Spłuczka przepuszcza wodę? Przycisk spłuczki nie odbija? A może spłuczka nie napełnia się wodą? Awarie i uszkodzenia spłuczek zdarzają się sporadycznie. Tym jednak częściej, im starszy jest cały mechanizm. Od czego należy zacząć przegląd, by dokonać identyfikacji problemu? Jak samodzielnie go usunąć? Sprawdź, jak skutecznie rozwiązać ten problem!
1. Jak naprawić spłuczkę – zacznij od pływaka!
Pierwszym elementem, który wymaga sprawdzenia, jest pływak. A konkretniej – jego ułożenie. Ten element łączy się z zaworem, którego rolą jest dostarczanie wody. Kiedy pływak osiągnie odpowiedni poziom, a więc ustawi się w pozycji zamykającej zawór, wtedy woda nie ma możliwości napłynięcia do spłuczki. To prosty mechanizm regulacyjny, który jednak szwankuje wtedy, gdy pływak przyjmuje zbyt wysoką pozycję.
Pływak nie zamyka wody w spłuczce, gdy jest zbyt wysoko, więc woda nieustannie do niej napływa. Jest oczywiście odprowadzana przez zawór awaryjny, jednak nieustanny szum wody nie jest dźwiękiem, którego chcesz słuchać w swojej łazience. Jak wyregulować pływak?
Wyłącz zawór dopływu wody do spłuczki, który znajduje się na wężu lub rurze doprowadzającej wodę. Zdejmij pokrywę zbiornika spłuczki i dostosuj pozycję pływaka do odpowiedniego poziomu. Zegnij lekko ramię w dół lub przykręć śrubę regulującą położenie pływaka, tak aby poziom wody nie był zbyt wysoki i nie powodował przepełnienia.
2. Usuń zabrudzenia membrany spłuczki
Inną przyczyną rozregulowania mechanizmu spłukującego jest zabrudzenie membrany. W momencie, w którym membrana ulega mocnemu zabrudzeniu, nie pozwala pełne zamknięcie się spłuczki.
Zawór doprowadzania wody jest miejscem, w którym umieszcza się membranę. Gdy membrana jest zabrudzona, wtedy woda nieustannie przesącza się do spłuczki. W nieco inny sposób niż przy niewyregulowanym pływaku jednak efekt jest dokładnie taki sam – cieknąca spłuczka.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczyszczenie membrany. Gdy czyszczenie nie usuwa problemu, wtedy należy zainwestować w całkowicie nowy zawór, gdyż membrana mogła ulec trwałemu uszkodzeniu.
3. Problemy ze spłuczką – wymiana uszczelki
Zawór spłukujący to drugi mechanizm odpowiadający za prawidłowe działanie spłuczki. Jest montowany w takiej pozycji, by jego ułożenie blokowało odpływanie wody do sedesu. Gdy naciśniesz przycisk spustowy, zawór zostaje odblokowany, a woda spływa ze spłuczki do muszli.
Częstą usterką tego mechanizmu jest uszkodzenie uszczelki, która niemożliwa wodzie spływanie ze spłuczki do muszli. Gdy jest naderwana, woda cieknie nieustannie wąskim, wolnym strumieniem nawet wtedy, gdy nie naciskasz spustu. Jak więc wymienić uszkodzoną uszczelkę zaworu spłukującego?
Zakręć zawór wody, następnie zdejmij pokrywę spłuczki i opróżnij jej zbiornik. Pozostałości wody usuń gąbką, ręcznikami papierowymi bądź chłonną szmatką. Uszczelkę znajdziesz tuż nad wylotem rury. Sprawdź jej stan. Czasami uszczelka wywija się lub w inny sposób odkształca, na przykład pod wpływem zabrudzeń. Dokładnie oczyść uszczelkę i włóż ją na miejsce. Gdy wykonasz wszystkie czynności, a woda nadal przecieka, wtedy trzeba wymienić uszczelkę całkowicie.
4. Wymiana całego mechanizmu
Wszystkie opisane powyżej przyczyny awarii spłuczki możesz usunąć sam pod warunkiem, że wyczyszczenie membrany czy wymiana uszczelki przynosi wymierne efekty. Gdy regulacja pływaka, oczyszczenie lub wymiana uszczelki, oczyszczenie membrany nie przynoszą efektów, czasem trzeba wymienić cały mechanizm spłukujący.
Chcesz wymienić mechanizm samodzielnie? Musisz zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i kupić dokładnie taki sam model mechanizmu, jakiego używałeś do tej pory. Zyskasz pewność, że dopasujesz go do zbiornika spłuczki i wszystkich jego elementów bez żadnych problemów.
Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja montażu. Nie masz doświadczenia lub umiejętności w tej dziedzinie? Nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy zawodowego hydraulika. Preferujesz samodzielne usuwanie usterek? Ten artykuł z pewnością pomoże ci rozwiązać kłopoty związane z nieprawidłowym działanie spłuczki w toalecie!