Zauważyłeś, że woda pod prysznicem czy w wannie nie spływa tak sprawnie, jak powinna? Bardzo często jest to oznaka zalegających w syfonie zanieczyszczeń, które utrudniają prawidłowe odprowadzanie wody. Ich kumulacja z czasem może prowadzić do całkowitego zatkania się odpływu. Co zrobić, gdy pojawi się taki problem? Zapchany syfon brodzika lub wanny możesz odetkać na kilka sposobów. Jakich? O tym przeczytasz poniżej.
Zapchany syfon – najczęstsze przyczyny
Zapchany syfon to dość powszechny problem, który może skutecznie zakłócić codzienne korzystanie łazienki. Najczęstszą przyczyną tego uciążliwego zjawiska jest nagromadzenie się zlepku z m.in. włosów, resztek mydła oraz innych drobnych zanieczyszczeń, które z czasem osadzają się w rurach, tworząc swoistą zatyczkę uniemożliwiającą swobodny przepływ wody.
Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna, jaka może powodować niedrożność syfonu. Bardzo często zdarza się również, że problemem są skumulowane w odpływie osady z twardych minerałów zawartych w wodzie. Z czasem zacieśniają one przepustowość rur, a ich usunięcie bywa bardzo uciążliwe. Może się również zdarzyć, że za zatkany syfon odpowiadają jakieś drobne elementy, które wpadły do niego przez przypadek.
Czyszczenie syfonu domowymi sposobami
Czyszczenie syfonu przy użyciu domowych sposobów to ekonomiczna i skuteczna metoda na zapewnienie płynnego przepływu wody i uniknięcie kosztownych napraw. Co może pomóc? Wiele oczywiście zależy od typu zanieczyszczeń, z jakimi masz do czynienia, ale warto wypróbować możliwe domowe sposoby.
Jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod na zalegające drobne zanieczyszczenia jest użycie mieszanki sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej bezpośrednio do odpływu, a następnie wlać pół szklanki octu. Reakcja chemiczna, która się wówczas wytworzy, może pomóc w rozpuszczeniu nagromadzonych zanieczyszczeń. Po około 30 minutach wystarczy, że spłuczesz odpływ gorącą wodą i gotowe!
Innym sprawdzonym domowym sposobem jest użycie gorącej wody i detergentu do mycia naczyń, który pomaga rozbić tłuste osady. Powinieneś również pamiętać o regularnym używaniu specjalnych szczotek do czyszczenia odpływów, które pomogą wyciągnąć z odpływu włosy i inne większe zanieczyszczenia.
Musisz jednak pamiętać o tym, że nie zawsze będą one przynosiły oczekiwany efekt – zwłaszcza gdy do odpływu wpadnie jakiś drobny element. Wtedy koniecznością będzie rozebranie syfonu i dokładne go wyczyszczenie.
Jak rozebrać syfon brodzika lub wanny?
Próbowałeś już domowych sposobów i nie pomogły w zniwelowaniu tego problemu? Postawiłeś na chemię, ale ona także się nie sprawdziła? W takim razie czas na bardziej angażujące działania – pora rozebrać syfon, aby dostać się do jego najmniejszych zakamarków.
Jak wyczyścić syfon pod prysznicem?
Każdy brodzik prysznicowy odpowiada za wyłapanie i odprowadzenie wody podczas użytkowania prysznica, jednak zatkany syfon może to utrudniać, a nawet powodować przelewanie się wody na podłogę. Czyszczenie syfonu brodzika pomoże uniknąć Ci tego problemu.
Jak wyczyścić syfon brodzikowy? Zazwyczaj składa się on z pokrywy i wkładki odpływu, które można rozkręcić ręcznie lub przy użyciu klucza. Czyszczenie syfonu w kabinie prysznicowej rozpocznij od zdjęcia pokrywy odpływu. Wiele zanieczyszczeń zatrzymuje się już na tym etapie, dlatego dokładnie ją oczyścić, usuwając nagromadzone włosy, osady mydła i inne zanieczyszczenia. Następnie wyjmij wkładkę odpływu i ją także porządnie wyczyść. Zalegający w zakamarkach brud możesz usunąć np. za pomocą starej szczoteczki do zębów.
Warto także przepłukać rozebrane części pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeśli zauważysz w nich osady wapnia, zastosuj roztwór octu lub specjalny środek do usuwania kamienia, aby je rozpuścić. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać wszystkie elementy czystą wodą po użyciu jakichkolwiek środków czyszczących, a następnie zamontować je w identyczny sposób, jak były wcześniej.
Jak wyczyścić syfon w wannie?
Czyszczenie syfonu w wannie wygląda podobnie do prysznicowego. Odkręć ręcznie lub za pomocą klucza pokrywę odpływu znajdującą się na dnie wanny. Następnie, w zależności od typu posiadanego syfonu, może być konieczne wyjęcie dodatkowych elementów, np. sitka czy korpusu syfonu, które mogą być zatkane przez nagromadzone zanieczyszczenia.
Czyszczenie syfonu wannowego od góry zacznij od usunięcia zabrudzeń ze zdemontowanych elementów. Sprawdź także, czy nic nie zostało w rurze. Wszystko dokładnie przepłucz i zamontuj tak, jak było.
Dbaj o czystość syfonu systematycznie, a w przyszłości unikniesz jego zatkania. Powodzenia!