Twoja łazienka trafi swój urok przez poszarzałe fugi? Zaczęły się kruszyć i nie wyglądają już one estetycznie? Z czasem fugi między płytkami mogą ulegać uszkodzeniom i przebarwieniom, niwelując tym samym estetykę całego pomieszczenia. Tak właśnie dzieje się w Twojej przestrzeni kąpielowej? Czas to zmienić! Usuwanie fug jest dość proste i możesz to zrobić bez pomocy fachowca. Sprawdź nasz poradnik krok po kroku i zrób to sam!
1. Usuwanie fug – czy jest konieczne? Ocena stanu fugi
Wydaje Ci się, że kolor Twoich fug się odrobinę zmienił? Były białe, a teraz lekko poszarzały? A może z szarych zrobiły się niemal czarne? Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak usunąć starą fugę z kafelek, sprawdź, czy faktycznie jest to konieczne.
Być może jest ona jedynie zabrudzona i dokładne wyczyszczenie jej przy użyciu środków czyszczących i szczoteczki będzie wystarczające. Jeśli jednak widzisz na niej pęknięcia lub zaczęła się ona kruszyć, albo co gorsza – pojawił się na niej grzyb lub pleśń, wymiana będzie koniecznością. Zanim zaczniesz, weź do ręki niewielki śrubokręt i delikatnie postukaj w fugę – w ten sposób sprawdzisz jej twardość i upewnisz się co do podjętej decyzji.
2. Przygotuj narzędzia i materiały oraz zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Jak szybko usunąć starą fugę? Przede wszystkim przygotuj odpowiednie narzędzia, by praca mogła pójść sprawnie, ale i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Potrzebny Ci będzie skrobak do fug i odkurzacz budowlany, a także rękawice, okulary ochronne i maska ochronna. Do nowej aplikacji przyda Ci się wiaderko lub inne naczynie, gumowa packa i ściereczka. I oczywiście wybrana nowa fuga! Na jaką fugę postawić? Do wyboru masz kilka wariantów: cementową, epoksydową, silikonową, akrylową lub poliuretanową.
Zabezpiecz ręce przed przypadkowym skaleczeniem nakładając rękawice. Maska ochronna ograniczy wdychanie unoszącego się kurzu, a okulary zadbają o to, by żaden odprysk nie wpadł Ci do oka. Skrobakiem będziesz pracował, natomiast przy wykorzystaniu odkurzacza i ściereczki sprzątniesz powstałe zanieczyszczenia.
3. Jak usunąć starą fugę z płytek?
Wymiana fugi w łazience wymaga precyzji, ale i cierpliwości. Musisz pamiętać, że znajduje się ona pomiędzy płytkami, a jeden zły ruch może prowadzić do ich zadrapania. Jak usunąć starą fugę między płytkami, żeby tego uniknąć? Zacznij od delikatnego skrobania za pomocą skrobaka, wykonując posuwiste ruchy wzdłuż fugi. Skupiaj się na niewielkich odcinkach, aby praca była bardziej efektywna.
Staraj się systematycznie odkurzać wyskrobane elementy fugi. Dzięki temu zyskasz szansę na upewnienie się, że zrobiłeś to wystarczająco dokładnie i nic nie zostało, a do tego mniej pyłu rozniesie się po pomieszczeniu. Po odkurzeniu przetrzyj przerwę między płytkami wilgotną ściereczką – nie pomijaj tej czynności, jeśli chcesz ułatwić sobie rozprowadzanie nowej fugi, a także zapewnić jej dłuższą trwałość. Cały ten proces powtarzaj aż usuniesz fugę z każdej ściany łazienki.
4. Aplikacja nowej fugi
Oczyszczenie łazienki to połowa sukcesu, teraz czas na nową aplikację. Skup się na tym zadaniu, ponieważ to jego końcowy efekt będzie decydował o końcowym wyglądzie, a także trwałości fugi między płytkami.
Zacznij od przygotowania w wiaderku produktu zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Używając gumowej packi nanieś gotowy produkt w przerwy między płytkami i dokładnie go rozprowadź. Wykonuj precyzyjne ruchy pod różnymi kątami – tak, aby dokładnie uzupełnić luki. Odczekaj chwilę, a następnie zetrzyj nadmiar produktu z płytek przy pomocy ściereczki.
5. Wymiana fug: łazienka gotowa, czas na sprzątanie
Fuga, zależnie oczywiście od wybranego produktu, potrzebuje około 24-48 godzin nim całkowicie wyschnie. Po tym czasie osiąga wszystkie swoje właściwości, w tym odpowiednią twardość, możesz przejść więc do ostatniego etapu – sprzątania. Jeśli gdzieś na płytkach została resztka fugi, delikatnie ją usuń np. przy użyciu niewielkiej szczoteczki. Płytki zaś przetrzyj z użyciem płynu do czyszczenia.
I gotowe! Prawda, że nie jest to skomplikowane? Przestrzegaj poszczególnych kroków i pamiętaj o tym, że nie możesz korzystać z danej przestrzeni po ponownym zafugowaniu, dopóki nie wyschnie, a wszystko wyjdzie idealnie. Powodzenia!