Woda w Twoim zlewie spływa coraz wolniej? Słyszysz charakterystyczne bulgotanie? A może doszło już do kompletnej niedrożności? Zatkana umywalka to częsty przypadek, który choć raz zdarzył się w każdym domostwie. Jak odetkać mocno zatkany zlew? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury!
Zapchany zlew: najczęstsze przyczyny
Prawidłowy przepływ wody przez umywalkę to konieczność, bez której niemożliwe jest jej używanie. Do zapchania zlewu może dojść na wiele sposobów, zależnie od tego, gdzie on się znajduje. W kuchni mogą przyczynić się do tego resztki jedzenia bądź fusy z kawy lub herbaty, które w czasie zmywania wpadają do rur, tworząc zator. W łazience zaś głównym
powodem zatkania umywalki są włosy wypadające do odpływu w czasie mycia czy te pochodzące z golenia, ale mogą to być również np. spore kawałki mydła w kostce czy nierozpuszczonych kul do kąpieli.
Wymienione przyczyny to tylko te najpopularniejsze. Może ich być znacznie więcej, dlatego też lepiej zapobiegać niż martwić się o udrożnianie. W kuchni zadbaj o obecność specjalnych kratek blokujących w odpływach zlewów, a w łazience staraj się ograniczyć spływanie włosów i pamiętaj o systematycznym oczyszczaniu odpływu z nich. Czym odetkać zlew, jeśli już doszło do niedrożności? Sposobów jest kilka.
Jak udrożnić zlew?
Zatkany zlew: woda stoi, a Ty nie wiesz, co z tym zrobić? Zastanawiasz się, jak przepchać zlew? To zadanie z pewnością będzie wymagało od Ciebie odrobiny czasu, lecz jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się bez pomocy fachowca. Od czego zacząć? Warto wyróżnić dwa główne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem: domowe oraz specjalistyczne.
Domowe sposoby na zatkany zlew
Jak przetkać zlew bez pomocy fachowca lub specjalnych środków chemicznych? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak! Możliwości jest kilka, a co najważniejsze, możesz je znaleźć wśród produktów, które masz w kuchni.
Pierwszy domowy sposób to wykorzystanie mieszanki stworzonej z sody oczyszczonej i octu. Jak udrożnić zlew octem i sodą? To bardzo proste: wystarczy wymieszać te produkty w szklance w proporcjach pół na pół, a następnie wlać do odpływu i zalać gorącą wodą. Soda zajdzie w reakcję z octem, z której wytworzy się piana – poczekaj z jej spłukaniem 15-30 min. Po takim czasie zlew powinien się odetkać.
Pomocny może okazać się także kwasek cytrynowy. Dwie torebki tego produktu rozpuść w ciepłej wodzie, a następnie wlej do odpływu. Po krótkim czasie zlej sporo gorącej wody, a umywalka powinna się odetkać.
Domowe sposoby będą świetnym rozwiązaniem, jeśli obawiasz się lub po prostu nie chcesz w swoim domu silnie żrących środków chemicznych. Będą one także bardziej ekologicznym rozwiązaniem, a przede wszystkim bezpieczniejszym dla całego systemu wodno-kanalizacyjnego.
Zatkana umywalka a specjalne środki chemiczne
Może się zdarzyć, że produkty z kuchennych zapasów nie poradzą sobie z zatkaną umywalką. Czym odetkać zlew, gdy domowe sposoby się nie sprawdzają? Warto sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne do udrażniania rur. Z łatwością znajdziesz je w każdym supermarkecie, m.in. pod postacią żelu lub granulek, które wystarczy wlać/wsypać do odpływu i chwilę odczekać. Po określonym na opakowaniu czasie zalej umywalkę gorącą wodą, a rury się udrożnią.
Takie preparaty są silnie żrące i wymagają szczególnej ostrożności w czasie stosowania. Zawsze więc należy obchodzić się z nimi bardzo rozsądnie, postępując zgodnie z zamieszczoną na nich instrukcją. Bardzo ważne jest, by w czasie stosowania mieć na sobie rękawiczki, które ochronią skórę przed przypadkowym poparzeniem. Nie należy również wdychać oparów, jakie pojawią się nad umywalką.
Przepychacz do rur czy pomoc fachowca?
Jeśli domowe sposoby i środki chemiczne nie rozwiązały Twojego problemu, możesz spróbować udrożnić zlew przepychaczem do rur. Z odrobiną siły powinno się udać, jeżeli jednak nie powiodło Ci się – czas na wezwanie fachowca, który odkręci i oczyści syfon.
Powyższe sposoby wskazują, jak udrożnić rurę od zlewu. Pamiętaj, że łatwiej jest zapobiegać niż zmagać się z problemem, w związku z czym warto dbać o przeczyszczenie odpływu już przy pierwszych objawach jego zatkania. Wypróbuj sugerowane sposoby i znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie.