Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Czym myć płytki w łazience? Poznaj nasze wskazówki!

Nie umiesz się zrelaksować w wannie, gdy widzisz na otaczających ją płytkach brud? Osady z kamienia czy produktów kosmetycznych tworzą nieestetyczne zacieki, które Cię drażnią? Czas to zmienić! Płytki, zarówno te na podłodze, jak i na ścianach, wymagają regularnego mycia, jeśli chcesz cieszyć się estetyką i higieną swojej łazienki. Ale czym je myć, by zrobić to dokładnie i przy tym uniknąć smug? Sprawdź poniżej!

Rodzaje płytek – czy każda płytka musi być myta inaczej?

Owszem! Płytki w łazience mogą przybierać różne oblicza, a każda z nich może wymagać odmiennego traktowania. Jakie są rodzaje płytek i co je cechuje?

- Płytki ceramiczne – to najbardziej popularny wybór wśród płytek, który lubi się z wodą i tradycyjnymi środkami czyszczącymi. Są wytrzymałe, ale przy ich czyszczeniu warto unikać zbyt agresywnych preparatów.

- Gres – to prawdziwy twardziel odporny na wilgoć i uszkodzenia. Jednak nawet twardziele potrzebują odpowiedniej pielęgnacji – delikatne środki sprawdzą się tu najlepiej.

- Płytki szklane – pięknie odbijają światło, ale łatwo je porysować. Tu w pielęgnacji królują delikatne preparaty, a ścierki z mikrofibry to ich najlepsi przyjaciele.

- Kamień naturalny (np. marmur, granit) – to klasa sama w sobie, jednak wymagająca szczególnej troski. Naturalne materiały są kapryśne – nie znoszą kwasów i mocnych środków chemicznych. Wybieraj delikatne preparaty do kamienia i pamiętaj o impregnacji!

Środki chemiczne czy naturalne — czym myć płytki w łazience?

Kiedy stajesz przed wyborem środka do mycia płytek, masz dwie drogi do wyboru: chemię lub naturalne metody. Którą ścieżkę wybrać?

Środki chemiczne

Zmagasz się z osadem z mydła, kamieniem wodnym czy pleśnią? Chcesz mieć pewność, że skutecznie się ich pozbędziesz? Środki chemiczne będą dobrym wyborem. Sięgaj po produkty antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które skutecznie rozprawią się z niechcianymi gośćmi w fugach i rogach łazienki. Zwróć uwagę na preparaty odkamieniające – niektóre płytki, zwłaszcza te narażone na ciągły kontakt z wodą, szybko pokrywają się brzydkim nalotem. Wystarczy kilka psiknięć i… po problemie!

Naturalne środki czyszczące

Jeśli cenisz sobie ekologię, postaw na naturalne sposoby w czasie sprzątania. Są równie skuteczne, a ich działanie nie ustępuje chemii. Po co warto sięgnąć?

- Ocet – to mistrz w usuwaniu kamienia i osadów. Sięgnij po niego, jeśli nie przeszkadza Ci intensywny zapach. Połącz go z wodą w proporcji 1:1 i spryskaj płytki. Zostaw na kilka minut, a potem przetrzyj – efekt gwarantowany!

- Soda oczyszczona – niezastąpiona przy trudnych zabrudzeniach. Stworzy naturalny „peeling” dla Twoich płytek. Połącz ją z odrobiną wody, by uzyskać „papkę”, i przetrzyj brudne miejsca.

- Cytryna – świeżość i blask w jednym! Jej kwas naturalnie wybiela i rozpuszcza osady. Przekrój ją na pół i przecieraj nią płytki lub wyciśnij sok i wlej do spryskiwacza.

- Olejek z drzewa herbacianego – działa antypleśniowo i antybakteryjnie. Kilka kropel dodanych do wody nie tylko czyści, ale też pięknie pachnie i działa jak naturalny odświeżacz.

Techniki czyszczenia – jak zadbać o płytki i fugi?

Same środki czyszczące to nie wszystko. Istotna jest też technika czyszczenia. Pamiętaj, że nie musisz codziennie szorować płytek, ale regularne przemywanie ich wilgotną szmatką czy mopem zapobiega osadzaniu się trudnych do usunięcia zabrudzeń. Systematyczność to więc podstawa!

Od czasu do czasu konieczne też będzie gruntowne czyszczenie. Kiedy nadchodzi czas na poważniejsze porządki, sięgnij po szczoteczki, ściereczki z mikrofibry i gąbki. Unikaj szorstkich produktów, które mogą zarysować płytki, zwłaszcza te szklane lub błyszczące.

I nie zapomnij o czyszczeniu fug! To one najczęściej są największym wyzwaniem. Skorzystaj ze specjalnych preparatów do fug lub użyj sody oczyszczonej i szczoteczki do zębów, by dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Regularne czyszczenie fug zapobiega pojawianiu się pleśni i odbarwień.

Ważne są też same metody czyszczenia armatury łazienkowej, by efekt był całościowy. Sprawdź też, jak usunąć starą fugę, jeśli wymaga ona wymiany.

Podsumowanie

Utrzymanie płytek w łazience w czystości z odpowiednimi narzędziami i technikami może być całkiem przyjemnym zadaniem! Mocna chemia czy naturalne środki – bez względu, co wybierzesz, pamiętaj o regularności. Dbaj o swoje płytki, a odwdzięczą się lśniącym wyglądem przez wiele lat!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!