Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak prać ręczniki: krótki poradnik

Choć pranie ręczników może wydawać się zadaniem mało skomplikowanym, to tylko pozory. Zanim wrzucimy je do pralki, warto poznać kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym zachowają one swoją miękkość.

Jak prać ręczniki? To nie takie proste, jak się wydaje!

Wydawać by się mogło, że pranie ręczników samo w sobie rzeczywiście nie jest trudne. Wystarczy przecież wrzucić je do pralki, użyć ulubionych detergentów i gotowe. Czy na pewno jednak jest to aż tak mało skomplikowane?

Aby po prostu je wyprać, być może rzeczywiście nie ma potrzeby zbytnio zgłębiać tematu. Zakładając jednak, że chcemy, aby nasze ręczniki były w doskonałym stanie – miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku – przyda się nam znajomość kilku zasad. Odpowiednia pielęgnacja jest w tym temacie najważniejsza!

Pranie ręczników – od czego zacząć?

Spójrz na swój wieszak na ręczniki – jakie kolory tych produktów najczęściej wybierasz? Zanim w ogóle przystąpisz do prania ręczników, skup się na ich posortowaniu. Tak samo, jak nie należy prać razem ubrań białych i czerwonych, także w przypadku ręczników kluczowa jest segregacja kolorystyczna, aby bardziej dominujący barwnik nie spłatał nam psikusa i nie zniszczył ręcznika.

Każdy, komu zależy na zachowaniu intensywności kolorystycznej ręczników, powinien jeszcze przed praniem podzielić je według kolorów i tylko w taki sposób prać oraz suszyć. Ręczniki białe można bez obaw prać z tymi w kolorze ecru czy beżowym.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Podstawową sprawą jest także to, w ilu stopniach prać ręczniki. Chociaż wiele osób twierdzi, że najlepsza będzie jak najwyższa temperatura, to nieprawda – korzystanie z takiej porady można przypłacić utratą miękkości ręczników. Taka metoda sprawdza się w miejscach takich jak szpitale czy też hotele, gdzie faktycznie z ręczników korzysta mnóstwo różnych osób i pozbycie się bakterii jest priorytetem.

W rzeczywistości najlepiej znoszą one pranie w 40-60 stopniach Celsjusza i właśnie tego należy trzymać się, jeżeli chodzi o pranie ręczników w warunkach domowych.

W czym prać ręczniki?

Kolejną istotną kwestią jest to, jakich środków używamy do prania ręczników. Rodzaj użytych detergentów zdecydowanie ma znaczenie. Szczególnie polecane są delikatne produkty, które pomogą w utrzymaniu miękkości oraz świeżości ręczników. Chodzi także o to, aby wybrany produkt nie zawierał nadmiaru szkodliwych substancji chemicznych.

Dobrze sprawdzą się środki piorące do tkanin delikatnych, weź pod uwagę także kolorystykę ręczników, które w danym momencie pierzesz – tak samo jak w przypadku ubrań. Eksperci nie zalecają używania proszku do prania ręczników, lepszym wyborem będzie w tym przypadku płyn. Co zrobić, aby ręczniki po praniu były puszyste? Dobrym pomysłem jest dodanie co jakiś czas do prania połowy szklanki sody oczyszczonej.

Pranie ręczników – co jeszcze musisz wiedzieć?

Jeżeli pranie, to i suszenie. Wiele osób używa suszarek bębnowych, które powoli stają się domowym must have. W przypadku ręczników należy jednak z tym uważać – zbyt wysoka temperatura lub czasu suszenia mogą zadziałać na niekorzyść. Łatwo doprowadzić w ten sposób do tego, że ręczniki staną się szorstkie i nieprzyjemne. Wiele osób, nawet jeżeli jest w posiadaniu suszarki, woli suszyć ręczniki na świeżym powietrzu. To dobry pomysł, o ile nie wystawiamy ich na intensywne działanie promieni słonecznych.

No dobrze, wiadomo już, w ilu stopniach pierze się ręczniki oraz co zrobic aby ręczniki po praniu były puszyste. Pozostaje jeszcze zastanowić się nad tym, jak często należy je prać. Jest to uzależnione oczywiście przede wszystkim od tego, z jaką częstotliwością ich używamy. Zakładając, że kąpiemy się każdego dnia, co 3-4 dni to optymalny czas w przypadku ręczników kąpielowych. Nie inaczej jest z ręcznikami do rąk. Śmiało można podsumować to w ten sposób, że w tej kwestii liczy się po prostu regularność, jaką sobie wypracujemy.

Jeżeli natomiast chodzi o prasowanie ręczników, jest to kwestia bardzo indywidualna. Wiele osób powie, że absolutnie nie należy tego robić, ponieważ stracą one swój wygląd. Inni natomiast nie wyobrażają sobie ręczników nie prasować. Jeżeli się na to decydujemy, ważne jest, aby jednak nie robić tego zbyt często – lepiej jest odpowiednio je wieszać do suszenia, by uniknąć zagnieceń.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!