Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Silikonowanie wanny i brodzika - czy jest konieczne? Jak je wykonać prawidłowo?

Wanna i prysznic to podstawowe elementy wyposażenia łazienki. Trudno wyobrazić sobie to pomieszczenie bez nich – jak bowiem zadbać o codzienną higienę, gdy ich zabraknie? Ich obecność nie podlega wątpliwości, więc należy pamiętać również o ich odpowiednim montażu. Ostatnim, lecz bardzo ważnym etapem jest silikowanie. Na czym polega? Czy faktycznie jest koniecznością? I co najważniejsze – jak silikonować brodzik i wannę? O tym poniżej, zachęcamy do lektury!

Czy silikonowanie prysznica i wanny jest koniecznością?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym dbamy o swoją higienę osobistą. Wiąże się to z wszechobecnością wody w niej, która zaciekając, może powodować jej nadmierne gromadzenie się. W ten sposób często dochodzi do przeciekania wody na dolne piętra (i zalewania sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku) czy do tworzenia się miejsca idealnego do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. Dlatego też niezwykle ważne jest silikowanie brodzika i kabiny prysznicowej, a także wanny i umywalki, które skutecznie uchroni nas przed przeciekaniem wody przez szczeliny pozostałe przy montażu.

Jak silikonować brodzik i wannę?

Silikonowanie nie jest trudne i można je wykonać samodzielnie – wystarczy przestrzegać kilku prostych kroków, a cały proces pójdzie szybko i skutecznie. Zanim się jednak do niego zabierzemy, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić szczeliny, które zamierzamy zniwelować.

Jest to nowa łazienka? W takim razie zadbaj wyłącznie o osuszenie i odtłuszczenie przygotowywanych miejsc. A jeśli planujesz wymianę silikonu, ponieważ na starym pojawiły się ciemne odbarwienia lub zaczął się on łuszczyć, musisz rozpocząć od jego usunięcia. W tym celu potrzebny Ci będzie ostry nóż, którym podważysz starą warstwę silikonu. Pamiętaj, by robić to bardzo ostrożnie – zarówno ze względu na swoje bezpieczeństwo, jak i możliwość porysowania ceramiki łazienkowej.

Bardzo ważnym punktem w przygotowaniu się do silikonowania jest dobór odpowiedniego produktu do tej czynności. Niezbędny będzie zakup silikonu sanitarnego, który cechuje się dużą odpornością na wilgoć i wysoką temperaturę oraz grzyby i bakterie. W sprzedaży dostępny jest bardzo często w dwóch wariantach kolorystycznych: biały i bezbarwny. Z jego pomocą zniwelujesz wszelkie szczeliny w prysznicu i wannie, zapobiegając tym samym przeciekaniu wody.

Jak położyć silikon w kabinie?

Czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem? Jak zabezpieczyć przerwę między brodzikiem a podłogą? Odpowiednio dobrany i wykorzystany silikon pod prysznic jest gwarancją zabezpieczenia szczelin przed wodą właśnie w tego typu punktach.

Jak położyć silikon w kabinie? Aby zadanie było prostsze, warto zabezpieczyć pobliskie płytki i brodzik taśmą malarską, pozostawiając jedynie wąską szczelinę, którą następnie wypełnisz silikonem. Przede wszystkim będzie to w miejscu łączenia kabiny z brodzikiem, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Kolejnym miejscem jest wspomniana już przerwa między ścianą i brodzikiem – tam również może zaciekać woda, dlatego też niezbędna będzie warstwa silikonu i wewnątrz, i na zewnątrz.

Rozprowadź silikon w wybranych miejscach, wyrównaj jego powierzchnię plastikową lub gumową szpachelką, a następnie zdejmij taśmę zabezpieczającą. Dzięki temu brodzik prysznicowy będzie odpowiednio zabezpieczony, a silikon pozostanie tylko tam, gdzie powinien.

Uszczelnianie wanny przy ścianie

Wanna powinna zostać uszczelniona silikonem w identyczny sposób, jak wyżej opisany proces silikonowania brodzika, z tym że na innej przestrzeni. Zabezpieczenia bowiem potrzebowała będzie przede wszystkim szpara między wanną a ścianą na całej długości – a często styka się ona aż trzema jej brzegami.

Tu także sprawdzi się silikon sanitarny. Zabezpiecz taśmą malarską brzeg wanny i ścianę, a następnie rozprowadź produkt po szczelinie. Wyrównaj jego powierzchnię szpachelką i usuń taśmę. I gotowe!

Silikonując brodzik czy wannę musisz pamiętać, aby odczekać określoną ilość na opakowaniu danego produktu godzin, zanim zdecydujesz się na kąpiel. Silikon musi bowiem porządnie wyschnąć, żeby prawidłowo spełniał swoją funkcję w przyszłości. Postępuj zgodnie z powyższą instrukcją, a wszystko pójdzie sprawnie i z oczekiwanym efektem. Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!