Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Gniazda w łazience – bezpieczny i efektywny montaż. Poradnik

Nie da się wyobrazić współczesnej łazienki bez prądu. Jest potrzebny do prawidłowego oświetlenia wnętrza, ale także do tego, by używać golarek elektrycznych, lokówek, suszarek i wielu innych pomocnych urządzeń. Gniazda w łazience są więc niezbędne, aby wygodnie korzystać z wcześniej wspomnianych sprzętów. Warto jednak poświęcić chwilę na to, by zastanowić się nad ich bezpieczną i efektywną instalacją. W tym artykule przeczytasz o tym, jak to powinno wyglądać. Sprawdź!

Gniazdka elektryczne w łazienkach – przepisy

Na jakiej wysokości gniazdka w łazienkach powinny się znajdować, abyś korzystał z nich efektywnie, ale też bezpiecznie? Istnieją specjalne przepisy określające wysokość montażu gniazd elektrycznych. Norma dla każdej strefy w łazience jest nieco inna, dlatego warto przybliżyć poszczególne z nich.

Strefa 0 – wnętrze wanny/kabiny prysznicowej. Przepisy mówią o tym, że jakikolwiek sprzęt elektryczny instalowany wewnątrz tej strefy ma odznaczać się minimalnym poziomem ochrony wynoszącym IPX7 (zanurzenie w wodzie na głębokość 1 m przez 30 minut).

Strefa 1 – obejmuje obszar w łazience w promieniu 60 cm od wanny lub prysznica, zarówno wzdłuż jak i wszerz. Tutaj dopuszczalne jest instalowanie sprzętu z minimalnym poziomem ochrony wynoszący IPX5 (wytrzymałość na strumień wody o niskim ciśnieniu przez 180 sekund).

Strefa 2 – obejmuje obszar łazienki poza strefami 0 i 1, który nie jest bezpośrednio narażony na rozpryski wody. To obszar znajdujący się od 60 cm do 2,25 metra od wanny lub prysznica, a także obszar wokół umywalki i toalety. Tutaj również należy instalować osprzęt elektryczny z zabezpieczeniem IPX5.

Strefa 3 to bezpieczna i sucha przestrzeń łazienki, która znajduje się na znaczną odległość, zwykle od 2,25 metra wzwyż, od źródeł wody, takich jak wanna, prysznic czy umywalka. W tej przestrzeni nie ma ryzyka wystąpienia wilgoci ani bezpośredniego kontaktu z wodą, co umożliwia swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych, takich jak gniazdka, oświetlenie i inne urządzenia, w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Przy instalacji gniazdek należy zachować wszystkie wskazane przez przepisy normy. W innym wypadku grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami związanymi z porażeniem prądem, utratą zdrowia, a nawet życia.

Kontakty w łazience – jak instalować?

Chcesz zainstalować gniazdko przy umywalce? Musisz to zrobić w strefie 3 (tylko w niej można instalować gniazdka czy wyłączniki elektryczne), z dala od bezpośredniego kontaktu z wodą. Gniazdko powinno być zabezpieczone przed wilgocią i umieszczone na odpowiedniej wysokości:
- gniazdka na wysokości 120 cm;
- włączniki oświetlenia 140 cm;
- oprawy na wysokości minimum 200 cm.

Na jakiej wysokości gniazdo do pralki lub innych sprzętów elektrycznych? – to równie częste pytanie. Odpowiedź jest prosta – gniazdko do pralki powinno być zlokalizowane w strefie 3, z dala od strefy 0, 1 i 2, gdzie występuje ryzyko kontaktu z wodą.

W strefie pierwszej oraz zerowej nie można instalować żadnych gniazd lub innych sprzętów elektrycznych prócz podgrzewaczy wody. Muszą być one jednak dobrze zabezpieczone, w innym wypadku nie spełniają norm bezpieczeństwa, a ich używanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami!

Pamiętaj, aby wszystkie kontakty w twojej łazience miały specjalne zabezpieczenie. Jest to klapka ze sprężynką, która zapewnia bryzgoszczelność. Tworzywa, z których wykonuje się klapki, mają oznaczenie ochronne IP44. Sprężynka w modelach bryzgoszczelnych służy automatycznemu zamykaniu klapy osłonki kontaktu.

Dlaczego prawidłowy montaż gniazd w łazience jest tak ważny

Odpowiednie umiejscowienie gniazdek elektrycznych i innych urządzeń w łazience zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na efektywne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Przestrzeganie norm i przepisów dotyczących stref ochronnych oraz wysokości montażu gniazdek i włączników jest niezwykle istotne – unikniesz ryzyka porażenia prądem i innych niebezpiecznych sytuacji.

Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience zapewnia komfort psychiczny, nie grozi awarią, nie powoduje nieprzyjemnych niespodzianek. Zadbaj o profesjonalne wykonanie prac elektrycznych w tym pomieszczeniu, decydując się na doświadczenie i umiejętności fachowców!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!