Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Jak wyczyścić syfon w zlewie? 5 kroków, o których musisz pamiętać!

Z Twojego kuchennego zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach? A może zauważyłeś, że woda nie spływa z takim tempem, z jakim powinna? Spływające w czasie mycia naczyń resztki czy tłuszcz mogą przyczyniać się to ograniczenia drożności odpływu. Jak odetkać zapchany zlew w kuchni? Nie potrzebujesz do tego wsparcia specjalisty, możesz to zrobić samodzielnie. Poznaj 5 kroków, za pomocą których przetykanie zlewu stanie się prostą rutyną w Twoim domu!

1. Przygotuj się do pracy

Do każdego zadania trzeba się odpowiednio przygotować – to odetkania zlewu także! Jak odepchać zlew w kuchni? Przygotuj rękawice ochronne, by zabezpieczyć swoje dłonie. Potrzebne Ci będzie wiadro, by resztka zalegającej w nim wody nie zalała podłogi. Zależnie od typu syfonu, do demontażu może przydać się śrubokręt. W późniejszym etapie czyszczenia potrzebował będziesz szczotki oraz środków czyszczących (domowe, np. ocet i sodę oczyszczoną, lub chemiczne). Tak przygotowany możesz rozpocząć pracę!

2. Oczyść zlew i odpływ

Pierwszym krokiem prowadzącym do odetkania zlewu jest usunięcie z zalegających w nim zanieczyszczeń. W czasie zmywania do odpływu mogą wpadać większe lub mniejsze kawałki produktów spożywczych, które często zalegają na sitku odpływu. Nałóż rękawice i oczyść z nich zlew kuchenny, by nie wpadły one do syfonu, powodując tym samym jeszcze większy zator. Gdy wnętrze zlewu będzie już czyste, czas przejść do kolejnego etapu – demontażu syfonu.

3. Jak wyczyścić syfon pod zlewem? Zacznij od demontażu

Jak odetkać zlew kuchenny, by nie nabrudzić w całym pomieszczeniu? Zacznij od podstawienia przygotowanego wcześniej wiadra pod syfon tak, żeby mieć pewność, że woda do niego trafi. Następnie czas delikatnie odkręć elementy łączące syfon z odpływem i zlewem. Jeśli jest to nowoczesny zlew, za pomocą śrubokręta odkręć sitko, które odpowiada za utrzymanie całego syfonu. Gdy zaś masz starszy zlew, a syfon posiada specyficzny zbiorniczek, rozkręć go ostrożnie za pomocą dłoni.

Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić uszczelek i gwintów. Po odkręceniu delikatnie wyjmij syfon, mając na uwadze, że może być on pełen zanieczyszczeń i wody. Odłóż na bok uszczelki i zlej z kielicha do wiadra resztki wody, a następnie przejdź do kolejnego etapu.

4. Jak wyczyścić syfon w kuchni? Sposoby oczyszczania

Jak wyczyścić syfon w umywalce? Jeśli zabrudzenia są niewielkie, postaraj się je wyciągnąć, a następnie przepłucz cały syfon pod bieżącą wodą. Na tym etapie możesz wykorzystać przygotowaną szczotkę, by dokładnie umyć cały odpływ. Świetnie sprawdza się tu np. szczoteczka do zębów, która jest w stanie dotrzeć do wielu zakamarków.

Udało się usunąć zalegające resztki jedzenia i inne większe zanieczyszczenia? Czas na kamień i osady z mydła. Z nimi poradzą sobie specjalistyczne środki czyszczące, ale i te domowe, które zapewne masz w swojej kuchni. Przygotuj mieszankę 1:1 sody oczyszczonej i octu, a reakcja, jaka między nimi zajdzie, pomoże Ci w pozbyciu się nawet tych najbardziej uciążliwych osadów.

Syfon już błyszczy? Pozbyłeś się nieprzyjemnego zapachu? Świetnie! To teraz jest dobry moment na przejrzenie stanu syfonu. Dokładnie obejrzyj wszystkie elementy. Sprawdź, czy nie ma nigdzie pęknięć, które mogłyby przyczynić się do nieszczelności odpływu. Obejrzyj także uszczelki – jeśli są już nadszarpnięte zębem czasu, koniecznie wymień je na nowe. W ten sposób przedłużysz żywotność całej instalacji, ale i uchronisz się przed zalaniem kuchni.

5. Montaż syfonu i testowanie szczelności

Ostatnim krokiem jest oczywiście ponowny montaż syfonu. Połącz szczelnie wszystkie elementy tak, jak były wcześniej. Nie zapomnij o uszczelkach, dokładnie układając je na swoich miejscach. Zadbaj o to, żeby mocniej dokręcić każde łączenie.

Gotowe? Zanim z uśmiechem przysiądziesz na kawę, koniecznie przetestuj szczelność! Odkręć wodę i dokładnie przyjrzyj się, czy nigdzie nie przecieka woda. Możesz się przy tym posłużyć kawałkiem ręcznika kuchennego, a łatwiej będzie Ci wyłapać ewentualnie pojawiające się krople.

Powodzenia!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!