Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak odetkać zatkany odpływ wanny? Sposoby, które warto znać!

Zatkany odpływ w wannie to problem, z którym wcześniej lub później zmierzy się każdy z nas. Nie tylko utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia on codzienną higienę osobistą, ale często prowadzi też do pojawiania się w obrębie łazienki nieprzyjemnych zapachów. Co gorsza, zatkany odpływ może powodować nawet uszkodzenia instalacji. Jak poradzić sobie z tym problemem? Warto znać skuteczne metody — poniżej przedstawiamy te sprawdzone na odetkanie odpływu wanny. Sprawdź!

Zatkany odpływ w wannie: najczęstsze przyczyny

Zauważyłeś, że po wyjęciu korka woda spływa coraz wolniej? Jest to główny objaw zatkanego odpływu w wannie. Ten problem jest dość częsty i pojawia się w wielu gospodarstwach domowych, więc nie przejmuj się — nie jesteś jedyny! Jaka jest tego najczęstsza przyczyna?
Zatkany odpływ może być spowodowany przez kilka różnych czynników. Najczęściej zatory w rurach powstają na skutek gromadzenia się włosów, resztek mydła oraz innych produktów kosmetycznych (zwłaszcza olejków lub innych tłustych substancji), które z czasem zbijają się coraz ciaśniej, zawężając pole odpływu wody. Do tego często dokładają się także osady z twardej wody.
Regularne czyszczenie odpływu i świadome korzystanie z kosmetyków mogą znacznie zredukować ryzyko powstania takich zatorów. A co, jeśli już do tego dojdzie?

Jak odetkać zapchany odpływ w wannie?

Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z zapchanym odpływem w wannie. W pierwszej kolejności spróbuj udrożnić zator domowymi sposobami — często są one wystarczające, by poprawić jakość przepływu wody w rurach. Gdy jednak nie przyniosą one efektu, konieczne będzie wprowadzenie poważniejszych działań. Jakie dokładnie masz możliwości?

Zatkany odpływ w wannie: domowe sposoby na walkę z problemem

Jeśli zmagasz się z zatkanym odpływem w wannie, istnieje kilka domowych sposobów, które mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu tego problemu. Od czego zacząć? Przede wszystkim od usunięcia widocznych na pierwszy rzut oka zabrudzeń. Wyciągnij z odpływu włosy, które często zbierają się na jego zewnętrznej części. Możesz wspomóc się np. wykałaczką, dzięki której łatwiej Ci będzie się dostać do wszystkich zakamarków.

Zewnętrzna część odpływu oczyszczona, a efekt dalej Cię nie zadowala? Prawdopodobnie część zanieczyszczeń znajduje się głębiej. Jednym z najbardziej ekologicznych i przy tym bezpiecznych dla rur metod jest użycie sody oczyszczonej i octu. Wsyp około pół szklanki sody oczyszczonej bezpośrednio do odpływu, a następnie wlej szklankę octu. Powstała między nimi reakcja wytworzy pianę, która pomoże rozluźnić zatory. Po około 30 minutach spłucz odpływ w wannie gorącą wodą, a resztki powinny spłynąć.

Innym sposobem jest wykorzystanie octu w połączeniu z gorącą wodą. Zrób roztwór 1:1 i wlej go bezpośrednio do odpływu wanny. Pomoże on w usunięciu zwłaszcza osadów z kamienia. Ale pamiętaj, że woda nie może być wrzątkiem! Zbyt wysoka temperatura roztworu mogłaby doprowadzić do zniszczenia rur odpływowych.

Czym jeszcze można udrożnić zatkany odpływ wanny? Wytocz ciężkie działa!

Oprócz domowych metod istnieją również inne skuteczne sposoby na radzenie sobie z zatkanym odpływem w wannie. Możesz na przykład skorzystać z gotowych, specjalistycznych środków chemicznych do udrażniania rur, dostępnych w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.

Te preparaty, często na bazie silnych związków chemicznych, są przeznaczone do rozpuszczania tłustych i organicznych zatorów, dlatego też należy stosować je zgodnie z instrukcją — nieprawidłowe użycie może uszkodzić instalację, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi hydraulicznych jak np. spirala kanalizacyjna. Z łatwością znajdziesz ją np. w sklepach budowlanych. Spirala pozwala na mechaniczne usunięcie trudniejszych zatorów, nawet tych znajdujących się głęboko w rurach. A jeśli nawet to nie pomoże, warto rozważyć wezwanie fachowca – hydraulika, który dzięki doświadczeniu i profesjonalnemu sprzętowi szybko i skutecznie rozwiąże problem z zatkanym odpływem.

Zatkany odpływ w wannie to uciążliwy problem, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać tego typu sytuacjom. Staraj się systematycznie oczyszczać odpływ z widocznych zabrudzeń, a od czasu do czasu i z tych osadzających się głębiej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!