Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Odpływ liniowy bez koperty - czy to możliwe?

Montaż prysznica walk-in wymaga obecności odpływu liniowego, który będzie skutecznie zbierał wodę, zapobiegając jej wydostawaniu się poza wyznaczony obręb. Podoba Ci się tego typu rozwiązanie w łazience, ale nie przypadł Ci do gustu spadek wody tworzony na kształt tzw. koperty? Nic straconego! Koperta pod prysznicem nie jest Twoim jedynym wyjściem. Jakie masz możliwości? Chętnie podpowiemy – zajrzyj niżej!

Koperta pod prysznicem: co to takiego?

Koperta pod prysznicem to jedna z metod instalacji odpływu liniowego. Płytki pod prysznicem są układane tak, aby ich linie styku naśladowały kształt koperty skupiającej się wokół odpływu. Dzięki temu woda samoistnie do niego spływa, nie wykraczając poza dany obszar.
Taki spadek kopertowy wymaga cięciu kilku płytek na mniejsze kawałki, a tym samym tworzy przestrzeń wymagającą zafugowania. Nie jesteś zwolennikiem tego typu rozwiązania, ponieważ nie przemawia do Ciebie jego estetyka? Nie musisz rezygnować z prysznica typu walk-in – wystarczy, że zdecydujesz się na inny sposób montażu odpływu.

Jeden spadek z płytek na posadzce: odpływ liniowy bez koperty

Odpływ liniowy bez koperty możesz zamontować poprzez stworzenie pod prysznicem jednego kierunku spadku płytek. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz konieczności tworzenia koperty, a tym samym wielu cięć płytek dookoła odpływu. Możesz to zrobić na dwa sposoby: z wykorzystaniem odpływu liniowego o 10-15 cm krótszego od kabiny prysznicowej lub z zastosowaniem odpływu liniowego przyściennego na całą szerokość prysznica.
Obie te formy montażu polegają na układaniu płytek pod prysznicem w taki sposób, by tworzyły one spadek w jednym kierunku – ku odpływowi. Dzięki temu cały brodzik prysznica obniża się jednolicie, a to zaś przekłada się na estetyczniejszy wygląd całości. Tego typu rozwiązanie to także ograniczenie ilości fug, które mogłyby się szybko brudzić, tym samym niszcząc cały stworzony design. A jeśli dodatkowo wybierzesz model odpływu liniowego z możliwością wklejenia w niego płytki podłogowej, to =stanie się on niemal niewidoczny.

Bezkopertowy odpływ liniowy – jak zamontować? Wskazówki

Aby cieszyć się ładną i jednocześnie funkcjonalną zabudową prysznica, w pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiedni montaż odpływu. Prawidłowo wstawiony zapewni właściwy odpływ wody, a tym samym pozwoli na zachowanie funkcjonalności i jednocześnie przyjemności korzystania z prysznica. O czym warto pamiętać?

Długość odpływu a szerokość prysznica

Zakup odpowiedniego modelu odpływu liniowego to najważniejszy punkt, bez którego nie powiedzie się wstawienie prysznica typy walk-in. Jeśli chodzi o wybór, są dwie możliwości – możesz postawić na odpływ o ok. 20 cm krótszy niż cały brodzik, a brakujące centymetry wypełnić docinkami z płytek podłogowych, lub wybrać model na całą szerokość prysznica, tu musisz jednak zadbać o idealne wpasowanie odpływu we wnękę kabinową. Wybór uzależnij od własnych preferencji estetycznych – oba bowiem będą spełniały swoją funkcję równie dobrze.

Jaki spad pod prysznicem? Przygotuj się do montażu

Spadek podłogi w kierunku odpływu liniowego w prysznicu jest kluczowym aspektem zapewniającym prawidłowe odprowadzanie wody i uniknięcie jej zalegania. Jaki spad do odpływu liniowego jest niezbędny, by woda do niego spływała, zamiast uciekać poza obręb prysznica? Najczęściej zalecane nachylenie podłoża to ok. 2-2,5 % – oczywiście w kierunku odpływu.

Aby uzyskać taki efekt, odpowiednio przygotuj podłoże. Jeśli trzeba, odrobinę skuj podłożę i je wyrównaj tak, by ułożone na nim później płytki dobrze się prezentowały i jednocześnie odprowadzały wodę.
Zadbaj o szczelność – przetestuj odpływ, zanim zakończysz prace
Po przygotowaniu podłoża zamontuj odpływ według wskazówek producenta. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne – koniecznie przeprowadź ich test, wlewając w odpływ wodę. Jeśli wszystko jest gotowe, czas na ułożenie płytek. Na końcu zainstaluj wykończenie odpływu liniowego i gotowe!

Prysznic walk-in to wygoda użytkowania połączona z niezwykłą estetyką aranżacyjną. Nie martw się trudnością w montażu w jego obrębie odpływu liniowego. Postaw na prostsze rozwiązania jednospadkowe i nie martw się, jak wykonać spadek kopertowy w tego typu montażach!

Polecamy także nasze inne wpisy:

Jak wkleić płytkę w odpływ liniowy – poradnik!

Jak zamontować odpływ liniowy?

Co należy wiedzieć o odpływie liniowym?

Co to jest odpływ liniowy? Czy warto rozważyć jego montaż w łazience?

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!