Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Jak wkleić płytkę w odpływ liniowy – poradnik!

Kabina pozbawiona brodzika i prysznic typu walk-in z odpływem liniowym? To coraz częściej wybierany rodzaj odpływu w łazienkach z kabinami prysznicowymi tego typu. Szczególnie w łazienkach utrzymanych w stylu skandynawskim, minimalistycznym. Stosowanie odpływu liniowego wymaga jednak wprawnego posłużenia się płytkami, by ułożyć je pod odpowiednim kątem. Zapewni on optymalne spływanie nadmiaru wody. Jak wkleić płytkę w odpływ liniowy, by spełniał swoje zadanie bez żadnych trudności?

Odpływy liniowe w prysznicach walk-in – charakterystyka

Dlaczego walk-in’y stały się tak popularne? Z wielu względów, które zazębiają się ze sobą w bardzo dobrze funkcjonującą całość. Po pierwsze: nadają się do łazienek o małej powierzchni, bo same zajmują jej mniej niż standardowe kabiny prysznicowe. Po drugie: są niezwykle piękne w swej prostocie. Po trzecie: są wygodne i łatwo do nich wskoczyć o poranku, by wziąć krótki, orzeźwiający prysznic.

Odpływy liniowe w tego typu prysznicach są tak naprawdę wydłużeniem wszystkich uprzednio wymienionych. Odpływ liniowy sprawdza się w małych łazienkach, wygląda wyjątkowo estetycznie i jest w pełni funkcjonalny, a także bezpieczny. Wystarczy spadek o wartości kilku procent w stosunku do pozostałej części podłoża, a woda spływa tak szybko, jak się pojawi.

W czym leży więc trudność? W prawidłowym wykonaniu. Odpływ liniowy z płytek wymaga precyzji i doświadczenia, by funkcjonował prawidłowo. Jak ułożyć płytki przy odpływie liniowym i jaki powinien być pod prysznicem? O tym w dalszej części artykułu.

Montaż odpływu liniowego

Wiele osób zastanawia się, jak wkleić płytkę w odpływ liniowy, aby całość tworzyła funkcjonalne rozwiązanie, nie zaś źródło prysznicowych problemów. Odpływ liniowy z płytek wymaga odpowiedniego pochylenia w stronę odpływu prysznica, aby woda się w nim nie zbierała.

Obecnie coraz więcej jest sposobów na prostszy montaż rozwiązania, które kiedyś nastręczało sporo trudności. Warto zadać jednak pytanie o to, jaki spadek do odpływu liniowego będzie odpowiedni w danym miejscu.

Płytki przy odpływie liniowym powinny być nachylone względem odwodnienia przynajmniej o 2,5%, czyli 2,5 cm na każdy metr powierzchni. Jest to próg optymalny, który zapewnia odprowadzanie wody na bardzo dobrym poziomie. Zapobiega jej zaleganiu i pomaga utrzymać czystość kabiny prysznicowej, ma więc także znaczenie higieniczne. Ułatwia także czyszczenie podłogi w łazience w obrębie kabiny prysznicowej.

Jak ułożyć płytki przy odpływie liniowym? Wklejanie może przebiegać z użyciem silikonu bądź specjalnego kleju do płytek ceramicznych. Pierwsze rozwiązanie nie jest optymalne, dlatego zaleca się jednak używać kleju, który odznacza się lepszymi parametrami i trwałością. Należy również zakupić charakterystyczny odpływ liniowy z listwą przeznaczoną do płytek, bez kratek czy innych tego rodzaju elementów. Są one w tym przypadku zupełnie niepotrzebne.

Odpływ liniowy – montaż płytek samodzielny czy u fachowca?

Płytki przy odpływie liniowym powinna układać osoba, która zna się na swoim fachu. Masz takie doświadczenie? Wiesz, jak wypoziomować płytki, pochylić je pod odpowiednim kątem, przykleić? Bez trudu poradzisz sobie z zadaniem! Nie masz doświadczenia i wiedzy? Lepiej zostaw to zadanie specjaliście, który zrobi wszystko tak, aby domownicy byli zadowoleni, a prysznic (i jego odpływ liniowy) działał bez zarzutu.

Nie da się ukryć, że prysznice typu walk-in należą do jednych z najbardziej eleganckich na rynku. Są proste i funkcjonalne, wyjątkowo estetyczne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca, wpływając dodatnio na wystrój całej łazienki. Poprawnie zamontowane odpływy liniowe sprawią natomiast, że korzystanie z tego typu prysznica będzie nie tylko przyjemne, ale również bezpieczne.

Ważne jest wykończenie odpływu, by nie powodować sytuacji, w której woda, zamiast odpływać, zbiera się w którymś miejscu prysznica. Gdy wszystko zostanie przeprowadzone i zrobione zgodnie z zasadami, prysznic typu walk-in w twojej łazience stanie się miejscem dla higieny i relaksu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!