Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa, wannowa i umywalkowa spełni najlepiej swoją funkcję?

Będąc na etapie odświeżania przestrzeni łazienkowej oprócz aspektów wizualnych dotyczących wyboru i zakupu wymarzonych modeli urządzeń sanitarnych, pojawia się również kwestia techniczna. Osoby inwestujące w nowy sprzęt, aby jak najlepiej urządzić pomieszczenie, powinny przemyśleć również to, jaka powinna być wysokość baterii do umywalki, wanny, czy prysznica, aby zapewnić maksymalny komfort i wygodę dla każdego użytkownika. Pomocne informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Rodzaje baterii prysznicowych, wannowych i umywalkowych

Baterie łazienkowe można podzielić na dwie główne kategorie, biorąc pod uwagę sposób ich montażu – natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze znane są już od wielu lat. Ich główną zaletą jest niska cena i bardzo prosta konstrukcja, umożliwiająca intuicyjne złożenie i zamocowanie. Minus stanowi natomiast przestarzały wygląd oraz konieczność zamontowania w miejscu, w którym znajduje się wyprowadzenie wody ze ściany.

W przypadku drugiego rozwiązania – pod tynkiem, opcji wyboru miejsca jest o wiele więcej. Jednak warto skupić się tutaj na nieco innym aspekcie – odległości od zlewu. Wysokość montażu baterii umywalkowej podtynkowej jest zależna od kilku kwestii, między innymi od informacji zawartych na ulotce lub stronie producenta oraz od indywidualnych preferencji. Przyjmuje się, że powinna znajdować się około 25-35 cm nad górną krawędzią umywalki. Największą zaletą baterii podtynkowych jest mało zajętego przez nie miejsca, gdyż cały mechanizm oprócz dźwigni znajduje się pod tynkiem. Ponadto zainteresowanie tego typu produktami wynika również z niezwykle nowoczesnego designu oraz dużego wyboru modeli. Wadę stanowi natomiast cena, znacznie wyższa niż w przypadku armatury nadtynkowej. Jednak mimo to montaż baterii umywalkowej podtynkowej, prysznicowej, czy wannowej jest coraz chętniej wybieraną formą.

Wysokość montażu baterii dla poszczególnych rodzajów

Głównym wyznacznikiem wysokości montażu baterii jest wzrost osób korzystających z konkretnych urządzeń sanitarnych. Jednak nie jest to jedyny aspekt. Inny, równie ważny to rodzaj baterii. Standardowe modele z termostatem mogą być umiejscowione na dowolnej wysokości. Natomiast w przypadku baterii podtynkowych oraz tych z deszczownicą, kwestia ta musi zostać dokładnie przemyślana.

Są pewne normy, które określają wysokość, na jakiej powinny znajdować się poszczególne baterie ścienne:

- umywalkowe – 25-35 cm nad górną krawędzią zlewu, czyli około 100-120 cm nad posadzką,
- wannowe – 10-18 cm nad wanną oraz przynajmniej 60 cm nad podłogą,
- prysznicowe – 110-130 cm od powierzchni, zaś w przypadku słuchawki około 180 cm.

Naczelna zasada głosi, że końce rur zarówno z ciepłą, jak i zimną wodą zawsze powinny zostać doprowadzone do miejsca montażu baterii.

Optymalna wysokość baterii prysznicowej podtynkowej

Odległość baterii prysznicowej od podłoża powinna być dostosowana do wzrostu domowników, tak, aby umożliwić każdej osobie wygodę i komfort podczas codziennego mycia. Za optymalne rozwiązanie uważa się takie zlokalizowanie baterii, aby nie ograniczała ona ruchów użytkowników oraz była łatwo dostępna zarówno dla wyższych osób, jak i tych nieco niższych. W szczególności dobierając sprzęt sanitarny, należy skupić się na osobach, które poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego. W tym przypadku najlepszą decyzją, umożliwiającą im samodzielne korzystanie z łazienki byłby montaż na wysokości maksymalnie 80 cm od podłogi.

Najlepsza wysokość baterii prysznicowej z deszczownicą

Bateria prysznicowa z deszczownicą podobnie jak w opcji poprzedniej, powinna uwzględniać przede wszystkim wzrost użytkowników oraz ich samodzielność. Zbyt niski montaż spowoduje, że osoby wysokie będą narażone na uderzenie się o nią głową, natomiast zbyt duża odległość od podłoża przyczyni się do tego, że ci, o niskim wzroście nie będą w stanie jej dotknąć. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu warto zamontować deszczownicę około 20-30 cm wyżej niż wynosi wzrost najwyższego użytkownika.

Złoty środek, czyli kilka słów o optymalnym rozwiązaniu

Zarówno wysokość baterii wannowej, prysznicowej, jak i umywalkowej powinna zostać rozważona już podczas planowania remontu przestrzeni łazienkowej, gdyż ich umieszczenie ma bardzo duży wpływ na ulokowanie przyłączy wody, prowadzonych pod płytkami. Ponadto odpowiednio dobrane są w stanie zadowolić wszystkich użytkowników z nich korzystających – zarówno dzieci, dorosłych, seniorów, jak i osoby niepełnosprawne. Dlatego też, jeśli między domownikami są znaczne różnice we wzroście oraz w samodzielności, aby zapewnić każdemu komfort przy wykonywaniu codziennych czynności higienicznych, warto skorzystać z armatury łazienkowej z możliwością regulacji zawieszenia wysokości słuchawki.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!