Zadanie, jakim jest aranżacja łazienki w bloku, nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza wtedy, gdy metraż pomieszczenia przeznaczonego na łazienkę nie jest zbyt duży. Warto jednak zaznaczyć, że łazienka w bloku może zostać urządzona w pełni funkcjonalnie i estetycznie. Kluczem jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni łazienki, w której liczy się każdy centymetr kwadratowy!
Planowanie – najważniejszy jest pomysł na łazienkę!
Pomysł, plan, koncepcja – od tego należy zacząć. Bez odpowiedniego przeanalizowania pomieszczenia i jego charakteru, wzięcia pod uwagę wszystkich załamań, pionów kanalizacyjnych poprowadzonych w miejscach wyjątkowo niefortunnych czy małego metrażu aranżacja łazienki w bloku będzie zadaniem bardzo trudnym.
Warto już na etapie planowania łazienki brać pod uwagę nie tylko kwestie czysto techniczne, ale także związane z przyzwyczajeniami domowników. Funkcjonalna łazienka to taka, z która umożliwia wygodne korzystanie z każdego umieszczonego w nim urządzenia, szafki, półki czy szuflady.
Funkcjonalność jest oczywiście kluczowa do sprawnego działania łazienki, warto jednak pamiętać o estetyce. Wygoda korzystania z łazienki będzie tym wyższa, im piękniejsze stanie się to pomieszczenie. Każdy ma nieco inny gust, to prawda. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sytuacji ograniczonego metrażu, to właśnie białe łazienki w bloku okazują się jednym z najkorzystniejszych wyborów. Czy jedynym? Oczywiście nie, choć mała łazienka w ciemniejszych barwach będzie wymagać nieco więcej kreatywności!
Aranżacja łazienek w bloku: postaw na minimalizm!
Dawne budownictwo, zwłaszcza z okresu PRL-u, to przede wszystkim bloku z wielkiej płyty, w których metraż łazienki ograniczano do bardzo niewielkich rozmiarów. Trudno w nich było o rozmach, miejsce na wannę, pralkę, umywalkę, prysznic i estetyczne dodatki. Nie są jednak przestrzeniami, z którymi nie poradziłaby sobie osoba aranżująca wnętrza w duchu minimalizmu!
Minimalizm, wbrew pozorom, nie zakłada ograniczania ponad miarę, ale maksymalnego wykorzystywania tego, co ograniczone. Brzmi skomplikowanie? Łazienka jest mała, a domownicy lubią i prysznic, i wannę? Dlaczego nie połączyć ich w jedno? Przecież wanna z parawanem nawannowym i baterią prysznicową umieszczoną w odpowiednio wysokim miejscu zajmie zdecydowanie mniej miejsca niż osobna wanna i kabina prysznicowa. Oto przykład minimalizmu w praktyce: maksymalne wykorzystanie przestrzeni i współczesnych trendów wnętrzarskich! Do tego umywalka nablatowa (ciekawe propozycje dostępne tutaj: https://lazienka-rea.com.pl/umywalka-nablatowa-rea-berta-48.html), sedes wiszący ze spłuczką schowaną w obudowie i przestrzeń zostanie wykorzystana w mądry, estetyczny sposób.
A dodatki i ozdoby? Czy koniecznie trzeba się ich pozbyć? Otóż nie! Estetyka jest niezwykle ważna w przypadku każdej łazienki, czy to minimalistycznej, czy ogromnej, tworzonej z rozmachem. W przypadku minimalistycznej łazienki warto jednak postawić na niewiele ozdób (jedna, dwie), które zostaną umieszczone w stosownym miejscu, a uczynią ogromny efekt estetyczny, zwracając na siebie uwagę i podkreślając charakter całej łazienki w maksymalnym stopniu.
Wszelkie przybory kosmetyczne, środki higieniczne, szampony i inne produkty do higieny osobistej powinny znaleźć się w odpowiednim miejscu. Najlepiej, by były ukryte w taki sposób, który umożliwi ich szybkie odnalezienie. Zabudowa pomieszczenia jest tutaj sprzymierzeńcem!
Kolorystyka i wzornictwo – pomysł na łazienkę w bloku
Jak urządzić łazienkę w bloku, aby jej estetyka była źródłem przyjemności i wyglądała pięknie? Warto decydować się (w przypadku niewielkich łazienek) na jasne barwy glazury. Płytki nie powinny też mieć zbyt bogatego wzornictwa. Dlaczego?
Jasne barwy sprzętów łazienkowych i płytek optycznie powiększą łazienkę. Wybór ciemnych kolorów może nastręczać nieco problemów i nieco zmniejszać przestrzeń łazienki. Co prawda jedynie optycznie, jednak może to być odczuwalne jako nieprzyjemny zgrzyt. Trzeba tutaj rozwagi, a barwy ciemne (jeśli już się pojawią), warto przełamać jasnymi.
Rezygnacja z glazury o dużych wzorach ma swoje uzasadnienie – nie będą miały gdzie rozwinąć swojego potencjału i zamiast cieszyć oko, pozostawią niedosyt. Jasna, prosta, minimalistyczna i funkcjonalna łazienka w bloku – oto nasza rekomendacja!