Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Łazienka w stylu retro – bogata estetyka, funkcjonalne wnętrze!

Styl klasyczny, nazywany również stylem retro bądź vintage, to ten typ estetyki, który w aranżacjach łazienkowych prezentuje się bardzo efektownie. Efekty robią jednak wrażenie wtedy, gdy poszczególne elementy wystroju łazienki harmonijnie ze sobą współgrają. To prawda, że styl retro jest bogaty w ozdoby, warto jednak wykorzystywać zdobienia w rozsądny sposób. Wtedy łazienka retro stanie się prawdziwie zachwycająca, funkcjonalna i… ponadczasowa!

Łazienka retro a jej wyposażenie

Meble łazienkowe, armatura, ceramika i wanny muszą mieć w przypadku łazienki vintage określoną estetykę. Nie jest ona jednolita, ale ma kilka cech odróżniających ją od stylu nowoczesnego czy minimalistycznego. Jeśli kran retro do łazienki, to z kurkami wykonanymi z mosiądzu. Bateria retro w umywalce nie może być zbyt nowoczesna, dlatego warto unikać nowoczesnych rozwiązań, a stawiać na klasyczne!

Łazienka w stylu vintage będzie swoim wyposażeniem nawiązywać do estetyki zdecydowanie przedwojennej. Do wnętrz łazienek bogatego mieszczaństwa, a nawet arystokracji! Współczesne grzejniki i kaloryfery łazienkowe są pozbawione zdobień, jednak te utrzymane w stylu vintage/retro odznaczają się mnóstwem detali, wyżłobień lub uwypukleń. Są co prawda droższe od prostych grzejników i wykonane są z innych materiałów (mosiądz, miedź), jednak ich estetyka i wzornictwo są trudne do pomylenia z innymi.

Armatura umywalkowa, wannowa i prysznicowa również wygląda charakterystycznie. Modele utrzymane w stylu vintage to przede wszystkim te złote, miedziane i mosiężne, rzadziej srebrne czy stalowe. Te ostatnie – jeśli już ktoś się na nie zdecyduje – są zazwyczaj wykonane ze stali inox. Kształt armatury retro również będzie charakterystyczny, podobny do trendów panujących w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku (szerokie słuchawki prysznicowe przypominające dzwon, kurki z gałeczkami i długie krany).

Ważna jest także estetyka samej umywalki czy wanny. Zdobiona umywalka i wanna wykonana z żeliwa bądź kamienia na pięknie rzeźbionych nóżkach uczynią wnętrze łazienki w stylu retro jeszcze bogatszym. Oczywiście na wannę z nóżkami potrzeba nieco więcej miejsca (a jeśli jest ciężka, także wytrzymałego podłoża/stropu) niż nowoczesną i zabudowaną, ale w przypadku mniejszych łazienek można zdecydować się na stylizowaną kabinę prysznicową.

Kolorystyka i dodatki

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, istnieją jednak barwy utożsamiane ze stylem retro. Są to przede wszystkim barwy jasne, złote, w odcieniach szarości czy srebra, ale także czerni i ciemnych barw. Te ostatnie sprawdzają się wyjątkowo dobrze wtedy, gdy stanowią detale.

Duża przestronna łazienka vintage pełna bieli, glazury stylizowanej na przedwojenną w jasnych barwach będzie wyglądać jeszcze okazalej, gdy meble łazienkowe i jej podłoga utrzymane zostaną w barwach ciemnych. Oczywiście umywalki nablatowe również będą miały wtedy jasną, kremową barwę, jednak ich podstawy w czarnym kolorze stanowią doskonałe przełamanie jasnych barw, które współgra harmonijne z jasnym tłem wnętrza!

Z kolei łazienki stylizowane na wyjątkowo wytworne, będą prezentować się świetnie wtedy, gdy większość jej elementów zostanie utrzymana w kolorze złotym. Ozdobne żyrandole, lustra w pozłacanych oprawach z fantazyjnymi kształtami, wanna na złotych nóżkach i obowiązkowe krany w podobnych barwach do ciekawy przepis na łazienkę vintage z dużą dozą stylu glamour!

Prócz wyposażenia obowiązkowego, a więc umywalki, wanny czy sedesu, warto także starannie dobrać dodatki. Mogą to być stylizowane, złote uchwyty na ręczniki, dozowniki na mydło, wazoniki na kwiaty czy koszyczki na kosmetyki. Dodatków może być sporo, jednak w mniejszych łazienkach nie warto z nimi przesadzać. Co prawda styl retro zakłada pewną dozę przepychu, ale w nieco większych przestrzeniach.

Warto jednak podkreślić, że łazienka retro inspiracje może czerpać z innych stylów – wystarczy je odpowiednio dostosować, aby osiągnąć interesujący efekt, na przykład łącząc styl retro ze stylem glamour! Możliwości jest naprawdę sporo, a styl powinien dostosowywać się do domowników, nie na odwrót, dlatego warto eksperymentować i nie bać się przełamywania (niektórych!) z zasad obowiązujących w danych stylu!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!