Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK
Angielski layouts.de-at layouts.fr-be Bułgarski Chorwacki layouts.sr-me Czeski layouts.et layouts.fi Francuski layouts.el Hiszpański Holenderski layouts.en-ie Litewski Łotewski Niemiecki Polski layouts.pt Rosyjski Rumuński layouts.sr Słowacki layouts.sl Ukraiński Węgierski Włoski

Kod rabatowy:REA10

Oświetlenie do łazienki: czym się kierować przy jego wyborze?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do łazienki jest nie tylko kwestią estetyki, ale także funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jak stworzyć przestrzeń, która będzie równie praktyczna, co ładna? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie – musisz tylko pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym nie pożałujesz swojej decyzji. Jakich dokładnie? O tym przeczytasz poniżej!

Oświetlenie w łazience – dlaczego jest tak ważne?

Łazienka jest przestrzenią, w której spędzamy sporą część dnia: na porannej i wieczornej toalecie. Często jest to pomieszczenie pozbawione okna, a więc i ciemne. Wykonanie makijażu, golenie się czy pielęgnacja skóry to tylko niektóre czynności, jakie w niej wykonujemy, a brak dostępu do światła może je znacznie utrudniać. Niedokładnie rozprowadzony podkład, pominięte, nieprzystrzyżone elementy brody, pozostałości pasty na twrzy – kto z nas chciałby wyjść w takim stanie z domu?

Odpowiednie oświetlenie łazienki pozwala na wygodniejsze, precyzyjniejsze wykonywanie wielu czynności, a tym samym zapobiega niedociągnięciom, na jakie się narażamy przy zbyt słabej widoczności. Dobrane światło to także szansa na lepsze dopasowanie kolorów, co jest istotne np. przy wykonywaniu makijażu czy doborze ubrań. I najważniejsze – łazienka to miejsce relaksu i odprężenia po całym dniu, a odpowiednio dopasowane światło może znacząco wpłynąć na atmosferę i komfort jej użytkowania.

Jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?

Wybór najlepszego oświetlenia do łazienki oprzyj na kilku kluczowych czynnikach, które zapewnią Twojej łazience równowagę pomiędzy funkcjonalnością, bezpieczeństwem i estetyką. Czym się dokładnie kierować?

Typy oświetleń w łazience: jakich punktów świetlnych potrzebujesz?

Łazienka jest miejscem, które wymaga kilku typów oświetleń, by było funkcjonalne. Koniecznie musi pojawić się oświetlenie główne, ale i dodatkowe, kinkiety w okolicy lustra, a często także punktowe.
Oświetlenie główne, zazwyczaj montowane na suficie, zapewnia równomiernie rozłożone światło w całym pomieszczeniu. Jest to podstawowe źródło światła, które powinno być wystarczająco jasne, aby umożliwić bezproblemowe korzystanie z łazienki. Jaka lampa do łazienki będzie najlepsza w to miejsce? Najchętniej wybierane są plafony, ponieważ gwarantują odpowiednie oświetlenie przestrzeni, a przy tym są bezpiecznym wyborem do tak wilgotnego pomieszczenia, jak łazienka.
Kolejnym typem jest lampa wisząca przy lustrze. Łazienka potrzebuje dodatkowego oświetlenia, takiego jak kinkiety łazienkowe umieszczone po bokach lustra lub nad nim, by zapewnić dobre oświetlenie twarzy, które jest niezbędne podczas golenia czy nakładania makijażu. Taka lampa do łazienki na ścianę może mieć różne formy, np. kilku punktów oświetleniowych czy jeden, w postaci długiego paska LED.
Możesz również rozważyć oświetlenie akcentujące, które służy do podkreślenia wybranych elementów łazienki, tworząc przytulną i relaksującą atmosferę. Oświetlenie punktowe do łazienki sprawdzi się np. nad wanną.
Dobrze dobrane oświetlenie w łazience potrafi nie tylko ułatwić codzienne czynności, ale również stworzyć przyjemną atmosferę. Rozważ, jakie lampy do łazienki sprawdzą się u Ciebie najlepiej i pamiętaj przy tym, by sięgać po warianty o wysokiej klasie ochronności (IP).

Barwa światła a praktyczność oświetlenia

Jakie światło do łazienki wybrać? Barwa światła określana jest w kelwinach (K) i może mieć różne odcienie – od ciepłych (żółtych) po zimne (niebieskie). Jaka barwa światła do łazienki będzie najbardziej funkcjonalna? Wiele zależy od typu oświetlenia. Na przykład ciepłe światło, o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego (około 2700-3000 K), jest idealne do tworzenia relaksującej atmosfery, sprzyjającej odprężeniu np. podczas kąpieli, więc świetnie sprawdzi się jako główne oświetlenie lub punktowe nad wanną.

Natomiast zimne światło (około 4000-6500 K) będzie praktyczniejszym wyborem w miejscach, w których wykonujemy czynności wymagające precyzji jak np. golenie. Ta barwa światła do łazienki lepiej oddaje naturalne kolory, więc znacznie ułatwia też nakładanie makijażu czy dopasowywanie go do ubioru. Warto więc wybrać zimne światło do kinkietów umieszczonych w okolicy lustra.

Weź pod uwagę powyższe wskazówki, a łatwiej Ci będzie dokonać właściwego zakupu. Pamiętaj także o tym, by dopasować oświetlenie łazienki do stylu, w jakim została ona urządzona, a całość będzie się pięknie komponowała.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszą ofertą, promocjami i ofertami specjalnymi!
Już dziś zapisz się do newslettera!