Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Polski Angielski Niemiecki Czeski Francuski Litewski Rosyjski Rumuński Słowacki Węgierski Włoski Bułgarski Ukraiński Hiszpański layouts.et Chorwacki Łotewski Holenderski layouts.me Serbski layouts.bn Austriacki layouts.ie layouts.si layouts.pt layouts.fi layouts.el

Kod rabatowy:REA10

Gniazda w łazience – bezpieczny i efektywny montaż. Poradnik

Nie da się wyobrazić współczesnej łazienki bez prądu. Jest potrzebny do prawidłowego oświetlenia wnętrza, ale także do tego, by używać golarek elektrycznych, lokówek, suszarek i wielu innych pomocnych urządzeń. Gniazda w łazience są więc niezbędne, aby wygodnie korzystać z wcześniej wspomnianych sprzętów. Warto jednak poświęcić chwilę na to, by zastanowić się nad ich bezpieczną i efektywną instalacją. W tym artykule przeczytasz o tym, jak to powinno wyglądać. Sprawdź!

Gniazdka elektryczne w łazienkach – przepisy

Na jakiej wysokości gniazdka w łazienkach powinny się znajdować, abyś korzystał z nich efektywnie, ale też bezpiecznie? Istnieją specjalne przepisy określające wysokość montażu gniazd elektrycznych. Norma dla każdej strefy w łazience jest nieco inna, dlatego warto przybliżyć poszczególne z nich.

Strefa 0 – wnętrze wanny/kabiny prysznicowej. Przepisy mówią o tym, że jakikolwiek sprzęt elektryczny instalowany wewnątrz tej strefy ma odznaczać się minimalnym poziomem ochrony wynoszącym IPX7 (zanurzenie w wodzie na głębokość 1 m przez 30 minut).

Strefa 1 – obejmuje obszar w łazience w promieniu 60 cm od wanny lub prysznica, zarówno wzdłuż jak i wszerz. Tutaj dopuszczalne jest instalowanie sprzętu z minimalnym poziomem ochrony wynoszący IPX5 (wytrzymałość na strumień wody o niskim ciśnieniu przez 180 sekund).

Strefa 2 – obejmuje obszar łazienki poza strefami 0 i 1, który nie jest bezpośrednio narażony na rozpryski wody. To obszar znajdujący się od 60 cm do 2,25 metra od wanny lub prysznica, a także obszar wokół umywalki i toalety. Tutaj również należy instalować osprzęt elektryczny z zabezpieczeniem IPX5.

Strefa 3 to bezpieczna i sucha przestrzeń łazienki, która znajduje się na znaczną odległość, zwykle od 2,25 metra wzwyż, od źródeł wody, takich jak wanna, prysznic czy umywalka. W tej przestrzeni nie ma ryzyka wystąpienia wilgoci ani bezpośredniego kontaktu z wodą, co umożliwia swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych, takich jak gniazdka, oświetlenie i inne urządzenia, w pełni bezpiecznie i komfortowo.

Przy instalacji gniazdek należy zachować wszystkie wskazane przez przepisy normy. W innym wypadku grozi to niebezpiecznymi konsekwencjami związanymi z porażeniem prądem, utratą zdrowia, a nawet życia.

Kontakty w łazience – jak instalować?

Chcesz zainstalować gniazdko przy umywalce? Musisz to zrobić w strefie 3 (tylko w niej można instalować gniazdka czy wyłączniki elektryczne), z dala od bezpośredniego kontaktu z wodą. Gniazdko powinno być zabezpieczone przed wilgocią i umieszczone na odpowiedniej wysokości:
- gniazdka na wysokości 120 cm;
- włączniki oświetlenia 140 cm;
- oprawy na wysokości minimum 200 cm.

Na jakiej wysokości gniazdo do pralki lub innych sprzętów elektrycznych? – to równie częste pytanie. Odpowiedź jest prosta – gniazdko do pralki powinno być zlokalizowane w strefie 3, z dala od strefy 0, 1 i 2, gdzie występuje ryzyko kontaktu z wodą.

W strefie pierwszej oraz zerowej nie można instalować żadnych gniazd lub innych sprzętów elektrycznych prócz podgrzewaczy wody. Muszą być one jednak dobrze zabezpieczone, w innym wypadku nie spełniają norm bezpieczeństwa, a ich używanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami!

Pamiętaj, aby wszystkie kontakty w twojej łazience miały specjalne zabezpieczenie. Jest to klapka ze sprężynką, która zapewnia bryzgoszczelność. Tworzywa, z których wykonuje się klapki, mają oznaczenie ochronne IP44. Sprężynka w modelach bryzgoszczelnych służy automatycznemu zamykaniu klapy osłonki kontaktu.

Dlaczego prawidłowy montaż gniazd w łazience jest tak ważny

Odpowiednie umiejscowienie gniazdek elektrycznych i innych urządzeń w łazience zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na efektywne korzystanie z urządzeń elektrycznych. Przestrzeganie norm i przepisów dotyczących stref ochronnych oraz wysokości montażu gniazdek i włączników jest niezwykle istotne – unikniesz ryzyka porażenia prądem i innych niebezpiecznych sytuacji.

Bezpieczna instalacja elektryczna w łazience zapewnia komfort psychiczny, nie grozi awarią, nie powoduje nieprzyjemnych niespodzianek. Zadbaj o profesjonalne wykonanie prac elektrycznych w tym pomieszczeniu, decydując się na doświadczenie i umiejętności fachowców!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!