Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak zamontować odpływ liniowy?

Planujesz gruntowny remont łazienki i zastanawiasz się, jakie funkcjonalności możesz w niej wprowadzić? Montaż odpływu liniowego ściennego to ciekawe rozwiązanie, które sprawi, że Twoja łazienka nabierze nowoczesnego sznytu. Odpływ liniowy to także oszczędność miejsca, gdyż możesz zastąpić nim klasyczną kabinę prysznicową z brodzikiem. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo wykonać montaż odpływu liniowego, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to element, którego głównym przeznaczeniem jest odprowadzanie wody. Najczęściej stosowany jest jako zastępstwo dla kratki ściekowej. Odpływy liniowe to popularne rozwiązanie, które stosuje się przede wszystkim w łazienkach z nowoczesną aranżacją. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób decyduje się na kabiny prysznicowe bez brodzika. Zyskują w ten sposób więcej przestrzeni i swobody w aranżacji pomieszczenia.

Odpływ liniowy – montaż krok po kroku

Podstawowym krokiem, który powinieneś wykonać, jest sprawdzenie, czy nie istnieją żadne techniczne przeszkody, które uniemożliwią Ci montaż odpływu liniowego. Warto wiedzieć, że zabudowa, w zależności od producenta, zajmuje przeciętnie 70-80 mm wysokości.

Jeśli nie jesteś doświadczonym specjalistą, sięgnij po gotowy zestaw montażowy. Jego wybór nie może być jednak przypadkowy. Zwróć szczególną uwagę na maksymalną przepustowość odpływu i porównaj ją z przepływem słuchawki prysznicowej. Niemniej ważna jest jakość wykonania, która ma wpływ na cenę zestawu. Jeśli zależy Ci na długoletniej niezawodności, wybierz zestaw z wyższej półki cenowej. Dzięki temu unikniesz częstych i kosztownych napraw. Zwróć także uwagę na wysokość kasety z syfonem – im niższa, tym łatwiej zmieścić ją w podłodze.

Jak osadzić odpływ liniowy?

Następny krok to przygotowanie odpływu kanalizacyjnego. Pamiętaj, że odpływ liniowy powinien znajdować się wyżej od miejsca, w którym zostało podłączone przyłącze kanalizacyjne. Odpływ liniowy możesz osadzić w ścianie lub podłodze. W drugim przypadku najlepiej umieścić go bezpośrednio pod panelem prysznicowym.

Ruszt odpływu liniowego to nic innego jak listwa maskująca. Powinien być osadzony tak, aby kratka odprowadzająca wodę była 1 mm pod poziomem płytek podłogowych. Po wykonaniu tej czynności możesz zabrać się za instalację kasety. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy jest ona poprawnie osadzona. W tym celu wykorzystaj poziomicę.

Przygotowanie wylewki

Najlepiej, jeśli podczas montażu odpływu liniowego podłoga jest jeszcze przed wylewką. Wtedy w miejscu przeznaczonym na odpływ należy wykuć dziurę o głębokości dostosowanej do wielkości odpływu. Następnie możesz zacząć przygotowywać wylewkę. Na tym etapie koniecznie uwzględnij różnicę wysokości pomiędzy podłogą, a odpływem. Dzięki temu woda będzie spływała do odpływu, nie zalewając przy tym całego pomieszczenia.

Przygotowując wylewkę, kieruj się zaleceniami producenta, które z pewnością zostaną dołączone do Twojego zestawu montażowego w formie instrukcji.

Hydroizolacja

To już ostatni etap montażu odpływu liniowego. W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji podłoża rozprowadź po nim folię w płynie. To substancja, która jest przeznaczona do uszczelniania i zabezpieczenia powierzchni przed niepożądanym działaniem wody. Po nałożeniu każdej warstwy odczekaj 2-3 godziny, aby folia wyschła.

Podczas tej czynności pamiętaj o zamontowaniu kołnierza dołączanego do kasety odwadniającej. Ten element zapewnia stabilność izolacji.

Wysokość baterii prysznicowej w odpływie liniowym

Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową w odpływie liniowym? To kwestia indywidualną, ściśle powiązana ze wzrostem domowników. Rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym jest montaż na wysokości od 110 do 135 cm od podłoża.

Odpływ liniowy – ile od ściany?

Decyzja dotycząca odległości odpływu liniowego od ściany powinna być podyktowana całkowitą długością kanału. Odległość od ściany powinna wynosić o 2-3 cm więcej z każdej strony niż długość samego odpływu.
Szukasz niezawodnego odpływu liniowego najwyższej jakości? Zapoznaj się z asortymentem dostępnym na stronie laziernka-rea.com.pl i wprowadź powiew świeżości do swojej łazienki!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!