystkim indywidualne potrzeby użytkowników. Odpowiednia wysokość umywalki, wanny, brodzika czy sedesu to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu, połączonego z wygodą wykonywania codziennych czynności higienicznych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!