Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Silikonowanie wanny i brodzika - czy jest konieczne? Jak je wykonać prawidłowo?

Wanna i prysznic to podstawowe elementy wyposażenia łazienki. Trudno wyobrazić sobie to pomieszczenie bez nich – jak bowiem zadbać o codzienną higienę, gdy ich zabraknie? Ich obecność nie podlega wątpliwości, więc należy pamiętać również o ich odpowiednim montażu. Ostatnim, lecz bardzo ważnym etapem jest silikowanie. Na czym polega? Czy faktycznie jest koniecznością? I co najważniejsze – jak silikonować brodzik i wannę? O tym poniżej, zachęcamy do lektury!

Czy silikonowanie prysznica i wanny jest koniecznością?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym dbamy o swoją higienę osobistą. Wiąże się to z wszechobecnością wody w niej, która zaciekając, może powodować jej nadmierne gromadzenie się. W ten sposób często dochodzi do przeciekania wody na dolne piętra (i zalewania sąsiadów, jeśli mieszkamy w bloku) czy do tworzenia się miejsca idealnego do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i bakterii. Dlatego też niezwykle ważne jest silikowanie brodzika i kabiny prysznicowej, a także wanny i umywalki, które skutecznie uchroni nas przed przeciekaniem wody przez szczeliny pozostałe przy montażu.

Jak silikonować brodzik i wannę?

Silikonowanie nie jest trudne i można je wykonać samodzielnie – wystarczy przestrzegać kilku prostych kroków, a cały proces pójdzie szybko i skutecznie. Zanim się jednak do niego zabierzemy, w pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić szczeliny, które zamierzamy zniwelować.

Jest to nowa łazienka? W takim razie zadbaj wyłącznie o osuszenie i odtłuszczenie przygotowywanych miejsc. A jeśli planujesz wymianę silikonu, ponieważ na starym pojawiły się ciemne odbarwienia lub zaczął się on łuszczyć, musisz rozpocząć od jego usunięcia. W tym celu potrzebny Ci będzie ostry nóż, którym podważysz starą warstwę silikonu. Pamiętaj, by robić to bardzo ostrożnie – zarówno ze względu na swoje bezpieczeństwo, jak i możliwość porysowania ceramiki łazienkowej.

Bardzo ważnym punktem w przygotowaniu się do silikonowania jest dobór odpowiedniego produktu do tej czynności. Niezbędny będzie zakup silikonu sanitarnego, który cechuje się dużą odpornością na wilgoć i wysoką temperaturę oraz grzyby i bakterie. W sprzedaży dostępny jest bardzo często w dwóch wariantach kolorystycznych: biały i bezbarwny. Z jego pomocą zniwelujesz wszelkie szczeliny w prysznicu i wannie, zapobiegając tym samym przeciekaniu wody.

Jak położyć silikon w kabinie?

Czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem? Jak zabezpieczyć przerwę między brodzikiem a podłogą? Odpowiednio dobrany i wykorzystany silikon pod prysznic jest gwarancją zabezpieczenia szczelin przed wodą właśnie w tego typu punktach.

Jak położyć silikon w kabinie? Aby zadanie było prostsze, warto zabezpieczyć pobliskie płytki i brodzik taśmą malarską, pozostawiając jedynie wąską szczelinę, którą następnie wypełnisz silikonem. Przede wszystkim będzie to w miejscu łączenia kabiny z brodzikiem, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Kolejnym miejscem jest wspomniana już przerwa między ścianą i brodzikiem – tam również może zaciekać woda, dlatego też niezbędna będzie warstwa silikonu i wewnątrz, i na zewnątrz.

Rozprowadź silikon w wybranych miejscach, wyrównaj jego powierzchnię plastikową lub gumową szpachelką, a następnie zdejmij taśmę zabezpieczającą. Dzięki temu brodzik prysznicowy będzie odpowiednio zabezpieczony, a silikon pozostanie tylko tam, gdzie powinien.

Uszczelnianie wanny przy ścianie

Wanna powinna zostać uszczelniona silikonem w identyczny sposób, jak wyżej opisany proces silikonowania brodzika, z tym że na innej przestrzeni. Zabezpieczenia bowiem potrzebowała będzie przede wszystkim szpara między wanną a ścianą na całej długości – a często styka się ona aż trzema jej brzegami.

Tu także sprawdzi się silikon sanitarny. Zabezpiecz taśmą malarską brzeg wanny i ścianę, a następnie rozprowadź produkt po szczelinie. Wyrównaj jego powierzchnię szpachelką i usuń taśmę. I gotowe!

Silikonując brodzik czy wannę musisz pamiętać, aby odczekać określoną ilość na opakowaniu danego produktu godzin, zanim zdecydujesz się na kąpiel. Silikon musi bowiem porządnie wyschnąć, żeby prawidłowo spełniał swoją funkcję w przyszłości. Postępuj zgodnie z powyższą instrukcją, a wszystko pójdzie sprawnie i z oczekiwanym efektem. Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!