Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak dobrać deskę sedesową? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Sama muszla WC to za mało, by toaleta była funkcjonalna. Niezbędna jest również deska klozetowa, która zapewni komfort korzystania z muszli. Czy każdy model jest taki sam? Zdecydowanie nie! Dlatego też jest kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze tego odpowiedniego. Jak dopasować deskę do sedesu? Co dokładnie należy rozważyć? O tym w naszym poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania i zainspirowania się!

Deska sedesowa: wymiary dopasowane do muszli

Pierwszym, najbardziej podstawowym kryterium wyboru są wymiary danej muszli klozetowej. Rozmiar deski klozetowej będzie zależny od wymiarów zamontowanej misy. Aby ją odpowiednio dopasować do swojej toalety, należy poznać trzy najważniejsze parametry.

Jak zmierzyć deskę do muszli? Niezbędne będzie sprawdzenie:
- rozstawu śrub mocowania;
- długość potrzebnej deski (od miejsca mocowania do najdalszego punktu szczytu muszli);
- szerokość deski (w najszerszym punkcie muszli).

Na podstawie otrzymanych wyników możliwe będzie dopasowanie właściwej wymiarowo deski. W sklepach dostępne są oczywiście również uniwersalne modele, ale nie zawsze będzie to trafny wybór. Lepszym rozwiązaniem będzie kupno tej dokładnie dobranej.

Jak dobrać deskę do muszli pod kątem kształtu?

Jeśli zastanawiasz się, jak dopasować deskę sedesową, to musisz pamiętać, że odpowiednie wymiary nie są jedynym aspektem. Bardzo ważny jest również sam jej kształt, który musi być ściśle dopasowany do posiadanego sedesu. Najpopularniejsze są modele owalne, których popularność wynika z dużego rozpowszechnienia, ale nie jest to jedyny dostępny wariant.

W sprzedaży znajdziesz również deski czworokątne, o mniej lub bardziej wydłużonych kształtach. Takie warianty sprawdzą się przy nowoczesnych, coraz częściej montowanych w nowych łazienkach kwadratowych muszlach.

Materiał deski klozetowej a jego praktyczność

Kolejnym aspektem do rozpatrzenia jest materiał wykonania danego produktu. Deska sedesowa może być wyprodukowana bowiem z bardzo różnych materiałów. Najczęściej wybierane są modele z plastiku, jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że może przybierać on dwie formy. Pierwszą z nich jest plastik miękki, który jest dość popularny ze względu na niską cenę. Mają one jednak jedną bardzo dużą wadę – bardzo łatwo ulegają porysowaniu, a nawet pęknięciom, więc nie będzie to zakup na lata. Drugi wariant zaś, plastik twardy, jest znacznie bardziej wytrzymały, ale i droższy. Warto jednak sięgnąć po twardszy plastik, ponieważ znacznie dłużej posłuży w toalecie oraz będzie łatwiejszy w utrzymaniu odpowiedniej czystości.

Dość znanym wariantem są również deski z żywicy poliestrowej. Sięgnąć po nie mogą miłośnicy żelowych, przezroczystych modeli, we wnętrzu których zatopione są różnorodne ozdobniki. Stanowią one ciekawy element ozdobny, a jednocześnie są dość wytrzymałe.

Bardzo gustowne, ale jednocześnie trudne w czyszczeniu są deski klozetowe wykonane z drewna. Pięknie prezentują się one w toaletach utrzymanych w klasycznym czy nowoczesnym stylu, nadając im naturalnego wyglądu. Drewno jest wytrzymałe i niezwykle eleganckie, ale będzie wymagało znacznie więcej uwagi przy czyszczeniu niż np. twardy plastik.

Luksusowym i dość kosztownym wariantem wśród desek klozetowych są te wykonane ze stali nierdzewnej. Są efektowne, ale częściej można je spotkać w miejscach publicznych niż w prywatnych mieszkaniach. Jedno jest pewne – takie modele są proste w utrzymaniu w czystości, niezwykle wytrzymałe, niemal niezniszczalne.

Deska klozetowa: jak dobrać odpowiedni kolor?

Gama kolorystyczna dostępnych w sprzedaży desek jest bardzo bogata. To pozwala na ścisłe dopasowanie jej do aranżowanej przestrzeni i własnych oczekiwań. Klasyczna biała czy czarna? A może model ozdobiony ciekawym motywem, np. granitowym? Wiele zależy od tego, jakie dodatki zostały już wykorzystane w toalecie. Warto postawić na spójną aranżację, dobierając coś podobnego.

Gdy już wiesz, jak kupić deskę sedesową, by była ona właściwie dobrana, nie zostało nic innego, jak rozpocząć poszukiwania. Trzymaj się powyższych wytycznych, dopasowując je do swoich upodobań i oczekiwań, a zakup z pewnością będzie udany. Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!