Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Montaż bidetu bez tajemnic. Instrukcja krok po kroku

Bidet jest niezwykle przydatnym urządzeniem, które zapewnia wysoki poziom higieny i komfort. Coraz więcej osób rozważa instalację przyrządu tego typu w swojej łazience, jednak obawia się, że proces montażu może okazać się zbyt skomplikowany, aby wykonać tę czynność samodzielnie. W tym artykule pokazujemy, jak bezproblemowo i bezpiecznie zamontować bidet, bez konieczności wzywania fachowca.

Dlaczego warto zdecydować się na podłączenie bidetu?

Bidet to urządzenie sanitarne przeznaczone głównie do higieny miejsc intymnych. W większości europejskich domów ten rodzaj wyposażania znajdziemy w formie odrębnej ceramiki łazienkowej, aczkolwiek w wielu krajach Azji i Ameryki Południowej występuje też jako dodatkowy, funkcyjny element toalety montowany bezpośrednio przy sedesie.
Główną funkcją bidetów jest zapewnienie łatwodostępnej higieny osobistej, a także umożliwienie osobom z ograniczeniami ruchowymi lub zdrowotnymi łatwiejszego i bardziej komfortowego mycia.
W przypadku uczucia nieświeżości bidet może zastąpić konieczność skorzystania z prysznicu, szczególnie gdy jesteś w biegu. Tym samym urządzenie pozwala zaoszczędzić na rachunkach na wodę – działa na korzyść środowiska i Twojego portfela.

Jak zamontować bidet? Niezbędne wskazówki

Chociaż instalacja bidetu może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości jest dosyć prosta. Dopóki masz dostęp do ciepłej i zimnej wody oraz punkt odpływowy, urządzenie montuje się podobnie do sedesu, jednak bez dodatkowego zbiornika ze spłuczką. Aby ułatwić sobie zadanie, wybierz bidet wiszący z odpływem wchodzącym do ściany, a nie do podłogi. Taki model ułatwia też sprzątanie łazienki i zajmuje nieco mniej miejsca.

Czego potrzebujesz do montażu bidetu?

Zanim weźmiesz się za samodzielną instalację bidetu wiszącego lub wolnostojącego, upewnij się, że masz pod ręką niezbędne narzędzia. Będziesz potrzebować:
- Wiertarki bezprzewodowej;
- Wiertła do płytek;
- Poziomicy laserowej;
- Ochrony oczu;
- Centymetra;
- Ołówka;
- Klucza francuskiego;
- Silikonu do uszczelnienia.

Poza tym pod ręką powinieneś mieć dopasowane zawory do wody, wężyki w oplocie stalowym i inne ewentualne elementy montażowe, wchodzące w skład armatury.

Bidet – wymiary montażowe

Zalecana wysokość instalacji bidetu to około 400 mm nad podłogą. Przed montażem należy upewnić się, że rozstaw śrub montażowych w stelażu i otworów w urządzeniu jest taki sam. Normy dopuszczają dwa wymiary: 18 cm lub 23 cm.

Jak podłączyć bidet? Instrukcja krok po kroku

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak podłączyć bidet wiszący lub wolnostojący, zapoznaj się z poniższą instrukcją. Pamiętaj jednak, że każdy model urządzenia może odznaczać się unikatowymi cechami, przy czym wymagać nieco innych działań. Niezależnie od Twojego doświadczenia miej pod ręką instrukcję producenta, która jest niezbędna do prawidłowego wykonania zadania.

Po pierwsze: Wybierz miejsce na bidet

Zazwyczaj bidet znajduje się w sąsiedztwie toalety. Po obu dostępnych stronach armatury warto zostawić przynajmniej 20 cm wolnej przestrzeni. Najwygodniejsze użytkowanie zapewni odległość 40 cm od innych sprzętów w łazience. Bidet montujemy tyłem do ściany.

Po drugie: Zamontuj dopływ i zawory

Instalacja przewodów doprowadzających wodę do bidetu przypomina montaż dopływu ciepłej i zimnej wody do zlewu łazienkowego. Różnica polega na tym, że w przypadku bidetu dopływy powinny znajdować się około 20 cm nad podłogą lub zgodnie ze specyfikacjami producenta. Przy podłączeniu bidetu wiszącego niezbędne jest również zamontowanie stelaża podtynkowego. W kolejnym kroku konieczne jest zamontowanie kolanek lub zaworów (zależnie od modelu bidetu) na oczkach doprowadzających wodę.

Po trzecie: Zamontuj syfon i baterię

Montaż baterii jest podobny do tego, który wykonujesz przy instalacji umywalki. Jeśli wcześniej montowałeś zlew przy ścianie, nie powinien sprawić Ci trudności. Przy zakupie syfonu, upewnij się, że jego typ jest odpowiedni dla Twojego bidetu – syfony do bidetów wolnostojących i wiszących znacznie różnią się budową.

Po czwarte: Zamocuj bidet

Przytwierdź bidet do podłogi lub ściany wedle załączonej instrukcji. Jeżeli zakupiłeś urządzenie ze stelażem, w zestawie powinny znajdować się wszystkie niezbędne do tego elementy. Pamiętaj, aby do wiercenia dobrać odpowiednie wiertło przystosowane do pracy z płytkami łazienkowymi. Nie zapomnij też o uszczelnieniu podstawy ceramiki za pomocą silikonu.

Po piąte: Podłącz wodę do bidetu

Po połączeniu elementów upewnij się o szczelności całej armatury. Jeżeli jakieś elementy okażą się niespasowane, dokonaj ich wymiany. Jeżeli tego nie zrobisz, szybko mogą pojawić się poważne przecieki.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówek wiesz już, jak przeprowadzić montaż bidetu. Jeżeli jednak wciąż masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z fachowcem. Prawidłowe wykonanie zadania zmniejszy ryzyko awarii i zapewni Ci komfort użytkowania na lata!

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!